Zabawy plasteliną - motoryka mała i stymulacja lewej półkuli

zabawa plasteliną karty pracy , motoryka mała

Co możemy zrobić z plasteliną poza lepieniem ludzików i zwierzątek? Możliwości jest mnóstwo! 
W tym poście przedstawię Wam tylko kilka, które fantastycznie ćwiczą małe rączki i nie tylko

W końcu najbardziej lubię te zabawy, które rozwijają wszechstronnie, zaprzęgają do pracy obie rączki, obie półkule i jak najwięcej ośrodków. 

Wiesz już, że zabawy wspierające motorykę małą wspierają także naukę pisania czy rysowania, ale również mówienia - a jakie jeszcze dobroczynne skutki przynosi zabawa plasteliną?

*na końcu możesz pobrać nasze karty pracy

Co daje zabawa plasteliną?


ćwiczenie motoryki małej - stymulacja lewej półkuliPrzede wszystkim ugniatanie i rozrywanie jest świetną zabawą, która "włącza do użytku" dwie rączki. Dzięki temu wspierana jest współpraca obu półkul. 
Zabawa plasteliną wspiera także precyzję, cierpliwość i koncentrację, w zależności od zadania ćwiczy także wyobraźnię i kreatywność.

 Fajnie więc jeśli dasz dziecku szansę pobawić się plasteliną znacznie wcześniej niż jest w stanie ulepić króliczka czy kwiatuszek.  

Wylepianie kształtów


To raczej mało nowatorska propozycja. Ale i ona daje sporo możliwości. 
✔Możesz dać dziecku do wypełnienia plasteliną kontur obrazka - możecie wykorzystać kolorowanki
✔Możesz zrobić karty pracy, takie jak nasze (do pobrania na końcu tekstu) z wydzielonymi okręgami do zapełnienia.
👉Ta opcja jest o tyle fajna, że dziecko może najpierw uformować kuleczkę, a potem rozgnieść ją we właściwym miejscu. Jeśli maluch nie jest w stanie samodzielnie stworzyć kulki, przygotuj dla niego kilka, a on sam będzie je przyklejał i rozcierał na papierze - to nadal świetne ćwiczenie, a jaka zabawa!
wylepianie plasteliną karty pracy

zabawy plasteliną, karty pracy

✔Jeśli chcesz włączyć w to naukę kolorów czy odpowiednie ich przyporządkowywanie możesz podzielić obrazek na konkretne części (bardzo sprawdza się tu obrazek tęczy czy pisanek) i zaznaczyć, która część ma być wypełniona jakim kolorem. 

Wsparcie rozwoju lewej półkuli - odtwarzanie wzoru 


Wydrukuj wzór z okręgów, kwadratów czy cokolwiek wymyślisz. W zależności od zaawansowania Twojego dziecka możesz tworzyć coraz bardziej skomplikowane kombinacje. 
Pod nim zostaw miejsce na jego odtworzenie. U nas są to proste okręgi - zadaniem jest wypełnienie tych pustych plasteliną w taki sam sposób jak wzór u góry.

zabawy plasteliną, stymulacja lewej półkuli karty pracy

Wsparcie rozwoju lewej półkuli - dokańczanie wzoru


Wydrukuj powtarzalny wzór i zostaw miejsce na jego dokończenie. Zadaniem jest wylepienie ( u nas okręgów ) właściwym kolorem we właściwej kolejności. 


jak wykorzystać plasteliną stymulacja lewej półkuli

Jeśli chcesz skorzystać z naszych amatorskich kart pracy, możesz je pobrać tutaj.

Koniecznie zajrzyj również do postu "5 sposobów, by rozwijać motorykę małą u dziecka", by znaleźć szybkie pomysły na ćwiczenia paluszków maluchów.

A jeśli ten post Ci się spodobał podziel się nim proszę ze znajomymi 😊
👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇

Komentarze