Metoda Domana – organizacja

metoda domana nauka czytania bity inteligencji
Organizacja to w przypadku metody Domana największe wyzwanie – przynajmniej według tych, którzy z metodą Domana nawiązali krótką znajomość i ją porzucili.


Jakiś czas temu pisząc o roli harmonogramów w metodzie Domana, obiecywałam, że napiszę więcej o organizacji, takiej typowo praktycznej i z takim postem przychodzę dzisiaj.

Jak przetrzymywać materiały do nauki metodą Domana?

Opowiem Wam co nieco o rozmieszczeniu kart i materiałów rozwojowych w naszym domu. 
Jeśli masz duży dom prawdopodobnie nie masz kłopotu z przetrzymywaniem i ułożeniem pomocy edukacyjnych. Widziałam nawet aranżacje, w których jedno pomieszczenie jest zagospodarowane jako osobna przestrzeń edukacyjna dla dzieci. U nas niestety to tylko marzenie, musimy rozplanować nasze wszystkie aktywności w zaledwie dwóch pokojach.
Choć chwilkę nam zajęło, by znaleźć rozwiązanie idealne, to w końcu udało się i mogę pokazać Wam jak to u nas wygląda. 
Kto wie, może podpowiem Ci jak przetrzymywać materiały, by ich poszukiwanie przed każdą sesją nie było argumentem, do porzucenia domanowych zabaw.
Tym razem zamiast naszych Mądrych Bobasów, w roli głównej będzie jeden z najważniejszych elementów naszego wystroju 😁 ….
… Pudełko GLES z Ikei. Cena? 4 zł/szt. Użyteczność? Bezcenna! Możliwości? Nieskończone.

Metoda Domana zarówno książkowo, jak i w naszym wydaniu to przede wszystkim zabawa
A skoro tak, musimy wyłapywać momenty, w których dzieci mają ochotę na aktywność, wykorzystującą nasze karty. Wyłapywać... No właśnie – musimy być zawsze przygotowani, że ten moment może zdarzyć się w każdej chwili. 

U nas gwarantują nam to te zielone cudeńka. 
Początkowo zakupiłam ich 3 czy 4 myśląc, że będą fajną opcją na przetrzymywanie bitów inteligencji. Ich wykorzystanie tak mi się spodobało, że w tym momencie rozglądając się naliczyłam ich przynajmniej 12.

Układ kart w pudełkach 


Jeśli chodzi o karty do metody Domana to każde pudełko dotyczy innej aktywności. Prawie każde.
👧Duży pokój to królestwo Haneczki, tam mamy więc pudło z segregatorami, zawierającymi książki, które dla niej stworzyliśmy i kolejne 3 pudła z kartami.

książki metodą domana

Osobno są bity inteligencji, matematyka (kropki i liczby) oraz trzecie pudełko zawierające przygotowane karty matematyczne – w zależności od tego co teraz robimy, gotowy do pokazania przy najbliższej okazji zestaw – oraz programy inteligencji, czyli kilka kart z ilustracjami i nasza książka z informacjami o nich, którą pokazywałam Wam w tym poście i na tym filmie.
W tym miejscu wisi także harmonogram dla Hani, byśmy nie pogubili się, które zestawy, ile razy już widziała.

organizacja metody domana

👶Odkąd jest z nami Zosia mamy też kolejne pudełko, w którym naszykowane są zestawy dla niej (kropki). 
W tym miejscu jest też pudełko z wyrazami od Wczesnej Edukacji, by pod ręką były karty do czytania, które za chwilkę będziemy wymieniać.
Jako że karty z czytaniem są dość długie, znalazły swoje miejsce w organizerze Zosi na ścianie 😉
Z perspektywy czasu w ogóle zastanawiamy się coraz częściej czy tak duże i długie karty rzeczywiście są konieczne do nauki czytania i dochodzimy do wniosku, że nie, a już na pewno nie jeśli zaczyna się ze starszym dzieckiem.

metoda domana organizacja przestrzeni

Nie wiem czy zauważyliście, ale w zielonych pudełkach pełno jest również kartonowych przegródek
Zrobiliśmy je na szybko przy tworzeniu bitów inteligencji, zamierzając kiedyś zmienić je na coś bardziej estetycznego, ale wiecie jak to jest w codziennym, dziecięcym rozgardiaszu 😂 
Skoro coś działa i spełnia swą funkcję nie jest wystarczająco ważne, by znaleźć brakujący i tak czas na ulepszanie dobrego. 
Cały czas kartonowe przegródki są więc z nami 😁 Pozwalają nam łatwo i szybko znaleźć poszukiwaną kategorię. 
W matematyce odgrodzone są kropki od liczb i jeszcze znaki – przegródki są więc dwie.

