Polska - moja ojczyzna. Ponad 15 patriotycznych zabaw dla dzieci na Święto Niepodległości, Święto Konstytucji 3 maja i inne okazje

 Post ten był początkowo stworzony z okazji Narodowego Święta Niepodległości, jednak przy okazji świąt majowych - szczególnie Święta Konstytucji 3 Maja również wykorzystałam te pomysły na patriotyczne zabawy, a do tego stworzyłam nowy zestaw patriotycznych kart pracy dla dzieci oraz dodałam darmowe labirynty w poście.  


Symbole Narodowe: flaga i godło Polski

Flaga i godło to oczywiście symbole, które najbardziej kojarzą nam się ze Świętem Niepodległości czy świętami majowymi, dlatego chętnie ubieramy się w białe i czerwone barwy, wywieszamy flagi, a także robimy z dziećmi wiele prac plastycznych. Biało - czerwone w tym dniu może być niemal wszystko, a pomysłów jest nieskończona lista. Prace plastyczne z Flagą Polski w roli głównej są o tyle świetnym pomysłem, że mogą je wykonać maluchy w każdym wieku, na niemal każdym poziomie zaawansowania. 

Mamy to szczęście, że nasza flaga jest naprawdę łatwa do odtworzenia. 

I tak prostokątny kontur można wypełniać

 • wydzierankami z kolorowego papieru, 
 • pomponami, 
 • kuleczkami z bibuły, 
 • koralikami, 
 • guzikami,
 • plasteliną
 • czy kreatywnymi patyczkami. 

Możesz także ułożyć je z dzieckiem z koralików do zaprasowywania (z IKEA) i zaprasować waszą koralikową flagę.

Poza natychmiastowym i rewelacyjnym efektem takich prac plastycznych, przemycamy bardzo ważne ćwiczenia motoryki małej, które jak wiecie uwielbiam. 

!!Możecie skorzystać również z gotowych plansz i pobawić się w grę typu patch game i uzupełniać pomponami lub plasteliną puste pola w patriotycznych planszach. Większość dzieci naprawdę lubi tę zabawę. 


Jeśli chciałbyś znaleźć więcej plansz tego typu, zajrzyj do naszego zestawu zabaw plasteliną

Godło Polski możesz również kolorować, malować farbami czy wyklejać. 

A flaga czy kontur Polski świetnie sprawdzą się w ćwiczeniach motorycznych, jak ćwiczenie symetrii czy wycinanie i układanie puzzli. 

Koniecznie zobacz najnowszy zestaw patriotycznych zabaw KLIK


Godło Polski z odciskanymi rączkami - praca plastyczna dla dzieci

Odciskamy rączki na czerwonym papierze. 
Na drugiej czerwonej kartce przyklejamy waciki higieniczne, a na to koronę, oko, dziób, szpony. Wycinamy nasze łapkowe skrzydła i przyklejamy orzełkowi. Gotowe! Proste i spektakularne!


Flagi Polski z ryżu - sensoryczna praca plastyczna 

Najpierw zabarw ryż na czerwono - bibułą lub barwnikiem spożywczym. 
Potem opcji masz wiele. Możesz wsypać ryż do butelki lub słoika tworząc flagę Polski, możesz stworzyć ramki do wyklejania ryżem z tekturki lub po prostu pozwolić dziecku na dowolne mieszanie białego i czerwonego ryżu. 
Efekt jest fantastyczny, a zabawa prosta i przyjemna. 
A do tego dostarcza bodźców sensorycznych i możliwości ćwiczenia koordynacji i motoryki małej. 
Do przesypywania ryżu do butelki możesz użyć lejka lub zwiniętej kartki papieru. 
Zaproponuj dziecku różnego rodzaju łyżki do przesypywania ryżu, by urozmaicić zabawę jeszcze bardziej i ćwiczyć motorykę małą. Flaga Polski z wacików!

Niestety, gdzieś zaginęło mi zdjęcie z efektu końcowego - nie mogę jednak nie umieścić tej propozycji na liście patriotycznych zabaw dla dzieci. 

Szczególnie, że to nie tylko praca plastyczna, ale również fantastyczna zabawa wspierająca motorykę małą! 

