środa, 9 maja 2018

Metoda Domana: Bity inteligencji - inwentaryzacja, czyli ile bitów ma za sobą 20 m-czna Hania :)

gotowe bity inteligencji, jak zrobić bity inteligencji, subtelna rewolucjaKochani! Ten post jest właściwie podsumowaniem naszego bogatego już doświadczenia, jeśli chodzi o bity inteligencji oraz swego rodzaju zapowiedzią tego co przyniesie najbliższa przyszłość, a na co wielu z Was czeka. 
W poście znajdziecie informacje oczywiście o tym co za nami, a także podpowiem Wam jak zorganizować swoją codzienność z bitami, by potem nie popaść w masakryczną otchłań pomieszania z poplątaniem. 

Inwentaryzacja naszych bitów miała miejsce już jakiś czas temu, ale wciąż nie było dobrego momentu żeby to wszystko zebrać i opisać. Wreszcie policzyłam i jest! A okazja jest przednia, bo Hania skończyła dzisiaj 20 miesięcy. Równiutka data, a nawet nie wiem kiedy to minęło. 


Bity inteligencji - początki


Oczywiście jak zacząć,  pisałam Wam już w poście Bity inteligencji - szczegółowe fotografie  . Dzisiaj właśnie przypominam sobie jak to było gdy zaczynaliśmy. Dobrze pamiętam moment kiedy skończyliśmy czytać wytyczne Glenna Domana, a Hania miała wówczas niespełna 10 miesięcy. Mieliśmy już za sobą dużą część programu matematycznego oraz programu czytania, szło nam jak po maśle, a tu.. wydawało nam się, że przed nami coś nie do przejścia. 

Glenn Doman zaleca wprowadzanie kolejnego etapu (programy inteligencji) po zaprezentowaniu dziecku 1000 bitów. Sprawdzaliśmy czy to nie błąd wydania 😀 
Wtedy jasno stwierdziliśmy, że to raczej niemożliwe, ale w sumie mamy przecież wiele lat. Nie musimy zrobić tego przed drugim rokiem życia ani nawet przed trzecim. 
W ogóle nie mamy żadnego ograniczenia poza świadomością, że te pierwsze 5 lat życia dziecka to najlepszy okres na naukę. 
No i zaczęliśmy - zestaw po zestawie - nie spodziewaliśmy się jak wiele zrobimy w niecałe 10 miesięcy. 

Jeśli macie jakiekolwiek wątpliwości czy z Waszym dzieckiem udałoby się zrobić równie dużo - możecie być spokojni. Moglibyśmy robić jeszcze więcej, gdybyśmy tylko nadążali z produkcją materiałów. Hania bity pokochała, może je oglądać non stop. Często czytając książeczki nawiązuje do nich, pokazuje na daną kategorię. 
W moim odczuciu jedynie możliwości rodzica są tu ograniczeniem - ale o tym także pisał Glenn Doman w każdej ze swych publikacji - prawdopodobnie nigdy nie zdołamy przygotować tak wielu materiałów, jak nasze 2 czy 3 - letnie dziecko byłoby w stanie z uśmiechem i radością przyswoić


Bity inteligencji - przechowywanie


Jeśli zacząłeś już tworzyć bity -  tę właśnie drogę polecam każdemu zarówno pod względem merytorycznym, jak i tym bardziej finansowym, o czym będę jeszcze pisała niebawem - pewnie myślisz także o organizacji bitów, które odkładasz do rezerwy. 
Proponuję Ci iść krok dalej i poza myśleniem o tym, coś przedsięwziąć, bo inaczej czeka Cię masakra. 
Jeśli oglądasz nasze filmy i zdjęcia, wiesz, że nasze bity są tworzone na sztywnych kartach od Wczesnej Edukacji o wymiarach 28 cm x 28 cm. Bardzo je lubię i jestem niezwykle dumna z każdego przygotowanego przez nas zestawu. 
bity inteligencji, programy inteligencji, metoda domana

Od początku myślałam o tym, co robić z odrzucanymi kartami, w końcu za jakiś czas będziemy je znów wykorzystywać, ale jednak... ten czas wydawał mi się tak odległy... 
że pudełka, w których otrzymywaliśmy zestawy z Wczesnej Edukacji świetnie się nadawały do kamuflowania naszego bałaganu na kółkach :) 
I tak po wielu miesiącach nadszedł czas naszej inwentaryzacji. W każdym pudełku setki bitów z różnych kategorii wymieszane w nikomu nieznanym "porządku". 
Cóż - trzeba było zakasać rękawy i poskromić bestię. Największym problemem był fakt, że często nie pamiętaliśmy, który ssak był również zwierzęciem zagrożonym (mieliśmy kategorię gatunki zagrożone i drugą ssaki). Podobne kłopoty mieliśmy z niektórymi postaciami, kiedy pamięć nas zawiodła i nie umieliśmy ich przyporządkować do konkretnej kategorii. 
Wiele bitów trzeba było więc odgrzebywać i sprawdzać, a następnie grupować i układać na nowo. Dobrze, że przynajmniej w plikach na komputerze panował większy ład.
Nie ukrywam, że było przy tym sporo zabawy i śmiechu, mimo wszystko polecam od razu wziąć pudełko, przegródki i na bieżąco układać wymieniane bity wg właściwych kategorii, a nawet dat. 
Ładnie się prezentuje, wygodnie się pracuje - czego chcieć więcej. 


Bity inteligencji - programy inteligencji 


Dochodzimy do najciekawszego. Jeśli czekacie na nasze nagranie z programów inteligencji lub w ogóle chcielibyście dowiedzieć się "o co w tym chodzi" jesteśmy już naprawdę bliziutko. Tylko kilkadziesiąt bitów dzieli nas od cezury 1000

Na dzień dzisiejszy możemy pochwalić się 786 bitami w rezerwie - a więc całkiem odłożonymi oraz 130  bitami w 13 kategoriach używanych w ciągu "jednego obrotu". Jak pisałam Wam już przy okazji naszego harmonogramu "jeden obrót" trwa u nas około 2 dni i bity należy wymienić na nowe. 

Razem daje nam to na dzień dzisiejszy 916 bitów inteligencji. A to tylko 10 miesięcy pracy! Hania ma tylko 20 miesięcy! Ile możliwości jest dopiero przed nami? 

Jeśli chcecie obejrzeć nasze zmagania z bitami oczywiście zapraszamy na playlistę "bity inteligencji". nie nagrywamy każdej kategorii, mamy za sobą jednak m.in. takie kategorie:

 • rasy kotów, 
 • rasy psów, 
 • wynalazcy, 
 • zagrożone gatunki, 
 • ptaki, 
 • płazy, 
 • gady, 
 • figury geometryczne, 
 • instrumenty muzyczne, 
 • kamienie szlachetne, 
 • motyle, 
 • światowi przywódcy, 
 • władcy Polski, 
 • województwa Polski 
i wiele więcej.

Bądźcie z nami na bieżąco, a już wkrótce zobaczycie jak idą nam programy inteligencji! 
Jak widzicie rozwój dziecka nie ma granic! Możemy zrobić wszystko.... 
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz