11 sposobów edukacyjnych zabaw z kolorowymi piłeczkami do suchego basenu


Pamiętasz jeszcze posty "8 sposobów edukacyjnych zabaw z patyczkami kreatywnymi" i "Piramidy z kubków - zabawa, nauka liczenia, kodowania.... Sprawdź co jeszcze..."?

To kolejny post prezentujący pomysły na edukacyjne, mądre wykorzystanie przedmiotów, które na pierwszy rzut oka wcale nie służą edukacji, a które zwykle są w domach, w których mieszkają małe dzieci :)

Piłki, o których piszę możecie mieć z Waszego suchego basenu - co zresztą zdradza sam tytuł - lub z naszych zestawów busy bags.

Jeśli już taki kupiłeś koniecznie czytaj dalej, by zobaczyć jak jeszcze możesz wykorzystać swoje piłeczki - jeśli jeszcze nie masz naszych rewelacyjnych toreb zabaw z piłkami - wskakuj tutaj.No to zaczynamy spis szybkich i prostych zabaw edukacyjnych z piłeczkami.Zabawy edukacyjne z kolorowymi piłeczkami


1. Nauka kolorów!


Tą zabawą możesz również wspierać naukę czytania dziecka.

Weź kilka talerzyków, połóż na nich kartki z nazwami kolorów i pomóż dziecku układać właściwe piłeczki na właściwych talerzykach.


2. Pary kolorów


Tutaj przydadzą Ci się również kolorowe kubeczki, które możesz kupić w Rossmanie, Ikei lub również w naszym sklepie w zestawach busy bags.

👶Jeśli masz do czynienia z maluszkiem - weź dwa kubeczki i jedną piłkę.

Nazwij kolor piłki i poproś, by włożyło ją do takiego samego kubeczka. Czerwona piłka do czerwonego kubeczka.


nauka kolorów dla dzieci, kubeczki do nauki kolorów i piłeczki
Możesz zademonstrować wykonanie zadania na początku. Weź dwie piłeczki i pokaż dziecku - żółta piłka do żółtego kubeczka, czerwona piłka do czerwonego kubeczka.
👧Ze starszakiem możesz wykorzystać więcej kubków. Rozstaw je obok siebie, daj maluchowi piłki i poproś, by powkładało piłki do kubków o tym samym kolorze.3. Piłeczkowe lody


Tę zabawę - przyznaję się bez bicia - wymyśliła Hania i jak każdą oddolną (czyli wymyśloną przez nasze córki) zabawę umieszczam w moim spisie.


Zadaniem dziecka jest stworzenie piłeczkowych lodów - dwie piłeczki wkładamy do kubeczka o tym samym kolorze i cóż - konstrukcja przypomina lody.

U nas zabawa miała miejsce przy wykorzystaniu namiotu z IKEA. Hania siedziała w środku z piłkami i kubkami, a ja prosiłam o kolejne lody - "Poproszę niebieskie lody", "Poproszę zielone lody", etc.

Element utrudnienia - kręcąca się po namiocie młodsza siostra i wywalająca wszystko na swojej drodze 😁
4. Ćwiczymy rzuty!... i kolory


To zabawa najprostsza z możliwych, na którą na bank wpadłeś/aś sam/a.

👉Po prostu postaw wiaderko na środku pokoju i daj dziecku piłeczki, by próbowało nimi trafić do kubełka.


Jeśli chcesz, by maluch tą aktywnością ćwiczył również kolory, rozstaw tyle wiaderek/pojemników, w ilu kolorach masz piłki - u nas cztery.

Dziecko nie tylko ma trafić do pojemnika, ale również wybrać właściwy kolor - czerwona piłka do czerwonego pojemnika.


❗Jeżeli chcesz i tą aktywnością wspierać naukę czytania lub po prostu nie masz kolorowych pojemników - w każdym wiaderku umieść napis z nazwą koloru, który ma się w nim znaleźć.

To świetna okazja również do poznawania nowych słów (czytanie globalne) i ćwiczenie segregacji.

Zamiast napisu - jeśli tylko chcesz oznaczyć właściwym kolorem pojemnik, możesz do niego włożyć kartkę w tym kolorze.

5. Super precyzyjne rzuty

To już wyższa szkoła jazdy, będąca niezłą rozrywką dla całej rodziny!


Rozstawiasz na podłodze kolorowe kubeczki, o których już wspominałam i … próbujesz trafić do nich piłeczkami – znów fajnie jest próbować trafić żółtą piłką do żółtego kubka itd.


Nie jest łatwo!


zabawy dla dzieci rocznych, zabawy dla rodzeństwa
6. Turlamy piłeczki👉Do tej zabawy znów będą Ci potrzebne kolorowe kubeczki, taśma klejąca bądź taśma izolacyjna (najlepiej kolorowa) i stolik.


Po jednej stronie stolika taśmą klejącą mocujesz kubeczki tak, by ich "wlot" był równo ze stolikiem.


Dziecko (lub Ty sam - to znów niełatwa zabawa) staje po drugiej stronie stolika i wprawia w ruch piłeczkę "puszczając ją" po stoliku tak, by trafiła prosto do wybranego kubeczka - oczywiście naszym celem znów jest trafienie zieloną piłką do zielonego kubka, itd.


7. Ćwiczymy równowagę


To kolejna niezwykle prosta zabawa dla dziecka w każdym wieku.


U nas bawiły się bowiem obie dziewczyny - roczna i trzyletnia.


