Walentynki dla dzieci - ponad 30 pomysłów jak sprawić, by ten dzień był naprawdę wyjątkowy

 Walentynki choć to święto miłości, budzi dużo kontrowersji. Raz, że skoro takie AMERYKAŃSKIE, to urasta do niemal opętanego Halloween według niektórych, dwa, że przecież miłość można okazywać sobie na co dzień, a nawet trzeba, a więc to kolejne typowo konsumpcjonistyczne święto. 

Być może. Ale ja lubię świętować ;) Urodziny też świętujemy raz w roku, a przecież kochamy naszych bliskich cały rok ;) Dlaczego by więc nie umilić Walentynek naszym maluchom? W tym poście przygotowałam dla Ciebie walentynkowe aktywności dla dzieci z różnych dziedzin. Usiądź wygodnie, zaparz kawkę i otwórz się na pomysły! 

Znajdziesz tu:

  • pomysły na wspólne spędzenie walentynkowego czasu z dziećmi, 
  • walentynkowe prace plastyczne dla dzieci, 
  • gry i zabawy na Walentynki, 
  • inspiracje ozdób walentynkowych, 
  • pomysły na walentynkowe kartki, 
  • ćwiczenia i walentynkowe karty pracy
  • i oczywiście walentynkowe upominki dla dzieci.

Zaczynajmy! Walentynkowe ozdoby DIY i nie tylko 

W sumie od tego się zaczyna, prawda? 

Możesz kupić sporo gotowych akcesoriów walentynkowych - w końcu to święto dla konsumpcjonizmu hihi😁! Szczerze mówiąc, ja lubię kupować te wszystkie pierdółki do zabaw i ozdabiania mieszkania i tylko czekam na kolejną okazję! 

💓balony - nie może zabraknąć serduszkowych balonów, kup ich więcej, przydadzą się do zabaw, które znajdziesz niżej, 

💓wyrzutnie konfetti z serduszkami - wyrzutnie możesz zrobić też samodzielnie, zobaczysz jak w poście o zabawach sylwestrowych tutaj

💓wyposaż się w walentynkowe talerzyki - serduszka, czerwone czy różowe lub po prostu wytnij ładne serduszka z brokatowego papieru i ułóż je na talerzykach czy obok nich, gdy będziesz przygotowywać stół do wspólnego posiłku. Niby nic, a już wprowadza w nastrój! 

💓bardzo ładnie prezentują się również przezroczyste słoiki czy szerokie wazony, wypełnione walentynkowymi słodkościami - te różowe i czerwone sreberka wprowadzają nieco magii i ciepła

💓kolejnym ciekawym akcentem jest wyjątkowy bukiet - możecie go zrobić razem z dziećmi - do cienkich gałązek, np. wierzby przyczepić kolorowe serduszka, 

💓girlandy! Girlandy oczywiście można kupić albo zrobić własną. Możesz wyciąć serca z tektury i dać dzieciom do pomalowania farbami, a następnie przyczepić je do ładnej wstążeczki czy sznurka 

💓łańcuchy i sznurkowo - serduszkowe ozdoby! - to już temat na dłuższy akapit. 

Pomysły na walentynkowe łańcuchy (ozdoby)

1. Serduszkowy łańcuch pionowy z pasków (dwa pomysły)

 

 2. Łańcuch złączonych serduszek

 

 3. Łańcuch nawlekanych serduszek

 

 4. Serduszkowe "zasłonki" na sznureczkach

Wspólny czas w Walentynki

Poza konkretnymi zabawami plastycznymi, grami czy zabawami, zwróćcie uwagę na te zwyczajne czynności, które przy niewielkim wysiłku w tym dniu mogą okazać się bardziej... niezwykłe

💗 pieczenie ciastek - jako, że to Walentynki, przygotuj serduszkowe wykrojniki i sporo czerwonego, różowego i białego lukru, mazaków do ozdabiania wypieków i innych serduszkowych ozdóbek. 

