Karty do nauki czytania - jak je wykorzystać (metoda Domana/czytanie globalne)

Jak wyglądają karty do nauki czytania metodą Domana oraz w czytaniu globalnym mogłeś przeczytać w tym poście "karty do nauki czytania". 
Możliwości masz kilka - jedną z najbardziej przystępnych i opłacalnych jest mój autorski zestaw niemal 700 wyrazów do druku.
Dzisiaj chciałam Ci go przybliżyć, a przede wszystkim podpowiedzieć jak te (lub inne) karty do nauki czytania metodą Domana możesz wykorzystać - nawet jeśli nie słyszałeś wcześniej o tej czy innej metodzie! Jeśli jesteś tu pierwszy raz, nadmienię tylko, że nauka czytania metodą Domana polega na pokazywaniu kart z wyrazami właśnie, z odpowiednią częstotliwością, według właściwego harmonogramu. Zarówno metoda Domana jak i czytanie globalne, bazują na całościowym obrazie słowa. 
Jeżeli Cię to interesuje bardziej lub chcesz zacząć zabawy w czytanie ze swoim dzieckiem lub z grupą przedszkolną czy żłobkową, zajrzyj do postu "Czytająca 2latka, czyli jak nauczyć dziecko czytać w zabawie?" lub od razu do mojego szkolenia "Jak nauczyć dziecko czytać w zabawie?

W Dużym skrócie opowiedziałam o tym artykule w tym nagraniu.
A teraz przejdźmy do meritum.

Zestaw kart do nauki czytania do druku - co zawiera


Stworzony przeze mnie zestaw kart jest zestawem do wydruku - w kilka sekund masz go na swoim komputerze i możesz drukować w nieskończoność. 
W zestawie znajdziesz niemal 700 wyrazów, które w moim odczuciu stanowi podstawowe słownictwo malucha, bez kłopotu znajdziesz stworzysz wiele zabaw przy ich użyciu. 
Wyrazy otrzymujesz w dwóch wersjach kolorystycznych - czerwonej, zalecanej przez Glenna Domana oraz czarnej, która jest mi bliższa sercu. Wszystkie wyrazy są pogrupowane w plikach według konkretnej kategorii. 
To co zdecydowanie wyróżnia ten zestaw to obecność przyimków, umożliwiających tworzenie zdań i wyrażeń, a także przymiotniki występujące w 3 odmianach - męskiej, żeńskiej i nijakiej. 

Jak wykorzystać wyrazy do nauki czytania


Oczywiście wyrazy możesz również zapisywać i drukować samodzielnie. Gotowy zestaw jednak oszczędzi masę Twojego czasu, a także doda Ci inspiracji. 
Co kiedy masz już wydrukowane wyrazy?

Sesje - metoda Domana


Oczywiście możesz prezentować wyrazy w formie sesji, tak jak w metodzie Domana, nawet jeśli nie kierujesz się żadnym harmonogramem. Uważam, że to potrzebny i dobry sposób na rozpoczynanie każdej zabawy  w czytanie z maluchami. 

W zależności czy bawisz się z jednym dzieckiem czy całą grupą musisz wymyślić sposób na przedstawianie kart szybko i jednocześnie w sposób widoczny. 
Możesz przedstawiać je przekładając je jeden za drugim, trzymając w ręku i głośno odczytując lub układając jeden na drugim na podłodze przed dzieckiem. 
Pamiętaj jednak by odczytywać wyrazy wyraźnie oraz zmieniać karty w miarę szybko. 
Zobacz moją pogadankę o tym, dlaczego dzieci najczęściej tracą zainteresowanie zabawami w czytanie TUTAJ

Skakanie po kartach!


To zabawa, którą uwielbiają wszystkie dzieci, bez względu na to czy na co dzień bawią się w czytanie globalne lub metodę Domana czy też nie. 

Tutaj masz kilka możliwości - możesz wybrać przypadkowe wyrazy i rozłożyć je jeden za drugim w odległości od siebie mniej więcej skoku dziecka. 
Dziecko skacze przed wyraz lub na niego, a Ty go odczytujesz. 
Możesz również ułożyć wyrazy w kolejności, która ma jakiś większy sens - może nazwy liczebników po kolei? A może nazwy planet we właściwej kolejności? Może uda Ci się stworzyć jakieś zabawne zdanie? 
Pamiętaj, że ruch i emocje są największym sprzymierzeńcem w nauce dzieci. 
Jeśli chcesz wiedzieć dlaczego, koniecznie przeczytaj ten post o emocjach w edukacji

Oklejamy wnętrze! 


To jedna z najprostszych, a jednocześnie chyba najbardziej niedocenionych aktywności! 
Wydrukuj wyrazy określające to co widzisz dokoła i po prostu przyczep je we właściwe miejsca. Wyraz "okno" na okno, "stół" na stół. Skorzystaj również z możliwości nazywania pomieszczeń i jeśli tylko masz taką możliwość przy wejściu do sypialni naklej wyraz "sypialnia", to samo zrób z kuchnią czy łazienką. 