Potrzebujesz:

 • pipetki lub strzykawki,
 • wody zabarwionej czerwoną farbą
 • wacików kosmetycznych
 • kartki i kleju

Dziecko nabiera kolorową wodę i w taki sposób zabarwia waciki. 

Kiedy wyschną z zabarwionych i białych wacików tworzymy flagę Polski. 


Flaga Polski malowana rączkami

Zasłaniamy jedną część białej kartki - ja złożyłam drugą kartkę i zrobiłam jakby zakładkę, na drugiej dziecko odciska dłoń pomalowaną czerwoną farbą. Podnosimy zasłoniającą kartę i mamy gotowe dzieło sztuki.


Orzeł z rolki po papierze toaletowym z odrysowanymi rączkami

Dłonie odrysowujemy i wycinamy kontur. 
Koronę wycinamy z żółtego papieru i przyklejamy wokół rolki. Na rolce przyklejamy dziób, szpony i oczy orła. 
Podklejamy wycięte dłonie - skrzydełka. Gotowego orła przyklejamy na czerwoną kartkę. Kotyliony, narodowe gwiazdy! 

Sposobów na kotyliony, choć jak niedawno przeczytałam ostatecznie nie kotyliony tylko narodowe gwiazdy na Pintereście znajdziemy multum. Obserwuj moją tablicę, by być na bieżąco z kolejnymi pomysłami. KLIK

Najprostsze wydaje mi się przygotowanie maluchom białych i czerwonych kółek oraz pasków i zachęcenie ich do posklejania ich w formę "kotylionu". Jeden koniec paska przyklejamy "z tyłu" kółka, drugi z przodu tworząc estetyczny kwiatek. Gdy mamy już dwa takie kwiatki (biały musi być mniejszy niż czerwony), sklejamy je z sobą i doklejamy ozdobną końcówkę - wstążeczkę. 

Oczywiście nie można zapomnieć o kolorowankach i tu kotyliony mają swoje miejsce w zestawie patriotycznych zabaw POBIERZ


Kotyliony z papierowych talerzy DIY 

Wytnij środek, by została sama obwódka talerza.
Przygotuj równe paski białe i czerwone. Dziecko przykleja, składając paski w połowie do talerzyka. Gdy klej wyschnie można przyciąć końcówki dla jeszcze ładniejszego efektu. 

Girlanda na święta majowe! 

Może Ci się przyda? 
Na końcu postu znajdziesz jeden wspólny link do pobrania wszystkich darmoszek :) 


Flaga z koralików do zaprasowania


Koraliki do zaprasowania znajdziesz w IKEI czy Action - zabawa fantastycznie rozwijająca motorykę małą i cierpliwość. A do tego daje naprawdę fajny efekt - po zaprasowaniu możesz zrobić z flagi breloczek lub wisiorek. 


Flaga Polski z wykałaczek


Te flagi wykonujemy podobnie jak kotyliony na papierowym talerzu - schemat jest identyczny tylko paski zginamy i przyklejamy na wykałaczce. Jeśli wyszło nieco nierówno można oczywiście przyciąć końcówki :) 

Mazurek Dąbrowskiego, nuty literowe

Czym byłoby jakiekolwiek Święto Narodowe bez Hymnu Polski! 

Poza tym, że dobrze jest nauczyć dziecko słów - maluchom najczęściej wystarczy kilkukrotne zaśpiewanie pierwszych zwrotek, by zapamiętać większą ich część. Starszym dzieciom, które samodzielnie już czytają dobrze jest wydrukować tekst - nie od dziś wiemy, że większość z nas to wzrokowcy ;) 

Ale by pójść krok dalej i wykorzystać ten moment do edukacji na wielu płaszczyznach warto podsunąć dziecku instrument i nuty, by spróbowało samodzielnie zagrać ten ważny utwór. Badania dowodzą, że tworzenie muzyki, nie tylko słuchanie jej, szczególnie pozytywnie wpływa na pracę mózgu. 

