Patriotyczne zabawy dla dzieci na 11- go listopada i nie tylko

 Post ten jest zbieraniną zaplanowanych zabaw na jutrzejsze Narodowe Święto Niepodległości, ale z pewnością wykorzystasz je również przy okazji świąt majowych. Możesz korzystać z nich także "bez okazji", by przybliżyć maluchom sylwetki wielkich Polaków czy po prostu symbole narodowe Polski. 

Flaga i godło Polski

Flaga i godło to oczywiście symbole, które najbardziej kojarzą nam się ze  Świętem Niepodległości, dlatego chętnie ubieramy się w białe i czerwone barwy, wywieszamy flagi, a także robimy z dziećmi wiele prac plastycznych. Biało - czerwone w tym dniu może być niemal wszystko, a pomysłów jest nieskończona lista. Prace plastyczne z Flagą Polski w roli głównej są o tyle świetnym pomysłem, że mogą je wykonać maluchy w każdym wieku, na niemal każdym poziomie zaawansowania. 

Mamy to szczęście, że nasza flaga jest naprawdę łatwa do odtworzenia. 

I tak prostokątny kontur można wypełniać wydzierankami z kolorowego papieru, pomponami, kuleczkami z bibuły, koralikami, guzikami czy kreatywnymi patyczkami. 

Możesz także ułożyć je z dzieckiem z koralików do zaprasowywania (z IKEA) i zaprasować waszą koralikową flagę.

Poza natychmiastowym i rewelacyjnym efektem takich prac plastycznych, przemycamy bardzo ważne ćwiczenia motoryki małej, które jak wiecie uwielbiam. 

Możecie skorzystać również z gotowych plansz i pobawić się w grę typu patch game i uzupełniać pomponami lub plasteliną puste pola w patriotycznych planszach. Większość dzieci naprawdę lubi tę zabawę. 


Jeśli chciałbyś znaleźć więcej plansz tego typu, zajrzyj do naszego zestawu zabaw plasteliną

Kotyliony! 

Sposobów na kotyliony, choć jak niedawno przeczytałam ostatecznie nie kotyliony tylko narodowe gwiazdy na Pintereście znajdziemy multum. 

Najprostsze wydaje mi się przygotowanie maluchom białych i czerwonych kółek oraz pasków i zachęcenie ich do posklejania ich w formę "kotylionu". Jeden koniec paska przyklejamy "z tyłu" kółka, drugi z przodu tworząc estetyczny kwiatek. Gdy mamy już dwa takie kwiatki (biały musi być mniejszy niż czerwony), sklejamy je z sobą i doklejamy ozdobną końcówkę - wstążeczkę. Mazurek Dąbrowskiego, nuty literowe

Czym byłoby jakiekolwiek Święto Narodowe bez Hymnu Polski! 

Poza tym, że dobrze jest nauczyć dziecko słów - maluchom najczęściej wystarczy kilkukrotne zaśpiewanie pierwszych zwrotek, by zapamiętać większą ich część. Starszym dzieciom, które samodzielnie już czytają dobrze jest wydrukować tekst - nie od dziś wiemy, że większość z nas to wzrokowcy ;) 

Ale by pójść krok dalej i wykorzystać ten moment do edukacji na wielu płaszczyznach warto podsunąć dziecku instrument i nuty, by spróbowało samodzielnie zagrać ten ważny utwór. Badania dowodzą, że tworzenie muzyki, nie tylko słuchanie jej, szczególnie pozytywnie wpływa na pracę mózgu. 

Co jeśli nie jesteś muzykiem i zupełnie nie znasz nut? Nic nie szkodzi! Z pomocą przychodzą nuty literowe, które sprawiają, że muzykiem zostaje również takie beztalencie jak ja :) 

Jak się domyślasz, zamiast pięciolinii i nut, widzisz przed sobą literki - takie same, jakie widnieją na cymbałkach, dzwonkach chromatycznych czy bum bum dzwonkach. 
Wystarczy teraz odtworzyć melodię, szukając właściwych literek na naszym instrumencie. 

Takie kolorowe nutki literowe Mazurka Dąbrowskiego znajdziesz również w naszym zestawie patriotycznych zabaw. 


