DIY dla dzieci: butelki sensoryczne

Tym razem coś oczywistego. Butelki sensoryczne widzieliście już pewnie tysiące razy.
A może wcale nie? Są jednak takie rzeczy, które gdzieś tam wydają nam się oczywiste, a jednak nam umykają, więc może jeszcze Wasze maluchy ich nie mają?

Tak czy siak przypominam/pokazuję. Jak się pewnie domyślacie, nasze sensoryczne butelki DIY zostały stworzone z myślą o naszym młodszym Mądrym Bobasie - Zosi. Szybciutko starszy Bobas butelki przywłaszczył - no i mamy pierwsze wojny o zabawki. 
Cóż, trudno się dziwić, butelki sensoryczne są super! 

Gdy Hania była mała nie miała takich fajnych butelek. Jak każdy rodzic "świeżak" dopiero zgłębiałam tematykę zabawek DIY i rozwoju dziecka. 
Zauważyłam, że wszelkie butelki z napojami bardzo ją interesują, dałam jej więc po prostu butelkę z wodą. A potem butelkę z makaronem, a potem z ryżem - no i tyle. 

Ale teraz przy Zosi pokombinowałam bardziej 😋

Butelki sensoryczne - warianty 


Możecie stworzyć suche butelki sensoryczne lub płynne. Przy obu wariantach ogranicza Was tylko Wasza wyobraźnia. 

Suche butelki sensoryczne możecie wypełnić:

  • surowym ryżem - dla lepszego efektu możecie go zabarwić,
  • surowym makaronem,
  • koralikami,
  • cekinami, 
  • tak naprawdę czymkolwiek zechcecie. 
Według mnie suche butelki sensoryczne mają służyć przede wszystkim efektom dźwiękowym.

Płynne butelki sensoryczne wyglądają zwykle bardziej efektownie i fantastycznie przyglądać się przelewającym się w środku akcesoriom. 
Musicie pamiętać jednak o kilku szczegółach - chętnie zresztą poczytam również o Waszych doświadczeniach z płynnymi butelkami sensorycznymi, wciąż są dla mnie bowiem wyzwaniem i wciąż nie wychodzą mi tak rewelacyjnie jak bym sobie tego życzyła. 

Pomysły na płynne butelki sensoryczne:


👉 możecie wlać do butelki wodę, a do niej co tylko chcecie - pompony, cekiny, ozdoby do scrapbookingu - takie jak cekiny, ale w kształcie motyli czy kwiatków, koraliki czy brokat
Aby dodatki wolniej opadały warto dodać do wody glicerynę - kupicie ją w aptece. 


Podobno najlepiej najpierw nalać do butelki wodę, a dopiero dosypywać brokatu - następnie porządnie go wymieszać i dopiero dolać glicerynę, by brokat się nie pozlepiał w grubsze kulki. Najwyraźniej coś robiłam nie tak, bo mój brokat idealnie się nie rozproszył,  do tego wcale nie opada tak wolno jakbym sobie tego życzyła - najwyraźniej za mało gliceryny - ale efekt jest i tak fajny! 

👉 Kolejna opcja to coś gęstego - żel pod prysznic lub mydło w płynie.  Najlepiej użyć przezroczystego, wtedy dodatki są bardziej widoczne. No i mydło w płynie jest nieco rzadsze niż żel do kąpieli, więc  łatwiej poruszają się w nim nasze dodatki. W żelu tak naprawdę przemieszczają się nieznacznie tylko o tyle, co wielki bąbel powietrza w środku. Ale efekt znów jest fajny! Zwłaszcza jeśli butelkę będziemy turlać. Pamiętajcie nie wrzucać barwionych akcesoriów o intensywnych barwach, wówczas płyn się zabarwi. I tak nasza czerwonawa butelka to przezroczyste (!!) mydło w płynie. Ale wrzuciłam do niej czerwony brokat i czerwone gwiazdki, nie mając pojęcia, że tak to się skończy 😁 

👉Jeśli chcecie, by Wasza butelka była dla dziecka w pełni bezpieczna warto zabezpieczyć nakrętkę izolacją lub klejem na gorąco. 

Butelki sensoryczne - zastosowanie 


Butelki sensoryczne możecie wykorzystywać jako atrybut wyciszający, uspokajający dla starszaków, domowy instrument - przynajmniej te suche, a także jako roler do raczkowania jeśli wybierzecie zupełnie okrągłą butelkę. 

Wbrew pozorom wybranie idealnej butelki nie jest takie proste - a przynajmniej mnie żadna długo nie przypadła do gustu. Ostatecznie zdecydowałam się na butelkę po smoothie z Biedronki, ale więcej już ich nie spotkałam, więc póki co szukam dalej ;) 

Dajcie znać jak wyglądają Wasze butelki sensoryczne i jakie są Wasze najlepsze patenty. 

Zajrzyjcie również do postu o naszej aksamitnej domowej ciastolinie oraz sensorycznego pudełka dla niemowląt. 

I nie zapomnij podzielić się postem z przyjaciółmi! 👀 
👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇

Komentarze

Najlepsze układanki lewopółkulowe!

Najlepsze układanki lewopółkulowe!
i plansze edukacyjne :)