Roczniakowi wręczyłam plastikowy talerzyk👶, na którym znalazły się trzy piłeczki. A trzylatka otrzymała łyżkę👧 (najpierw plastikową do sałatki, ale szło jej zbyt dobrze 😁, więc przerzuciłyśmy się na zwykłą łyżkę stołową - ale i to było dla niej ultra łatwym zadaniem 😕). Na łyżce oczywiście znalazła się piłeczka.


Zadaniem dziewczyn było przemierzenie pokoju z jednego końca na drugi bez strącenia piłeczki.


Dla utrudnienia możecie za pomocą kolorowej taśmy izolacyjnej stworzyć tor, po którym dziecko ma się poruszać.

zabawy zręcznościowe dla rocznych dzieci
8. Układamy sekwencje

Weź kilka nakrętek od słoiczków (po obiadkach/deserkach dla dzieci czy przecierach) lub rolek po papierze toaletowym.


Ułóż na nich kilka piłek, tak by prezentowały powtarzalny wzór - piłeczka czerwona, niebieska, czerwona, niebieska, czerwona.... resztę kończy dziecko.


Oczywiście możesz układać różne sekwencje, w zależności od poziomu zaawansowania dziecka i ilości posiadanych piłeczek 😉układanka lewopółkulowa sekwencje
9. Odtwarzamy proste wzory


To zabawa analogiczna do wcześniejszego punktu. Układasz dowolny wzór z piłeczek, na nakrętkach lub obręczach, a malec ma za zadanie powtórzyć go po Tobie :)

proste układanki lewopółkulowe z piłek i odtwarzanie wzoru
piłki i układanki lewopółkulowe dla dzieci10. Kodowanie za pomocą piłeczek!To jedna z najbardziej zaawansowanych aktywności, a do tego wymagająca dla Ciebie stworzenia kilku mini instrukcji :)


lewopółkulowe układanki z piłek kodowanie dla dzieciUłóż wzór jak w punkcie wyżej. Ale zanim poprosić dziecko o jego odtworzenie połóż przed nim "legendę", czyli po prostu planszę, na której zaznaczysz zasady kodowania, a więc po ludzku: który kolor układamy zamiast którego - np. gdy we wzorze jest zielony, zamieniamy go na czerwony, itd.


11. Fantastyczne układanki lewopółkulowe | busy bags z piłeczkamiMożesz oczywiście zdecydować się również na nasze układanki lewopółkulowe, które pozwalają na troszkę bardziej rozbudowane ćwiczenia i wprowadzają masę koloru do Waszych zabaw 😊


Lewopółkulowe lody 🍦 KLIK


układanki lewopółkulowe z piłeczkami lody
układanki lewopółkulowe z piłeczek do suchego basenu lody


Lewopółkulowa foka z elementami kodowania KLIK


lewopółkulowe układanki foka z piłeczkami


I oczywiście niezwykłe TORBY ZABAW | BUSY BAGSbusy bags układanki lewopółkulowe w formie toreb zabaw


W naszym sklepie układanki lewopółkulowe, dostępne są w wersji PDF - jeśli masz piłeczki, możesz je od razu pobrać i wydrukować. Możesz również zamówić piłeczki, jeśli jednak ich nie masz :)


Jak układać układanki lewopółkulowe?


Oczywiście wszelkie zabawy z dziećmi mają to do siebie, że mają dawać dziecku radość i wzbudzać pozytywne emocje - nie jestem więc za tym, by dla porządku w układance wprowadzać jakiś twardy rygor 😋


Zasadniczo jednak, jeśli chcesz wykorzystać układankę lewopółkulową zgodnie z jej przeznaczeniem zachęcaj dziecko, by układało ją od lewej do prawej, z góry na dół.


Dlaczego?


Dlatego, że układanki lewopółkulowe mają za zadanie uczyć "porządkowania świata" i przygotowywać do pisania/czytania, a więc poznania reguły "od lewej do prawej".Jeśli dotychczas nie widziałeś jeszcze pozostałych postów z cyklu, przeczytaj je koniecznie:

👉"5 sposobów, by rozwijać motorykę małą u dziecka, wykorzystując domowe akcesoria"

👉"8 sposobów edukacyjnych zabaw z patyczkami kreatywnymi"

👉"Piramidy z kubków - zabawa, nauka liczenia, kodowania.... Sprawdź co jeszcze..."

👉 "8 sposobów na ciekawe, edukacyjne zabawy plasteliną"

I oczywiście zajrzyj do mojego e-booka "Nauczanie przez otaczanie: 98 zabaw w czytanie

zabawy w czytanie, metoda domana i czytanie globalne ebook

I nie zapomnij podzielić się postem z przyjaciółmi 😁

Komentarze

 1. Super pomysł na zabawę z dziećmi :)

  OdpowiedzUsuń
 2. No i mamy coś kreatywnego:) Ja też wybieram wyłącznie takie zabawki

  OdpowiedzUsuń
 3. Niby takie proste zabawki, a tyle ciekawych pomysłów jak je mądrze wykorzystać.

  OdpowiedzUsuń
 4. Niesamowite jest, że tak prosta zabawka jak piłeczka daje tyle uciechy i radości. Baseny z piłeczkami to coś, co chyba każde dziecko uwielbia.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Najlepsze układanki lewopółkulowe!

Najlepsze układanki lewopółkulowe!
i plansze edukacyjne :)