metoda domana karty do liczenia

Przechowywanie kart, które odkładamy


Może dla Was jest to oczywiste, jak już kiedyś wspominałam dla nas może i było, ale nieszczególnie wdrożyliśmy w życie pewne zasady  od razu... 
Niestety potem mocno to odczuliśmy kilkugodzinnym porządkowaniem naszego bałaganu. Pisałam już Wam o tym w naszej inwentaryzacji bitów inteligencji.
Niektórzy z Was wiedzą, że bity inteligencji po przeprowadzonych sesjach należy odkładać, by następnie wrócić do nich, kiedy będziemy dziecku przedstawiać informacje dotyczące tych ilustracji (programy inteligencji). 
Dlatego naprawdę warto od samego początku, czyli od pierwszego odłożonego bita (wg Domana bity przechodzące do rezerwy) przechowywać je w uporządkowany sposób. 
Później, gdy chcecie wybrać konkretną kartę, by opowiedzieć o niej dziecku jakąś ciekawostkę wiecie gdzie jej szukać. Nie tak jak niektórzy.... Czyli my 😄
Gdy przekroczyliśmy magiczną liczbę 1000 bitów złapaliśmy się za głowę, zakasaliśmy rękawy i zaczęliśmy porządkować kilka sporych pudełek, w których zmieszane bez ładu i składu były wszystkie bity, jakie kiedykolwiek stworzyliśmy.
Wówczas i dla nich znalazły się zielone pudełka, w których posegregowane są według kategorii wszystkie bity, które odkładamy. To naprawdę sporo ułatwia 😊

metoda domana organizacja karty do metody domana

✐✐Zielone pudełka znalazły także zastosowanie do przetrzymywania naszych kreatywnych materiałów – papierów kolorowych, drucików, pomponów i całej masy dupereli, które wychylają się z każdego zakątka w domach, w których mieszkają małe dzieci.
Takie pudełka to także miejsce składowania, niektórych zabaw, a raczej ich podstawa, jak choćby w przypadku naszej zabawy w odkręcanie.

No to tyle w kwestii naszego zorganizowania
Kiedy masz wszystko pod ręką zerknięcie na harmonogram i wyciągnięcie właściwego zestawu to kilka sekund, nawet przy dwójce łobuzów. 
Dlatego zawsze powtarzamy, że przygotowanie materiałów w metodzie Domana jest znacznie bardziej praco- i czasochłonne, niż późniejsze korzystanie z nich.

W naszym domu to właśnie zielone pudełka okazały się strzałem w dziesiątkę, z pewnością nadadzą się do tego również inne pudełka czy koszyczki.
Ciekawa jestem jak Wy sobie radzicie z organizacją kart i materiałów edukacyjnych w Waszych domach. Napisz o tym w komentarzu lub na naszej Facebookowej grupie.
W grupie możesz także dopytać o nurtujące Cię zagadnienia w zakresie metody Domana lub zapytać jeśli masz z czymś problem. 

Zajrzyj koniecznie do artykułu o tym jak traktować sesje i harmonogram, by nie zwariować i wdrażać metodę Domana wyłącznie w formie zabawy.
 A jeśli to dopiero pierwszy post, który czytasz na blogu koniecznie zobacz od czego zacząć naukę metodą Domana oraz nasz domanowy spis treści.  😎

Wszystkie materiały, niezbędne do realizacji metody Domana możesz zakupić w naszym sklepie i zaoszczędzić sporo czasu na przygotowania. Wejdź! 😊

I nie zapomnij podzielić się postem z przyjaciółmi.
👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇

Komentarze

  1. 31 year-old Legal Assistant Valery Kesey, hailing from Sainte-Genevieve enjoys watching movies like "Truman Show, The" and Foraging. Took a trip to Medina of Fez and drives a Econoline E150. Czytaj dalej

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Najlepsze układanki lewopółkulowe!

Najlepsze układanki lewopółkulowe!
i plansze edukacyjne :)