Jak nauczyć dziecko czytać w zabawie? 11 kreatywnych zabaw!

 Metoda Domana jest niemal siostrą bliźniaczką czytania globalnego. Obie metody zakładają czytanie globalne, czyli całowyrazowe (nie po sylabach czy o zgrozo po literkach). Obie operują na kartach z wyrazami – tu pojawiają się jednak spore różnice, a także sposób działań jest nieco inny.

Jeśli jesteś tutaj po raz pierwszy koniecznie zajrzyj do postów, które przybliżą Ci temat jak nauczyć dziecko czytać w zabawie.Zajrzyj do spisu treści, a także postu, który zestawia dokładnie obie metody. 

Jeśli wolisz jednak oglądać czy słuchać, zapraszam na mój YouTube.W tym poście jednak skupimy się wyłącznie na zabawach w czytanie! Bez względu na to jaką metodą uczysz dzieci czytać – a może w ogóle nie korzystasz z żadnej konkretnej metody – te 11 gotowych zabaw na pewno przypadnie Ci do gustu.

Zaczynajmy!

Zabawy z kartami do nauki czytania metodą Domana


Temu tematowi, jak wykorzystać gotowe karty do nauki czytania metodą Domana czy też te przeznaczone do czytania globalnego poświęciłam cały osobny artykuł. 

Możesz go przeczytać tutaj "Karty do nauki czytania - jak je wykorzystać". W tym poście również dowiesz się jaka jest różnica między kartami, stosowanymi w tych dwóch metodach.Teraz jednak chciałabym zaproponować Ci zabawy, do których możesz, ale absolutnie nie musisz posiadać gotowych zakupionych w wydawnictwach kart.

Możesz skorzystać z naszych gotowych wyrazów do wydruku, które pobierzesz tutaj lub samemu wykonać takie karty.Zabawy wyrazami: znajdź słowo


Zabawa jest niezwykle prosta w przygotowaniu. Nie raz mogłeś ją widzieć na naszych kanałach w social media lub YouTube. Możesz zacząć już z najmłodszymi maluszkami.

Jest tylko jedna zasada.

Wszystkie wyrazy, które wykorzystasz w tej zabawie muszą być uprzednio pokazane dziecku.

Jeśli zaproponujesz mu całkiem nowe słowa nie będzie miało szans, znaleźć właściwego i szybko się zniechęci lub zwyczajnie będzie próbowało zgadywać. Nie to jednak jest naszym celem.Jeśli wcześniej nie bawiłeś się z dzieckiem w czytanie metodą Domana przygotuj kilka podstawowych, łatwych i bliskich dziecku słów.

Pokaż je jedno za drugim, bez zbędnej zwłoki jednocześnie odczytując.

Jeśli wygodniej układać Ci wyrazy na podłodze, kładź je przed dzieckiem i głośno odczytuj.

Podobnie jeśli nie możesz złapać uwagi dziecka po prostu rozłóż karty na podłodze i przechodząc z dzieckiem obok nich lub skacząc po nich odczytuj wyrazy wskazując na nie.


Kiedy już wyrazy są pokazane (zrób to kilkukrotnie przed zabawą) możemy zaczynać..

Rozsyp nasze plansze do czytania przed dzieckiem i poproś by podało Ci lub wskazało konkretne słowo. „Gdzie jest napisane 'kot'” - możesz powiedzieć.

Szczególnie małe dzieci uwielbiają tę zabawę.

Nie przejmuj się jeśli dziecko nie wybiera poprawnego słowa. Pokaż mu właściwe i odczytaj je.


Zabawy wyrazami: dopasuj do słowa


Tym razem potrzebujesz bardzo konkretnych wyrazów. 

Wyrazów, które opisują przedmioty, które macie pod ręką lub, których ilustracje możesz przygotować.

Ta zabawa w czytanie polegać będzie bowiem na łączeniu wyrazu – karty z wyrazem – z jego przedmiotem lub ilustracją.

