DIY dla dzieci: ciecz nienewtonowska, eksperyment.

Ciecz nienewtonowska to bardzo poważna, naukowa nazwa mieszanki, którą macie w kuchni - woda i skrobia ziemniaczana. Dlaczego o niej piszę i dlaczego jest taka fajna?
Po obejrzeniu filmiku👇 nie będziecie mieć wątpliwości😀 Myślicie, że to frajda dla dzieci? Nie tylko! Nie mogliśmy się oderwać i wyjść z zachwytu.
Dlaczego w szkole na lekcjach fizyki nie dzieją się tak magiczne i proste rzeczy?

Co to jest ciecz nienewtonowska? 


Najprościej rzecz ujmując ciecz nienewtonowska to ciecz (albo i nie), która na pierwszy rzut oka zaprzecza prawom fizyki. W spoczynku wydaje się być cieczą, ale gdy tylko zadziała na nią siła staje się bardziej... stała?
Będąc precyzyjną ten nasz rodzaj cieczy nienewtonowskiej (Oobleck) tak właśnie się zachowuje. Jest bowiem płynem zagęszczanym ścinaniem, są natomiast jeszcze inne "ciecze" nienewtonowskie, które nazwiemy rozrzedzanymi ścinaniem. Jedne i drugie znajdziesz w swojej kuchni - śmietana, bita śmietana, ketchup, no i nasz Oobleck.
Widziałeś kiedyś filmiki na YouTube z glutkami wesoło skaczącymi po głośnikach w rytm muzyki, pod wpływem wibracji? Te glutki to właśnie Oobleck!

Jak zrobić ciecz nienewtonowską? 


Bardzo prosto! Potrzebujesz skrobi ziemniaczanej i wody - różne źródła podają, że w stosunku 1:1 - nam tak nie wyszło. Skrobi było potrzebne znacznie więcej.
Zacznij więc od wlania wody do miski i dosypuj do niej stopniowo skrobię. Mieszaj tak długo, aż mieszanie stanie się trudne.
👉To własnie Oobleck - im szybciej mieszasz (działasz na masę zewnętrzną siłą) tym ciecz reaguje jak ciało stałe.

No to lekcję fizyki mamy za sobą. Pamiętaj opowiedzieć o tym wszystkim swojemu maluchowi, gdy będziecie zachwycać się tym genialnym eksperymentem.
A teraz zobacz, jak zachwycaliśmy się my:


Zajrzyj także do innych zabaw, w których potrzebujesz skrobi ziemniaczanej: sztucznego śniegu i niezwykłej, gładkiej domowej ciastoliny. 

I oczywiście podziel się eksperymentem z przyjaciółmi 👀
👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇

Komentarze

Prześlij komentarz

Najlepsze układanki lewopółkulowe!

Najlepsze układanki lewopółkulowe!
i plansze edukacyjne :)