💗 skoro już jesteśmy w kuchni, możecie wspólnie przygotować również ciasto 

lub wspólny obiad - chyba najfajniejsza do rodzinnego przygotowywania z dzieciaczkami jest pizza ;) 

Jeśli dodasz kolorowego barwnika do niektórych potraw, przez cały dzień możecie cieszyć się walentynkowymi potrawami - różowymi naleśnikami czy pancakesami czy kolorowym mlekiem. 

💗 fajnym akcentem walentynkowym dla dzieci są również serduszkowe żelki, zrobione ze zwyczajnej galaretki

💗 ZDJĘCIA! - zróbcie sobie mini sesję zdjęciową! Kup lub zrób różne akcesoria - okulary w serduszka (mogą być z papieru), usta na patyczku czy serduszko na patyczku. Tłem może być ładny papier pakowy pozostający w walentynkowej kolorystyce, przyczepiony na ścianie czy drzwiach, w miejscu, gdzie światło jest całkiem w porządku :) Zamiast papieru można wykorzystać koc czy jakiś materiał w serduszka. Zresztą i tak liczy się przecież zabawa!

💗 KOMPLEMENTY NA SZNURKU! - to dla mnie ważny punkt. Mimo że tak wiele mówi się dziś o rodzicielstwie bliskości i znaczeniu relacji oraz emocji w rozwoju dziecka, wciąż widzę dzieci, dla których rodzice nie mają czasu, dzieci, które istnieją obok rodziców, a nie żyją z nimi. Wciąż słyszę o dzieciach, z którymi rodzice się nie bawią, nie rozmawiają i nie spędzają razem czasu, a co najważniejsze, zapominają im powiedzieć i pokazać jak wspaniałymi dziećmi są. Oczywiście to trochę jak kazania o niewiernych w kościołach - nawracanie nawróconych - skoro tu jesteś, najpewniej nie jesteś takim rodzicem, tym bardziej - wykonaj tę propozycję. 

Na sznureczku przymocuj kolorowe serduszka, a na nich umieść małe koperty z miłymi słowami do dziecka. Sznureczki możesz przymocować do sufitu lub jednego dużego serduszka, możesz stworzyć serduszkowy deszcz, zwisający z wykonanej  z tekturki chmurki. Ogranicza Cię tylko Twoja wyobraźnia ;) 

Ogólne propozycje wspólnego czasu mamy za sobą, przejdźmy do bardziej sprecyzowanych pomysłów na walentynkowe aktywności dla dzieci. Walentynkowe prace plastyczne dla dzieci


Malowanie rolkami i tekturką/kartonem


Złóż rolkę po papierze toaletowym, zaginając ją tak, by tworzyła serduszko. W taki sposób zrobicie masę ciekawych laurek i kartek dla bliskich lub po prostu rozbudzicie Waszą kreatywność :) 


Weź kawałek kartonu czy grubszej tekturki, wytnij pasek i zwiń go. Gdy takiego zawijaska zamoczysz w farbie, po odciśnięciu wyjdzie nam różyczka. 


Malowanie odciskami palców i rączkami


Odciskanie rączek i malowanie palcami to stały element dziecięcych zabaw farbami. U nas zawsze kończy się to zamaczaniem też stóp i malowaniem każdego dostępnego odkrytego kawałka ciała :D Niemniej, by efekt był bardziej jednoznaczny i estetyczny, spróbujcie stworzyć kwiatki z odcisków. 
Możesz odcisnąć dłoń dziecka na papierze - to będzie nasz kwiatek lub odcisnąć obok siebie dwa opuszki paluszków, co już naprawdę przypomina idealnego tulipanka. Malowanie - stemplowanie


Ten sposób malowania bardzo lubię i wykorzystuję przy każdej okazji. Robiłyśmy takie godło Polski na Święto Niepodległości i masę choinek w czasie świąt. Jest łatwe w wykonaniu nawet najmłodszych dzieci, a daje fajne efekty, bez względu na wiek artysty. 
1Pierwsza opcja to zwyczajne stemplowanie wokół wybranego kształtu. Jako, że to post z zabawami na Walentynki, trzymajmy się serduszka. 
Wycinamy serce, kładziemy je na kartce i stemplujemy wszystko wokół. Podnosimy serduszko i gotowe! 