Dla przykładu, przygotuj maskotki i inne zabawki. Do nich wydrukuj lub napisz karty ze słowami. I tak możemy mieć „miś”, „kotek”, „pies” czy „auto”.

Ułóż wyrazy w jednym rzędzie a zabawki w jednej grupie obok. Zadaniem dziecka jest poukładać wszystkie przedmioty przy właściwych podpisach.

Jak widzisz na zdjęciu poniżej możesz połączyć tę zabawę również z zabawą w sortowanie czy segregację. A jeśli chcesz więcej zabaw w segregowanie według konkretnej cechy czy zbioru koniecznie zobacz tę propozycję KLIK


Poproś dziecko również o odczytywanie wyrazów
Może być bowiem tak, że maluch będzie próbował zgadywać i trafi się autko a nie auto – musimy wesoło i nienachalnie poprawić dziecko, jak w rzeczywistości brzmi napis.

Podobną zabawę możesz wdrożyć w przypadku wyrazów, których nie posiadasz w sensie materialnym  lub których zwyczajnie nie da się „mieć”. Możesz na przykład wydrukować lub wyciąć ilustracje samochodów lub dzikich zwierząt i przygotować do nich napisy. Zabawa będzie polegała na tym samym.

Niezwykle efektywne jest dostosowanie tematu zdjęć czy obrazków do zainteresowań dziecka. Na pewno fanowi sportu spodobają się różnego rodzaju akcesoria, a małej modnisi kolorowe ubrania.


Zabawy z wyrazami – ciepło zimno


Ta zabawa w czytanie pozwoli Ci wzbudzić w dziecku jeszcze większe zainteresowanie nauką i skupi jego uwagę.

Przygotuj kilka kart z wyrazami i w zależności od Waszego zaawansowania, chęci i wieku dziecka schowaj je pojedynczo lub naraz – tak jak w zabawie w ciepło – zimno. Gdy dziecko znajdzie wyraz może go odczytać lub jeśli jeszcze nie potrafi, odczytujesz go Ty i chwalisz za znalezienie naszego wyrazowego skarbu.

Możesz również połączyć to z zabawą powyżej i poprosić, by każde znalezione słowo znalazło się przy właściwym przedmiocie lub ilustracji.


Zabawy z wyrazami – labirynt

Jak się domyślasz tworzymy z wyrazów labirynt.

Znów używasz wyłącznie wyrazów, które wcześniej dziecko już poznało.

Masz kilka możliwości. 

✅Moje gotowe karty pracy do nauki czytania – labirynt. Tutaj po prostu kolorujesz wyrazy, które tworzą ścieżkę do celu.


✅Druga opcja do kolorowania czy po prostu prowadzenia linii do celu to napisanie słów samodzielnie na kartce. Możesz odczytywać wyrazy, które dziecko ma pokolorować i przejść po nich dalej lub przykleić naklejki w jakiej kolejności, które słowo ma być odczytane. 

✅Bardziej ruchową zabawą będzie natomiast labirynt z dużych kart – świetnie sprawdzą się tutaj gotowe karty do nauki czytania metodą Domana – ale możesz również wydrukować karty – na przykład te z naszego sklepu – na papierze A4.

Tworzysz linię startu i linię mety. Układasz najróżniejsze wyrazy na podłodze, a dziecko skacząc od jednego do drugiego odczytanego przez ciebie wyrazu przemierza drogę do celu.


Zabawy z wyrazami – słowa na dziś - w domu i przedszkolu

To bardziej „styl życia” niż zabawa, ale postanowiłam ją tutaj umieścić, bo to bardzo łatwy, niezbyt czasochłonny sposób, by otoczyć dzieci nowymi słowami, bez wysiłku zarówno w domu, jak i przedszkolu.

Przyczep w widocznym miejscu kartkę czy napis „słowa na dziś” - możesz wykorzystać tablicę korkową, lodówkę czy po prostu ścianę lub drzwi szafy. 