Co małe dziecko musi wiedzieć o Polsce w wydaniu Instytutu Pamięci Narodowej 

Wprawdzie moje dzieci nie oglądają na co dzień bajek, w ten szczególny dzień przedszkolakom można zaprezentować krótki filmik animowany o początkach Państwa Polskiego oraz symbolach narodowych. To co w tym filmiku jest największym plusem to jego naprawdę skondensowana forma. W wielu innych miejscach można znaleźć filmy i bajki, przedstawiające legendy polskie, niemniej są one często zbyt długie, by zainteresować najmłodsze dzieci.

Patriotyczne łamigłówki

Wydrukuj godło Polski i przeanalizuj z dzieckiem każdy jego element. Zwróć uwagę na skręconą w prawo głowę, złote atrybuty czy czerwone tło. 


Pokaż dziecku mapę Europy i razem poszukajcie Polski na mapie. To dobre wyjście do rozmowy o rozbiorach i utracie niepodległości. Dzieci zwykle muszą najpierw zobaczyć i zrozumieć, że coś jest (mamy terytorium), by zrozumieć czym jest strata tego. (o tym w punkcie następnym)

Możesz skorzystać również z gotowych plansz - uzupełnianek, I SPY i innych zabaw, przybliżających maluchowi wiedzę o Polsce. 

Rozbiory Polski - jak wytłumaczyć dziecku czym jest utrata niepodległości 

Kiedyś na blogu Dzieciaki w domu natknęłam się na genialny pomysł przedstawienia dziecku właśnie tej "straty". Sama nigdy wcześniej tak dobrze nie zapamiętałam historii rozbiorów, jak przy przygotowywaniu tej "zabawy". 

Otóż - potrzebujemy mapy rozbiorów Polski. Najlepiej skorzystaj z tej, na której widać jednocześnie trzy rozbiory (mapy i dokładny opis tej zabawy również znajdziesz w naszym patriotycznym zestawie zabaw). Wycinasz terytoria odłączane od Polski przez każdego z agresorów i układasz je przed dzieckiem, tak, by tworzyły terytorium Polski przed rozbiorami. Tłumaczysz, kiedy nastąpił pierwszy rozbiór i że polegał on na zabraniu przez trzy wrogie nam państwa, trzech "kawałków" naszego kraju (terytorium) w tym momencie zabierasz te kawałki z przedstawionej układanki. Pokazujesz jak wyglądała Polska po tym wydarzeniu, a następnie w taki sposób prezentujesz kolejne dwa rozbiory - ostatecznie z naszego terytorium nie zostaje nic. 

Do tej pory nie znalazłam lepszej, bardziej przystępnej formy przedstawienia dzieciom tej trudnej historii. 

Wiedza o Polsce

Wszelkie Święta Narodowe to również genialny moment, okazja, by przedstawić dziecku nieco informacji o Polsce. 

Możesz zrobić układankę z województwami Polski - to wiedza, która z pewnością przyda się wiele razy. Wytnij województwa i daj dziecku do złożenia lub jeśli masz więcej czasu (i cierpliwości) wytnij je w kartonie i stwórz najprawdziwszą układankę. 


Spróbuj razem z dzieckiem pobawić się w skojarzenia - tak, by zapamiętywanie położenia województw i ich nazw było naprawdę dobrą zabawą! Popatrzcie na przykład czy kształt danego województwa nie przypomina Wam czegoś zabawnego ( nie jest żadnym odkryciem, że województwo podlaskie przypomina niedźwiedzia :P ) a może nazwa kojarzy Wam się z czymś istotnym? Takie skojarzenia to oczywiście jedna z najpopularniejszych mnemotechnik, pozwalająca na zapamiętywanie nawet najnudniejszego i najtrudniejszego materiału ;) 

W naszym zestawie zabaw znajdziesz natomiast dwie mapy - jedna prezentująca województwa, druga z podziałem na województwa i napisami, które maluch może dopasowywać do właściwych miejsc na mapie. Komentarze

  1. Najlepsze są gry, w które wspólnie gramy z naszymi dziećmi. Gry w karty, planszówki to dobry pomysł. Na pewno lubicie grać w monopoly, może będzie jakaś edycja właśnie na 11 listopada.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Zobacz nasze świąteczne zabawy!

Najlepsze układanki lewopółkulowe!

Najlepsze układanki lewopółkulowe!
i plansze edukacyjne :)