2Druga możliwość to stemplowanie "na części"
Wówczas jednocześnie należy zakrywać różne kawałki kartki. Dla przykładu jedną część tła malujemy na żółto, inną na zielono itd. 
Zakrywamy całą pozostałą część kartkami, jeśli oczywiście mamy do czynienia z maluchem, który nie będzie trzymał krawędzi w sposób naturalny. Wtedy pracę tworzymy etapami. Gdy wyschnie pierwsza część, przykrywamy ją i dajemy dziecku do wystemplowania kolejną partię. 
Stemplować można paluszkami, korkami po winie, pomponami trzymanymi szczypcami lub spinaczem do bielizny - możliwości jest mnóstwo. 

Serduszkowa płaskorzeźba

Na kartce, najlepiej grubszej tworzymy serduszko z białego kleju. Grubszą warstwę. 
Możemy zrobić tylko kontur serca, a w środku wzorki i szlaczki. 
Posypujemy solą i dajemy dziełu wyschnąć. 
Po wyschnięciu takiej "płaskorzeźby" możemy ją pomalować, przy użyciu jak najmniejsze ilości wody ;) 

Walentynkowy kolaż - zdjęcia + serduszka

Ten pomysł bezsprzecznie mnie urzekł. A jest tak łatwy w wykonaniu. No i dzieci uwielbiają swoje zdjęcia! 
Drukujemy czarnobiałe zdjęcie naszych maluchów (lub inne zdjęcie, które Wam się podoba:)) i ozdabiamy je wyciętymi kolorowymi serduszkami! Czy to nie jest proste? A efekt? EFEKT "WOW"!


Serduszko - różyczka z zawijasów


To już zabawa zdecydowanie dla starszaków. Cienkie paski kolorowego papieru lub bibuły (różowego lub czerwonego, jeśli pozostajemy w tematyce Walentynek), zwijamy w ruloniki. Ruloniki przyklejamy do grubszego papieru pionowo, tworząc kształt serducha! Wymaga cierpliwości i całkiem nieźle rozwiniętej motoryki małej. 


Serce z pudełka po jajkach


Efekt jest w pełni profesjonalny, a wykonanie naprawdę proste. Wycinamy wypustki "na jajka" z pudełka i układamy je w serducho przyklejając do tekturki lub grubszego kartonika. Malujemy. Oprawiamy. I gotowe! Każdy przedszkolak jest w stanie zrobić to cudo :) 

Wydzieranki! 

Wydzieranek jest u nas niewiele. Musimy to koniecznie zmienić, bo to genialne ćwiczenie dla malych rączek  - świetnie rozwija motorykę małą, a do tego pozwala zrobić naprawdę fajne rzeczy. 

Najbardziej spektakularny efekt - tak mi się wydaje - daje stworzenie kolorowego serducha na czarnym tle. Rysujemy białą kredką ślad, po którym dziecko ma przyklejać swoją wydziarankę i dajemy maluchowi okazję do poniesienia kreatywności :) 


Pomysłów na walentynkowe prace plastyczne, z pewnością znajdziesz mnóstwo. Jeśli powyższe to dla Ciebie wciąż za mało, zajrzyj na moją tablicę na Pintereście, gdzie znajdziesz jeszcze więcej pomysłów!

Walentynkowe zabawy dla dzieci

Masy plastyczne! 

W naszym domu masy plastyczne są obecne ciągle i bez okazji. Ale kiedy nadarza się okazja, można te masy nieco ulepszać, np. sprawiając, że będą różowe czy czerwone. 
Możesz stworzyć (lub kupić) różowy piasek kinetyczny czy domową ekstra gładką ciastolinę lub nawet... różową ciecz nienewtonowską, która już sama w sobie jest dla dzieci (nie tylko!) ekscytująca. 

Przy okazji Walentynek warto również skusić się na masę solną czy zimną porcelanę, z której można zrobić serduszka i inne ozdóbki, które potem maluchy pomalują i powieszą. 