Każdego dnia umieszczasz w tym miejscu dwa nowe wyrazy, dwie nowe karty do nauki czytania. Jeśli dziecko jest chłonne wiedzy i widzisz, że faktycznie skupia się na wyrazach, możesz ich dostarczać więcej.

Każdego dnia odczytuj, wskazując nowe słowa, W czasie codziennych obowiązków przechodząc możesz zwracać dziecka uwagę na nie i znów wskazywać i je odczytywać, tak by miał możliwość je sobie przyswoić.


Zabawy z wyrazami - Tworzenie zdań


Ta zabawa może dać Wam mnóstwo radości. A jak wiadomo zabawa i dużo emocji to najlepszy sprzymierzeniec nauki. Jeśli jeszcze nie czytałeś dlaczego koniecznie zajrzyj do postu "Emocje w edukacji, jak efektywnie uczyć dzieci i nie tylko"

Przygotuj wyrazy, z których można układać zdania – najróżniejsze. Im śmieszniejsze i dziwniejsze tym większa szansa, że będziecie dobrze się bawić.

Karty do nauki czytania globalnego – zestaw od wydawnictwa Bliżej Przedszkola jest od razu przygotowany w takiej formie. Znajdziesz w nim różne części mowy, a także kształt i wielkość kart ułatwia zabawę.


Karty od Wczesnej Edukacji, które są typowymi kartami do metody Domana, zgodnymi ze wszelkimi jej regułami mogą generować nieco problemów zarówno z miejscem (są całkiem długie) ponadto jest w nich mniej odmienionych i mniej różnorodnych części mowy.

   

Możesz sprawdzić również nasz zestaw kart do druku, gdzie znajdziesz wszystkie części mowy również odmienione ze względu na rodzaj .Gotowe karty do nauki czytania pobierz tutaj.

Kiedy już przygotujesz karty możecie wymyślać z dzieckiem przeróżne kombinacje.

✅Możesz odczytać wyrazy, a dziecko z nich może próbować ułożyć zdania.

✅Możesz przygotować zdania i odczytać dziecku, a następnie poprosić, by odtworzyło to samo zdanie.

✅Możesz ułożyć zdanie bez brakującego wyrazu i zapytać dziecko, czym można to miejsce uzupełnić.

✅Możesz także pytać o każde kolejne elementy zdania, co również pomoże mu w przyszłej nauce gramatyki. Zapytaj na przykład kogo lub co wybieramy jako bohatera zdania i odczytaj jakie mamy możliwości. Dziecko wybiera, a Ty pytasz co będzie robił. Potem możesz zapytać jaki bohater będzie – gruby, chudy, wysoki, zielony, w kropki. To nie muszą być realne zdania. Mogą być kompletnie odjechane – im więcej frajdy tym lepiej.Dla początkujących maluchów, możesz ułożyć zdanie samodzielnie. Następnie wziąć dziecko pod paszki i skakać unosząc je przy każdym wyrazie jednocześnie je odczytując.

Ruch jest kolejnym sprzymierzeńcem przy nauce nie tylko małych dzieci.


Pozostałe kreatywne zabawy w czytanie


Łączenie wyrazów


Tym razem piszemy wyrazy w kolumnie jeden pod drugim na tablicy sucho ścieralnej, czarnej lub po prostu na kartce.

Po drugiej stronie w drugiej kolumnie możesz zapisać te same wyrazy, ale w innej kolejności. Zadaniem dziecka będzie odczytanie i połączenie tych samych wyrazów.

Dla utrudnienia możesz również stworzyć po drugiej stronie małe obrazki – to też może być zabawa, gdy Twoje rysunki nie będą perfekcyjnie oddawały znaczenia słowa. W każdym razie zadaniem dziecka będzie połączenie wyrazów z ilustracjami.

Mam dla Ciebie kilka bezpłatnych zabaw tego typu.

Pobierzesz je w tym miejscu.

Jeśli Ci się spodobają będzie mi miło, jeśli udostępnisz ten artykuł swoim znajomym. 


Sensoryczne wykopywanie wyrazów


Nazwałam tę zabawę dość górnolotnie. Nie będziemy kopać, a jedynie grzebać. 

