Metoda Domana: Bity inteligencji - inwentaryzacja, czyli ile bitów ma za sobą 20 m-czna Hania :)

gotowe bity inteligencji, jak zrobić bity inteligencji, subtelna rewolucjaKochani! Ten post jest właściwie podsumowaniem naszego bogatego już doświadczenia, jeśli chodzi o bity inteligencji oraz swego rodzaju zapowiedzią tego co przyniesie najbliższa przyszłość, a na co wielu z Was czeka. 
W poście znajdziecie informacje oczywiście o tym co za nami, a także podpowiem Wam jak zorganizować swoją codzienność z bitami, by potem nie popaść w masakryczną otchłań pomieszania z poplątaniem. 

Inwentaryzacja naszych bitów miała miejsce już jakiś czas temu, ale wciąż nie było dobrego momentu żeby to wszystko zebrać i opisać. Wreszcie policzyłam i jest! A okazja jest przednia, bo Hania skończyła dzisiaj 20 miesięcy. Równiutka data, a nawet nie wiem kiedy to minęło.

bity inteligencji metoda Domana webinar

Na webinar👆 zapiszesz się tutaj: WEBINAR

Bity inteligencji - początki


Oczywiście jak zacząć,  pisałam Wam już w poście Bity inteligencji - szczegółowe fotografie  . Dzisiaj właśnie przypominam sobie jak to było gdy zaczynaliśmy. Dobrze pamiętam moment kiedy skończyliśmy czytać wytyczne Glenna Domana, a Hania miała wówczas niespełna 10 miesięcy. Mieliśmy już za sobą dużą część programu matematycznego oraz programu czytania, szło nam jak po maśle, a tu.. wydawało nam się, że przed nami coś nie do przejścia. 

Glenn Doman zaleca wprowadzanie kolejnego etapu (programy inteligencji) po zaprezentowaniu dziecku 1000 bitów. Sprawdzaliśmy czy to nie błąd wydania 😀 
Wtedy jasno stwierdziliśmy, że to raczej niemożliwe, ale w sumie mamy przecież wiele lat. Nie musimy zrobić tego przed drugim rokiem życia ani nawet przed trzecim. 
W ogóle nie mamy żadnego ograniczenia poza świadomością, że te pierwsze 5 lat życia dziecka to najlepszy okres na naukę. 
No i zaczęliśmy - zestaw po zestawie - nie spodziewaliśmy się jak wiele zrobimy w niecałe 10 miesięcy. 
bity inteligencji, programy inteligencji, metoda domana

Jeśli macie jakiekolwiek wątpliwości czy z Waszym dzieckiem udałoby się zrobić równie dużo - możecie być spokojni. Moglibyśmy robić jeszcze więcej, gdybyśmy tylko nadążali z produkcją materiałów. Hania bity pokochała, może je oglądać non stop. Często czytając książeczki nawiązuje do nich, pokazuje na daną kategorię. 
W moim odczuciu jedynie możliwości rodzica są tu ograniczeniem - ale o tym także pisał Glenn Doman w każdej ze swych publikacji - prawdopodobnie nigdy nie zdołamy przygotować tak wielu materiałów, jak nasze 2 czy 3 - letnie dziecko byłoby w stanie z uśmiechem i radością przyswoić


Bity inteligencji - przechowywanie


Jeśli zacząłeś już tworzyć bity -  tę właśnie drogę polecam każdemu zarówno pod względem merytorycznym, jak i tym bardziej finansowym, o czym będę jeszcze pisała niebawem - pewnie myślisz także o organizacji bitów, które odkładasz do rezerwy. 
Proponuję Ci iść krok dalej i poza myśleniem o tym, coś przedsięwziąć, bo inaczej czeka Cię masakra. 
Jeśli oglądasz nasze filmy i zdjęcia, wiesz, że nasze bity są tworzone na sztywnych kartach od Wczesnej Edukacji o wymiarach 28 cm x 28 cm. Bardzo je lubię i jestem niezwykle dumna z każdego przygotowanego przez nas zestawu.