Magiczne, pojawiające się wzorki!

To zabawa, którą zna każdy ze swojego dzieciństwa, ale z jakiegoś powodu dopiero teraz pomyślałam, by pokazać ją swoim dziewczynom! Najwyraźniej, jak zawsze, najciemniej pod latarnią. A efekt jest naprawdę fajny. Dla maluchów to prawdziwa magia ;)
Malujemy białą świecową kredką (lub świecą) wzór na kartce i dajemy dziecku do zamalowania farbami! Przy okazji Walentynek mogą być to serduszka, kwiatki lub jakieś miłe słówka lub ulubione zwierzaki :) 


Świecowe kredki - serduszka DIY


To zabawa również mało odkrywcza, ale nie mogło jej zabraknąć i uwaga! Mimo, że Hania swego czasu kochała łamać kredki! Nawet kupowałam takie najtańsze kredeczki po 60 groszy paczka z Pepco, tylko po to, żeby je sobie obierała i łamała! To tę zabawę wykonujemy dopiero teraz z okazji Walentynek! 
Potrzebujesz: 
- foremek do piekarnika (oczywiście serduszek na Walentynki ;))
- kredek świecowych,
- piekarnika ;) 
Obieramy i łamiemy kredki (znów fajne ćwiczenie motoryczne), wsypujemy te połamańce do foremek i wstawiamy do piekarnika rozgrzanego do około 150 stopni, czekamy około 5,6 minut, aż kredki się roztopią. Wyjmujemy, studzimy i gotowe! Mamy serduszkowe, przetopione walentynkowe kredki :) 

Serduszkowe mydełka DIY


Przepisów na mydełka DIY dla dzieci jest w Internecie pełno. Na Dzień Babci i Dziadka Zosia robiła takie mydełka w żłobku na prezent i prezentowały się naprawdę fajnie, a do tego dzieciaki robiły je samodzielnie - nie może to być zbyt trudne, skoro udało się to zrobić w 20osobowej grupie szkrabów poniżej 3 roku życia :) 

Poszperałam i najłatwiejszy, a zarazem najfajniejszy, bo faktycznie w pełni do wykonania przez maluszki przepis znajdziesz poniżej. Są również takie, wykorzystujące glicerynę w kostkach (obcuje się z wrzątkiem, więc nie bardzo przy maluchach) lub ścieranie mydła w kostce - całkiem spoko dla starszych dzieci. 


Mydełko DIY dla dzieci składniki:


- mydło w płynie lub płyn do kąpieli (1 szklanka 250 ml)
- gorąca woda (1 szklanka)
- żelatyna (75 g)
- 1,5 łyżeczki soli
- ćwierć łyżeczki cukru, 
- foremki na mydełka (najlepiej silikonowe)
- opcjonalnie - kwiatki, listki, przyprawy (jak cynamon czy ziarenka kawy) do ozdoby,

Żelatynę rozpuszczamy w gorącej wodzie i dodajemy resztę składników. Jeśli mamy jakieś ozdóbki, wkładamy je do foremek i zalewamy powstałą masą mydlaną ;) 
Tak przygotowaną miksturę w foremkach wstawiamy do lodówki, gdzie powinna troszkę poleżeć, najlepiej około 10 h, choć niektóre przepisy podają, że można je wyjąć już po dwóch godzinach. Myślę, że różnice mogą wynikać z oczekiwanego efektu - jaką konsystencję chcemy uzyskać oraz płynu jaki użyliśmy. 

Na skrzydłach miłości! 


Ten pomysł też rozłożył mnie na łopatki i jego realizacja dopiero przed nami. Mam nadzieję, że dni w okolicach Walentynek będą bardzo słoneczne, by wykorzystać te fantastyczne skrzydła.
Wycinamy z kartonu lub tektury skrzydła, a w nich serduszka. Te zaklejamy gładką bibułą w formie witrażu i... wystawiamy się na słoneczko ciesząc się spektakularnym

Matematyczne wykałaczki 


Swego czasu znalazłam w domu serduszkowe wykałaczki - zupełnie nie wiem skąd się wzięły i postanowiłam je wykorzystać to zabaw matematycznych, a przy okazji wspierających motorykę małą. 
Podobną zabawę możecie zrealizować z spinaczy z serduszkami z numerkami - widziałam takich wiele przy okazji tworzenia kalendarzy adwentowych - może macie takie cudeńka w domu ;) 
A zabawę wykałaczkową opisałam dokładnie w poście "Matematyka dla dzieci na wykałaczkach".