W piasku, mące, soli, ryżu, co tam masz pod ręką.

Znów opcji mamy kilka. 

✅Możesz przygotować małe kartoniki z wyrazami, które wrzucisz do jakiegoś sypkiego produktu, a zadaniem dziecka będzie je znaleźć, np. w piasku. Po znalezieniu dziecko odczyta wyrazy, a jeśli chcesz znów możesz przygotować do nich ilustracje lub po prostu listę słów, które należy znaleźć, na której dziecko będzie odhaczało, które już zostały odszukane.

✅Możesz także wykorzystać naczynie żaroodporne, wsypać do niego mąkę lub kaszę mannę, a pod naczynie włożyć kartę z wydrukowanymi wyrazami. W taki sposób za pomocą dużego pędzla dziecko będzie odszukiwało kolejne wyrazy niczym archeolog w czasie wykopów.
Zabawa w domino!


Pamiętacie jeszcze wyrazowe doble lub heksagony, które stworzyłam? Nie? Koniecznie zajrzyj tutaj –heksagony heksagony i doble.


Tym razem przyszedł czas na Domino do nauki czytania. 

Wykorzystując na przykład naklejki możesz stworzyć takie kartoniki samodzielnie lub zdecydować się na gotowy zestaw, który stworzyłam do pobrania specjalnie na potrzeby tego artykułu. Domino do nauki czytania możesz zobaczyć tutaj.Po jednej stronie umieszczasz po prostu ilustrację, po drugiej wyraz. Jeśli chcesz urozmaicić grę możesz dodać elementy, na których będą wyłącznie obrazki lub wyłącznie słowa.

Zasadą jest natomiast łączyć kafelki z tym samym przedmiotem – bez względu na to czy to obrazek słonia czy napis „słoń”.


Zabawa w sklep (darmowe listy do pobrania)


W sklepach zawsze mamy mnóstwo napisów – etykiet i promocji.

Przygotuj z dzieckiem Wasz własny sklep. Nawet samo przygotowanie może być niezwykle edukacyjną zabawą.

By zabawa była naprawdę zabawą w czytanie, walutą będą... Słowa! Dziecko otrzymuje pieniądze w postaci kart z napisami i aby otrzymać wybrany produkt musi odczytać i podać właściwy „pieniążek”.

Możecie oczywiście sprzedawać wszystko co macie w domu – od zabawkowych warzyw i owoców, przez książki, zabawki czy przedmioty codziennego użytku.

Drugą możliwością jest natomiast tworzenie list zakupowych. 

Takie darmowe listy zakupowe możesz pobrać tutaj. Mam nadzieję, że Ci się przydadzą, jeśli tak proszę zostaw swój komentarz :) 

Wykorzystaj plastikowe owoce i warzywa lub nawet wydrukowane ilustracje. Zadaniem dziecka jest skompletowanie koszyka zakupów według otrzymanej listy.


Cienie


Jak bawić się w cienie jednocześnie wspierając naukę czytania? Ta zabawa będzie wymagała od Ciebie pewnego przygotowania.

Jeśli jeszcze nie umiesz, dowiedz się – internet jest tego pełen – w jaki sposób układać ręce by stworzyć cień poszczególnych zwierząt czy kształtów.

Wybierz kilka swoich ulubionych i przygotuj słowa je opisujące.

Przy tej zabawie przyda Ci się również latarka i oczywiście ciemne pomieszczenie.

Poproś dziecko o wybranie karty, zaświeć latarką, by je odczytać. Wyraz musi być dobrze widoczny – jeśli nie masz takiej latarki, po prostu zapal lampkę nocną. Teraz oboje pokazujecie cienie, które przedstawią wylosowany napis. Ty jesteś już przygotowany, dziecko natomiast może mieć naprawdę niezwykłe pomysły. Możesz również nauczyć je swoich sztuczek.

Na koniec jeszcze raz spójrzcie na kartę i odczytajcie wyraz.


Dlaczego warto się bawić w czytanie?