Co jeśli nie jesteś muzykiem i zupełnie nie znasz nut? Nic nie szkodzi! Z pomocą przychodzą nuty literowe, które sprawiają, że muzykiem zostaje również takie beztalencie jak ja :) 

Jak się domyślasz, zamiast pięciolinii i nut, widzisz przed sobą literki - takie same, jakie widnieją na cymbałkach, dzwonkach chromatycznych czy bum bum dzwonkach. 
Wystarczy teraz odtworzyć melodię, szukając właściwych literek na naszym instrumencie. 

Takie kolorowe nutki literowe Mazurka Dąbrowskiego znajdziesz również w naszym zestawie patriotycznych zabaw. Patriotyczne wyklejanie plasteliną

Możesz wylepiać 
 • kontury (np. flagę - pobierzesz ją w linku w dalszej części postu wraz z pozostałymi materiałami)
 • wylepianie gotowych plansz z zestawu o Polsce POBIERZ JE TUTAJ KLIK
 • tworzenie plastelinowych obrazków, jak biało - czerwone kwiatki rozcierane palcami. Co małe dziecko musi wiedzieć o Polsce w wydaniu Instytutu Pamięci Narodowej 

Wprawdzie moje dzieci nie oglądają na co dzień bajek, w ten szczególny dzień przedszkolakom można zaprezentować krótki filmik animowany o początkach Państwa Polskiego oraz symbolach narodowych. To co w tym filmiku jest największym plusem to jego naprawdę skondensowana forma. W wielu innych miejscach można znaleźć filmy i bajki, przedstawiające legendy polskie, niemniej są one często zbyt długie, by zainteresować najmłodsze dzieci.


Symbole narodowe - zadania i karty pracy

Wydrukuj godło Polski i przeanalizuj z dzieckiem każdy jego element. Zwróć uwagę na skręconą w prawo głowę, złote atrybuty czy czerwone tło. 


Pokaż dziecku mapę Europy i razem poszukajcie Polski na mapie. To dobre wyjście do rozmowy o rozbiorach i utracie niepodległości, jeśli akurat przygotowujesz się do Święta Niepodległości. 
Dzieci zwykle muszą najpierw zobaczyć i zrozumieć, że coś jest (mamy terytorium), by zrozumieć czym jest strata tego. (o tym w punkcie następnym)

Powyższe plansze wraz z sylwetkami wielkich Polaków i innymi łamigłówkami są częścią pierwszego zestawu patriotycznego, który obejrzysz tutaj.

Stemplowanie konturu Polski

To również bardzo prosta zabawa. 

Wystarczy, że przygotujesz wycięty kontur Polski i kolorową kartkę. Przy użyciu gąbek, pomponów lub zwykłych korków po winie dziecko może odciskać na kartce kształt naszego kraju. 

Szczególnie fajny efekt osiągniemy jeśli wykorzystamy jedynie białą i czerwoną farbę. 


Rozbiory Polski - jak wytłumaczyć dziecku czym jest utrata niepodległości (inspiracja na Święto Niepodległości) 

Kiedyś na blogu Dzieciaki w domu natknęłam się na genialny pomysł przedstawienia dziecku właśnie tej "straty". Sama nigdy wcześniej tak dobrze nie zapamiętałam historii rozbiorów, jak przy przygotowywaniu tej "zabawy". 

Otóż - potrzebujemy mapy rozbiorów Polski. Najlepiej skorzystaj z tej, na której widać jednocześnie trzy rozbiory (mapy i dokładny opis tej zabawy również znajdziesz w naszym patriotycznym zestawie zabaw). Wycinasz terytoria odłączane od Polski przez każdego z agresorów i układasz je przed dzieckiem, tak, by tworzyły terytorium Polski przed rozbiorami. Tłumaczysz, kiedy nastąpił pierwszy rozbiór i że polegał on na zabraniu przez trzy wrogie nam państwa, trzech "kawałków" naszego kraju (terytorium) w tym momencie zabierasz te kawałki z przedstawionej układanki. Pokazujesz jak wyglądała Polska po tym wydarzeniu, a następnie w taki sposób prezentujesz kolejne dwa rozbiory - ostatecznie z naszego terytorium nie zostaje nic. 