Matematyczny detektyw, czyli walentynkowe I SPY

Bardzo lubimy tę zabawę i tworzę takie karty dla dziewczyn na każdą okazję! Zasady są proste - należy znaleźć i policzyć wszystkie elementy, widoczne na planszy. I SPY możesz pobrać w naszym walentynkowym zestawieMatematyczne serduszka ze spinaczami


Szybką i wszechstronną zabawą możemy stworzyć przy użyciu zwykłych spinaczy ozdobnych z serduszkami. Przed Walentynkami znajdziesz ich pełno wszędzie, od marketów, przez Rossmanna, po wszelkie sklepy z "przyda sie". 


Wystarczy, że wytniesz z papieru kolorowe serduszka i napiszesz na nich cyfrę lub działanie. Dziecko ma za zadanie przyczepić tyle spinaczy do kartki ile widzi na serduszku. Wykropkowane serduszka


Bardzo lubię tę aktywność i powiem szczerze, że i mnie odpręża.  U maluchów świetnie wpływa na rozwój motoryki małej i oczywiście pomaga się wyciszyć. 
Potrzebujemy planszy z konturem (walentynkowo - serduszka 😁), farb i pałeczek do uszu :) 
Pałeczkę maczamy w farbie i stemplujemy sobie serduszko czy inny wzór. Jeszcze fajniej, jeśli nasz kontur jest złożony z małych okręgów, w które dziecko próbuje trafić, ćwicząc precyzję. Kilka takich gotowych wzorów znajdziesz w naszym zestawie walentynkowych zabaw do pobrania (KLIK!)


Walentynkowy "rzut w dal" 


Potrzebujesz kilku butelek i druków kreatywnych. 
Jeśli chcesz, by całość prezentowała się iście walentynkowo, przyda się coś do ozdobienia buteleczek - bibuła lub farby (np. akrylowe - zależy też czy użyjesz butelek plastikowych czy szklanych)
Z drucików kształtujemy serduszka, butelki ustawiamy koło siebie. 
Zadanie jest proste - zarzucić jak największą ilość serduszek na butelki.
By podnieść poprzeczkę rywalizacji, można rozstawić butelki w różnej odległości od siebie i każdą z butelek oznaczyć inną ilością punktów za trafienie. Walentynkowa gra w rzutki z balonów

Nadmuchane balony przyczepiamy do tekturki lub styropianu układając je w kształt serca. Najlepiej robić to wycinając małą dziurkę w kartonie i przeplatając przez nią koniec balonu. Do patyczków - drewnianych (gałązki, pałeczki do chińskiego, etc.) lub plastikowych patyczków do balonów, przymocowujemy coś ostrego, co przebije balony - może być to np. wyprostowana zszywka czy kawałek spinacza biurowego. Wszystko zależy od wieku dzieci, biorących udział w zabawie. Bezpieczeństwo przede wszystkim! Nasz szpikulec przymocować możemy porządnie oklejając taśmą klejącą lub klejem na gorąco. 
Tak powstaje nasza strzała. Możesz ją ozdobić elementami z kolorowego papieru, bibuły czy wstążek. 
Nasze balonowe serducho wieszamy w miejscu, w którym nic wokół nie ucierpi (bibelociki, figurki, obrazy, etc.), a strzały dajemy graczom. Zabawa gotowa!