Nawet jeśli nie jest Ci blisko do metody Domana lub czytania globalnego zabawy w czytanie zawsze warto włączyć do swojej codzienności.

Nie tylko uczysz malucha czytać, ale budujesz w nim pozytywne nastawienia nie tyle do samego czytania, co nauki w ogóle. Samo czytanie będzie zawsze kojarzyło mu się z fantastycznym czasem, spędzonym w gronie rodzinnym, zabawą i ciepłem. 

To również wspaniała okazja do budowania więzi między rodzicem a dzieckiem, korzystaj więc z powyższych inspiracji, tak często jak to możliwe.


E-book „Nauczanie przez otaczanie 98 zabaw w czytanie”


E-book z prawie 100 zabaw w czytanie jest pierwszym e-bookiem, jaki stworzyłam. 

Jest w nim mnóstwo konkretnych, praktycznych pomysłów na zabawy w czytanie dla dzieci w każdym wieku.

Zamierzam go jednak aktualizować, jako że przez tyle czasu nie tylko wymyśliłam mnóstwo nowych zabaw, ale również nauczyłam się tworzyć lepsze i ładniejsze graficznie produkty.

Z tego powodu ta wersja na chwilę zniknie, zanim to się stanie, możesz kupić ją za połowę ceny.

Tylko do 1.06. (włącznie) wszystkie zestawy z e-bookiem są -50% tańsze, zaczynając już od 19 zł!Koniecznie pobierz!

Gotowe zabawy i pomoce dydaktyczne do zabawy w czytanie 

W tym miejscu chcę Ci pokazać produkty z mojego sklepu, które wspierają naukę czytania, a dzięki temu, że po zakupie musisz je jedynie wydrukować nie wymagają poświęcenia dodatkowego czasu na ich przygotowanie. 

Zabawa, której nie trzeba przedstawiać - "Robię kanapkę" 


Robię kanapkę pobierzesz tutaj. 


Mini Zestaw kart pracy do nauki czytania - labirynty wyrazowe, wycinanki wyrazowe, ilustracje szczegółowe i wiele więcej! 
Wyrazowe heksagony 


Po wydrukowaniu zadaniem dziecka jest układać heksagony tak jak puzzle - z każdej strony elementy muszą do siebie pasować, a zatem rysunek papryki może dotykać wyłącznie napisu "papryka" i tak dalej. Wyrazowe kółeczka - gra a'la dobble 


Gra imitująca popularną grę dobble, tutaj jednak nie szukamy wspólnych obu planszom ilustracji, a ilustracji i odpowiadającego  jej wyrazu. 
Wyrazowe kółeczka pobierzesz tyrazowe kółeczka pobierzesz tutaj. Ilustracja szczegółowa


Zabawa ćwicząca nie tylko naukę czytania, ale również koncentrację i spostrzegawczość. 
Ilustracje szczegółowe pobierzesz tutaj. Ilustracje szczegółowe pobierzesz tutaj. 


Zabawy z kasztanami

Kasztany możesz zastąpić koralikami, pomponami czy nawet kolorowymi magnesami. Odczytując dziecku polecenia z plansz nie zapomnij wskazywać wyrazów palcem. 

Plansze do zabaw kasztanami pobierzesz tutaj pobierzesz tutaj.Wyrazy bliskoznaczne - homonimy

Plansze ukazujące wyrazy, które mają kilka znaczeń. 

Pobierz Homonimy, plansze do nauki czytania globalnego I oczywiście nowiutkie domino, o którym wspominałam wyżej. 

Pobierz Domino do nauki czytania Jeśli propozycje zabaw Ci się spodobały koniecznie udostępnij post swoim znajomym. 

Pomoże mi to oczywiście rozwijać bloga i tworzyć nowe, wartościowe materiały. 

Nie zapomnij śledzić nas również na Facebooku, Instagramie i YouTube


Komentarze

Najlepsze układanki lewopółkulowe!

Najlepsze układanki lewopółkulowe!
i plansze edukacyjne :)