Do tej pory nie znalazłam lepszej, bardziej przystępnej formy przedstawienia dzieciom tej trudnej historii. 

Wiedza o Polsce

Wszelkie Święta Narodowe to również genialny moment, okazja, by przedstawić dziecku nieco informacji o Polsce. 

Możesz zrobić układankę z województwami Polski - to wiedza, która z pewnością przyda się wiele razy. Wytnij województwa i daj dziecku do złożenia lub jeśli masz więcej czasu (i cierpliwości) wytnij je w kartonie i stwórz najprawdziwszą układankę. 


Spróbuj razem z dzieckiem pobawić się w skojarzenia - tak, by zapamiętywanie położenia województw i ich nazw było naprawdę dobrą zabawą! Popatrzcie na przykład czy kształt danego województwa nie przypomina Wam czegoś zabawnego ( nie jest żadnym odkryciem, że województwo podlaskie przypomina niedźwiedzia :P ) a może nazwa kojarzy Wam się z czymś istotnym? Takie skojarzenia to oczywiście jedna z najpopularniejszych mnemotechnik, pozwalająca na zapamiętywanie nawet najnudniejszego i najtrudniejszego materiału ;) 

A gotowe zabawy z zestawów patriotycznych kart pracy pozwolą Wam przybliżyć i utrwalić dziecku podstawowe informacje o Ojczyźnie, a także najważniejsze święta narodowe. 


DARMOWE LABIRYNTY I FLAGA 

Na koniec oczywiście obiecane labirynty literkowe - możesz z nich ułożyć napis "POLSKA" i kolejne święta majowe "1,2,3 maj"

Najpierw maluchy mogą rozwiązać labirynt lub pokolorować właściwą drogę, a potem ułożyć pożądany napis. Darmowe karty pracy z labiryntami pobierz tutaj.


Symbole narodowe i zabawy patriotyczne - karty pracy do druku

Być może znacie już ubiegłoroczny zestaw kart pracy, w którym znajdują się poza zabawami z symbolami narodowymi - I SPY, liczenie, wyklejanie - również sylwetki wielkich Polaków oraz mapy do prezentacji dzieciom czy w zasadzie były rozbiory Polski, a w dalszej kolejności odzyskanie niepodległości. 


Nowy zestaw kart pracy i łamigłówek o Polsce!

W NOWYM ZESTAWIE znajdziesz natomiast całą masę zabaw, plansz, łamigłówek, które wykorzystasz przy okazji wszystkich patriotycznych momentów, w których chcesz przybliżyć dziecku informacje o Ojczyźnie - Święto Kontytucji 3 Maja, Dzień Flagi i inne. 

Jeszcze więcej pomysłów na zabawy związane z Polską!

Zobacz koniecznie i obserwuj naszą tablicę na Pinterest! To studnia bez dna pomysłów na różne okoliczności. Kliknij w obrazek, by zobaczyć całą tablicę "Polska - moja ojczyzna


Jeśli jesteś tu pierwszy raz koniecznie zajrzyj do działu o nauce czytania
Zobacz jak nauczyć dziecko czytać już od pierwszych miesięcy życia i jak uczyć starsze dzieci czytać w zabawie. "Czytająca 2-latka, czyli jak nauczyć dziecko czytać?"
Zachęcam Cię również do zapoznania się z moim e-bookiem z niemal SETKĄ gotowych zabaw w czytanie! 


Wspieraj nas! 


Jeśli post Ci się spodobał i wykorzystasz nasze inspiracje na zabawy, przybliżające dziecku wiedzę o ojczyźnie koniecznie udostępnij go swoim znajomym. 
Każde udostępnienie postu to dla mnie informacja, że warto było spędzić ten czas na przekazanie moich pomysłów i by szukać kolejnych inspiracji 🤗
  Dlatego też dziękuję za każde udostępnienie i Twój czas! 

Będzie mi też bardzo miło, jeśli pomożesz mi rozwijać to miejsce stawiając mi symboliczną kawę. Kliknij  w przycisk poniżej 🤗 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Najlepsze układanki lewopółkulowe!

Najlepsze układanki lewopółkulowe!
i plansze edukacyjne :)