bity inteligencji, programy inteligencji, metoda domana

Od początku myślałam o tym, co robić z odrzucanymi kartami, w końcu za jakiś czas będziemy je znów wykorzystywać, ale jednak... ten czas wydawał mi się tak odległy... 
że pudełka, w których otrzymywaliśmy zestawy z Wczesnej Edukacji świetnie się nadawały do kamuflowania naszego bałaganu na kółkach :)

bity inteligencji, programy inteligencji, metoda domana

I tak po wielu miesiącach nadszedł czas naszej inwentaryzacji. W każdym pudełku setki bitów z różnych kategorii wymieszane w nikomu nieznanym "porządku". 
Cóż - trzeba było zakasać rękawy i poskromić bestię. Największym problemem był fakt, że często nie pamiętaliśmy, który ssak był również zwierzęciem zagrożonym (mieliśmy kategorię gatunki zagrożone i drugą ssaki). Podobne kłopoty mieliśmy z niektórymi postaciami, kiedy pamięć nas zawiodła i nie umieliśmy ich przyporządkować do konkretnej kategorii. 
Wiele bitów trzeba było więc odgrzebywać i sprawdzać, a następnie grupować i układać na nowo. Dobrze, że przynajmniej w plikach na komputerze panował większy ład.
Nie ukrywam, że było przy tym sporo zabawy i śmiechu, mimo wszystko polecam od razu wziąć pudełko, przegródki i na bieżąco układać wymieniane bity wg właściwych kategorii, a nawet dat. 
Ładnie się prezentuje, wygodnie się pracuje - czego chcieć więcej.

bity inteligencji, programy inteligencji, metoda domana


Bity inteligencji - programy inteligencji 


Dochodzimy do najciekawszego. Jeśli czekacie na nasze nagranie z programów inteligencji lub w ogóle chcielibyście dowiedzieć się "o co w tym chodzi" jesteśmy już naprawdę bliziutko. Tylko kilkadziesiąt bitów dzieli nas od cezury 1000

Na dzień dzisiejszy możemy pochwalić się 786 bitami w rezerwie - a więc całkiem odłożonymi oraz 130  bitami w 13 kategoriach używanych w ciągu "jednego obrotu". Jak pisałam Wam już przy okazji naszego harmonogramu "jeden obrót" trwa u nas około 2 dni i bity należy wymienić na nowe. 

Razem daje nam to na dzień dzisiejszy 916 bitów inteligencji. A to tylko 10 miesięcy pracy! Hania ma tylko 20 miesięcy! Ile możliwości jest dopiero przed nami? 

Jeśli chcecie obejrzeć nasze zmagania z bitami oczywiście zapraszamy na playlistę "bity inteligencji". nie nagrywamy każdej kategorii, mamy za sobą jednak m.in. takie kategorie:

 • rasy kotów, 
 • rasy psów, 
 • wynalazcy, 
 • zagrożone gatunki, 
 • ptaki, 
 • płazy, 
 • gady, 
 • figury geometryczne, 
 • instrumenty muzyczne, 
 • kamienie szlachetne, 
 • motyle, 
 • światowi przywódcy, 
 • władcy Polski, 
 • województwa Polski 
i wiele więcej.

Edit: czas na programy inteligencji oczywiście nadszedł - koniecznie zajrzyj do niezwykle merytorycznego postu, który zaprezentuje Ci wiedzę na temat programów inteligencji. "Jak nauczyć dziecko wszystkiego czego chcesz?" Do tego otrzymasz tam masę praktycznych, przetestowanych przez nas wskazówek, jak najskuteczniej i najlepiej korzystać z programów inteligencji.