Aktywizujące serduszka - walentynkowa zabawa ruchowa

Takie zabawy dzieci bardzo lubią. A ja je uwielbiam, bo można przemycić w nich mnóstwo walorów edukacyjnych. 
Potrzebujesz kolorowych kartek, z których wytniesz serduszka i głowy pełnej pomysłów. 
Na każdym serduszku powinno znaleźć się bowiem jakieś fajne, aktywizujące polecenie. 
Oczywiście mogą to być polecenia, związane z Walentynkami, jak "powiedz komuś coś miłego" czy "przytul daną osobę". Można też wykorzystać tę zabawę do ćwiczenia dodatkowych umiejętności - wszystko zależy od wieku dzieci, np. dotknij czegoś różowego czy czerwonego w tym pomieszczeniu lub skocz 3 razy, stój na jednej nodze, licząc do 10. Możesz wpleść w te aktywności śmieszne zadania, jak "tańcz jak robot" czy "chodź jak krab". 


Możecie zwyczajnie losować serduszka z zadaniami lub utrudnić grę, szczególnie jeśli bawimy się w grupie. Układamy serduszka na podłodze, włączamy muzykę i zupełnie, jak przy grze z krzesełkami - wyłączamy muzykę i każdy uczestnik musi znaleźć dla siebie jakieś serduszko, na którym stanie. To właśnie będzie jego zadanie!

Kawałki miłości, czyli walentynkowe puzzle


Tutaj istnieje kilka możliwości. 
Najłatwiejszą opcją jest pocięcie serduszka na kilka kawałków i poproszenie dziecka, by złożyło je do pierwotnego kształtu. Możesz skorzystać z naszej gotowej propozycji do pobrania w zestawie walentynkowych zabaw - 3 warianty puzzli do wyboru. 


Drugą opcją jest stworzenie układanki kartonowej. Wycinamy z kartonu serce, które tniemy na kawałki, karton w którym powstała dziura w kształcie serca podklejamy drugim kartonem i układanka jest gotowa! 


Można pociąć serduszko w nieregularne kształty lub regularne pasy. Dla ułatwienia można każdy element pokolorować i zaznaczyć kontur, by dziecko miało podpowiedź, gdzie układać poszczególne części układanki. 


Pomysły na walentynkowe upominki dla dzieci 

Najbardziej miałam na celu w tym poście pokazać Wam jak fajnie można spędzić walentynkowe chwile z dzieciaczkami, ale jednak małe co nieco, schowane do serduszek zawsze będzie ciekawym urozmaiceniem ;)
Jeśli chodzi o małe prezenciki, dla maluchów, sprawdzą się na pewno:
- książeczki, 
- quizy i łamigłówki, 
- małe ciastoliny czy piaski kinetyczne, 
- dla dziewczynek różnego rodzaju ozdóbki - spineczki, gumki do włosów, bransoletki, 
- małe autka
- małe gry - Piotruś, pchełki, bierki.
- koraliki do nawlekania lub układania, np. Aquabeads,
- naklejki i książeczki z naklejkami, 
- puzzle.
To oczywiście bardzo ogólne propozycje, ale każdy z Was znajdzie w nich coś co można sprezentować maluchowi, w formie dodatku do tych wszystkich fantastycznych aktywności. Bo o czas, spędzony razem chodzi najbardziej!

To ci się przyda!

W tym poście znalazło się kilka różnych pomysłów, do wykorzystania, których przydadzą Ci się:
- silikonowe foremki do lodu, 
- foremki do pieczenia (też przydadzą się silikonowe)
- balony,
- brokatowy papier,

Gotowy zestaw walentynkowych zabaw - 50 stron zabawy!Zapraszam Cię również do podejrzenia naszego gotowego zestawu zabaw Walentynkowych, w którym znajdziesz ponad 20 różnych aktywności! A wśród nich:
- wylepianki plasteliną, 
- SUDOKU,
- kodowanie,
- wyszukiwanie różnic, 
- stemplowanie pałeczkami,
- liczenie sylabek, 
- kolorowanki, 
- I SPY
i wiele, wiele więcej za mniej niż dyszkę! Zobacz koniecznie!


Komentarze

Najlepsze układanki lewopółkulowe!

Najlepsze układanki lewopółkulowe!
i plansze edukacyjne :)