Pamiętaj by czcionka była wystarczająco duża, by dziecko mogło ją dostrzec. 
Teraz za każdym razem, gdy dziecko tam zerknie będzie dostawało dodatkową stymulację w postaci nauki czytania. 

Aby to jednak działało naprawdę dobrze co jakiś czas zrób z dzieckiem spacer po mieszkaniu - a może po prostu jesteście przy oknie lub przy stole? Wskaż palcem na wyraz i odczytaj go głośno. Krótka sekunda, a kolejny zapamiętany wyraz do kolekcji :) 

Tego typu prostych, gotowych zabaw w czytanie znajdziesz więcej w moim autorskim e-booku "Nauczanie przez otaczanie: 98 zabaw w czytanie", pobierz go tutaj

Kto pierwszy?


Kolejna zabawa, zawierająca to co maluchy uwielbiają! Ruch, współzawodnictwo, a jeśli chcesz to również muzykę. 
Rozkładasz wyrazy na podłodze (wcześniej możesz zaprezentować wyrazy dzieciom) i rozpoczynasz zabawę - dzieci biegają lub tańczą, na znak (możesz wyłączyć muzykę lub po prostu powiedzieć konkretny wyraz) dziecko ma za zadanie podnieść odpowiednią kartę z napisem. 
Kto pierwszy znajdzie wyraz ten wygrywa! 
Jeśli myślisz, że z jednym dzieckiem ta zabawa się nie uda - po prostu spróbuj! Zachęć dziecko do małych szaleństw i na Twój znak niech znajdzie właściwy wyraz! To również świetna rozrywka nawet dla jedynaka!


Podpisywanie


Na temat podpisywania stworzyłam cały rozdział w moim ebooku "Nauczanie przez otaczanie: 98 zabaw w czytanie"! 
Jest to bowiem ekstremalnie prosta do przygotowania aktywność, a daje niewspółmiernie wartościowe rezultaty. 
Potrzebujesz wyrazów oraz ich odzwierciedlenia w rzeczywistości - podpisywać możesz wszystko! 
Owoce, warzywa, zabawki, ubranka, kolory, obrazki. Co tylko przyjdzie Ci do głowy!Rozłóż wyrazy i poproś dziecko o ułożenie właściwych przedmiotów przy właściwych wyrazach.
Albo odwrotnie! Rozłóż przedmioty i pokazuj wyraz za wyrazem, np. "miś", podaj dziecku wyraz i poproś o położenie we właściwym miejscu, przy odpowiedniej zabawce. 
Jeszcze inaczej! Nie rozkładaj zabawek, po prostu pokaż wyraz i poproś dziecko o znalezienie tego przedmiotu. 
Tak możesz bawić się nawet z wyrazami opisującymi kolory, pokaż wyraz i poproś o przyniesienie rzeczy we właściwym kolorze. 

Koniecznie sprawdź pozostałe zabawy w podpisywanie w e-booku. POBIERZ go tutaj. 


Mogą spodobać Ci się również zabawy w podpisywanie, angażujące pozostałe zmysły! 
Koniecznie sprawdź ten post "Smakowe czytanie globalne"Odtwarzanie wzorów


To zabawa nieco bardziej zaawansowana. Znów możesz wykorzystać ją na kilka sposobów. 
Ułóż zabawki w odpowiedniej kolejności i poproś dziecko by odtworzyło ten wzór z wyrazów. 
Ze starszakiem możesz spróbować zakryć zabawki i poprosić malucha by odtworzyło wzór z zabawek, ale z pamięci! 
Zbuduj wieżę z klocków i zachęć malucha, by ułożył wyrazy opisujące kolory we właściwej kolejności. 
Przedstaw dziecku obrazek, na przykład kanapkę i poproś, by ułożyło wyrazy dokładnie w takiej kolejności jak w kanapce na ilustracji. Gotową zabawę w robienie kanapek i aż 10 różnych wzorów możesz pobrać tutaj. 

Jeśli zainteresowała Cię tematyka nauki czytania, koniecznie sprawdź mój webinar "Jak nauczyć dziecko czytać w zabawie?"
Jeśli jesteś nauczycielem lub właścicielem przedszkola lub innej placówki chętnie przyjadę ze szkoleniem do Ciebie! Zobacz jak zorganizować szkolenie KLIK.


Koniecznie pobierz zestaw niemal 700 wyrazów do nauki czytania metodą Domana! 

Tylko 3 dni będą one w promocji - do 1.08.2022! 

KLIK


Komentarze

Najlepsze układanki lewopółkulowe!

Najlepsze układanki lewopółkulowe!
i plansze edukacyjne :)