Gotowe bity inteligencji do kupienia


Możesz już kupić gotowe bity inteligencji w wersji zalaminowanej lub bity inteligencji w PDF w naszym sklepie! Zapraszamy! 
Zapisz się również na nasz webinar "Jak rozwijać pamięć dziecka metodą Domana" oraz szkolenie "Jak nauczyć dziecko czytać w zabawie?"

jak nauczyć dziecko czytać w zabawie czytanie metodą domana szkolenieKoniecznie podziel się również postem z przyjaciółmi 👀
👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇

Komentarze

 1. Dzień dobry, nie wiem czy nie przegapiłam jakiegoś postu. Moja córka ma 17 miesięcy i dopiero teraz zaczynamy się bawić w czytanie i liczenie. Chciałam zapytać gdzie mogę znaleźć informacje na temat tego jak łączyć czasowo naukę czytania z liczeniem. Ilość 15 sesji czytania + 9 liczenia co 30 min to 12 h. Czy sesje mogą być naprzemiennie czytanie, a po 15 min liczenie i po kolejnych 15 znów czytanie? Kiedy wprowadzić bity lub język? Może jest jakaś książka gdzie jest to wszystko opisane, z góry bardzo dziękuję za jej polecenie.

  Agnieszka

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzień dobry! Rzeczywiście takiego postu nie stworzyłam. Nie trzymałabym się tak kurczowo sesji - proszę pokazywać tyle sesji, ile dziecko przyjmie. My szybko przeszliśmy na ten układ "co 15 minut" właśnie na zmianę czytania z matematyką. To zależy od Pani dziecka - czy będzie nadal chętnie patrzyło, zwłaszcza, że 17 miesięczny maluch ma już swoje plany i zajęcia jak choćby bieganie :D Może nie chcieć być bombardowany kartami tyle razy dziennie, a może być jak Hania - sama woła o kolejne karty. Trzeba obserwować i bardziej skupić się na tym by była to zabawa i by dziecko wciąż było zainteresowane, niż na tym by zrealizować konkretną ilość sesji. Bity może Pani wprowadzać od razu - bo Pani dziecko jest juz w wieku, w którym widzi szczegóły doskonale. Ja jednak polecam robić stopniowo każdy program - wdrożyć się w niego, dla swojej dobrej organizacji. Żeby nie było tak, że od razu będzie miała Pani kilkadziesiąt kart dziennie do pokazania i zostanie Pani tym przytłoczona. Także bity to kwestia Pani organizacji i przygotowania, gdy będzie Pani gotowa, dziecko w tym wieku też jest :) A język... To jest temat kontrowersyjny. My poczekaliśmy z językiem póki co. Są rodzice, którzy prowadzą różne języki metodą Domana jednocześnie, a są językowcy czy pedagodzy, którzy to odradzają dopóki dziecko nie opanuje dobrze jednego języka - przynajmniej metodą Domana, co innego kiedy ktoś w domu mówi w obcym języku i jest to naturalny proces dla dziecka. Także to pozostawiam do Pani decyzji. Życzę powodzenia w realizowaniu programów! Dobrej zabawy! :)

   Usuń
  2. Bardzo dziękuję. Takiej odpowiedzi potrzebowałam:) Gratuluję pomysłu na blog!

   Usuń
  3. Dziękuję serdecznie! Pytała Pani o książki - umknęło mi to wcześniej - może Pani skorzystać z książek z serii Subtelna Rewolucja Domana, dostępne są w języku polskim 3 części lub w oryginale - wówczas jest więcej do wyboru, bo poza czytaniem i liczeniem, również książka o bitach, pomnażaniu inteligencji, rozwoju fizycznym i wiele więcej - można zapoznać się na stronie sklepu Insytutu http://www.gentlerevolution.com/

   Usuń
 2. 44 year-old Community Outreach Specialist Jilly Pedracci, hailing from Quesnel enjoys watching movies like Laissons Lucie faire ! and Worldbuilding. Took a trip to Historic City of Meknes and drives a Bugatti Royale Kellner Coupe. sprawdz te strone

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Najlepsze układanki lewopółkulowe!

Najlepsze układanki lewopółkulowe!
i plansze edukacyjne :)