Piramidy z kubków - zabawa, nauka liczenia, kodowania... Sprawdź co jeszcze!

Kto z nas nie lubi szybkich, a niezwykle edukacyjnych zabaw? Ja uwielbiam je wyszukiwać i przed Wami odkrywać. Z najprostszych domowych przedmiotów można wyczarować czasami zabawy, tak rozwijające, że trudno byłoby im dorównać "sklepowym" zabawkom.
Tym razem swego rodzaju układanka lewopółkulowa z kolorowych kubeczków. Nie zrażaj się jeśli masz w domu malucha - nasza Hania pokochała układanie kubeczków, mimo że ma zaledwie 2,5 roku!
Udanej lektury 👀

piramidy z kubeczków, piramidy z kubków plansze, wzory, wieże z kubków, kubeczki kodowanieKolorowe kubki z IKEI | jednorazowe kubeczki - układanka lewopółkulowa


No to zaczynamy - kubeczki! Jestem prawie pewna, że masz w domu kolorowe, plastikowe kubeczki z IKEI, jeśli nie - łatwo je kupisz (również w naszym sklepie) lub zastąpisz czymś innym, np. kolorowymi kubkami jednorazowymi lub lub białymi kubkami, oklejonymi kolorowym papierem czy kolorową taśmą izolacyjną.


Piramidy, wieże z kubków - karty pracy/wzory


Jak już się domyślasz oglądając zdjęcia czy filmik zabawa polega na układaniu z kubków piramid.
Już samo układanie nieźle ćwiczy motorykę małą, koncentrację i cierpliwość. Zwłaszcza jeśli wymyślisz naprawdę skomplikowaną konstrukcję. Okazuje się, że układanie piramid z kubeczków może być niezłym wyzwaniem nie tylko dla maluchów, ale również starszaków, a nawet dorosłych.

Aby wycisnąć jak najwięcej z kubeczkowych piramid potrzebujesz kart pracy,wzorów do odtwarzania. Proponuję przynajmniej 3 możliwości - a może masz jeszcze jakiś pomysł? Koniecznie się nim podziel 😊

Piramidy z kubków - kolorowe wieże


Ta propozycja to opcja podstawowa. Wymyślamy konstrukcję do ułożenia. Przedstawiamy dziecku ten wzór na ilustracji i prosimy o jego odwzorowanie. Aktywność bardzo przyjemna i wdzięczna, łatwo możemy bowiem stopniować poziom trudności i dostosowywać go do naszego dziecka.
My wykorzystywaliśmy najnowszą wersję kubków z Ikei (Ikea Kalas), ponieważ są nie tylko łatwo dostępne i tanie, ale przede wszystkim mają fajne kolory i są trwałe, co najbardziej  istotne przy zabawach, w których udział biorą małe rączki.

wieże z kubków, piramidy z kubków z ikei wzory, kubeczki kodowanie

Piramidy z kubków - kodowanie


To natomiast pomysł dla bardziej zaawansowanych konstruktorów. Potrzebujesz tych samych kubków co wcześniej i podobnych, ale jednak innych kart pracy. Przy każdym wzorze musisz stworzyć legendę, w której zaznaczysz, jeden z kolorów (na początek, później mogą to być dwa, trzy, cztery kolory), który ma zmienić się na inny. Czyli "zakodujesz" właściwy wzór.
Czyli dla przykładu - czerwony kolor na planszy oznacza, że masz ułożyć biały kubek.
Pamiętaj zmieniać kolory tak, by wystarczyło dziecku kubków do ułożenia piramid.
Jeśli nie chcesz tracić czasu na pracochłonne przygotowywanie kart skorzystaj z naszych, gotowych kart w PDF.

piramidy z kubków, kodowanie dla dzieci, kodowanie z kubeczkami, kodowanie na dywaniejednorazowymi

Piramidy z kubków - rozpoznawanie ilości i nauka liczenia


To o tyle fajny pomysł, że łączy w sobie całą masę umiejętności, a do tego wspomaga matematykę intuicyjną i program liczenia metodą Domana.
Potrzebujesz kubków z kropkami (jeśli chcesz ćwiczyć rozpoznawanie ilości, jeśli nie, wystarczą Ci kubki z cyframi napisanymi na ich powierzchni). U nas są to białe jednorazowe kubki i czarne kropki, możesz jednak wykorzystać kolorowe kubki z Ikei, a zamiast kropek nakleić gwiazdki czy cokolwiek zechcesz.
Na kartach pracy do tego typu piramidy umieszczasz kubki z cyframi.
Pierwszy etap zabawy to znów odtwarzanie wzoru - układanka lewopółkulowa. Tym razem jednak dziecko musi również zastanowić się, który kubek wybrać - z właściwą ilością kropek, odpowiadającą cyfrze na ilustracji.
Drugi etap tej zabawy to liczenie. Teraz możesz mieć już kubki z cyframi lub jeśli masz ochotę dalej ćwiczyć rozpoznawanie ilości, pozostań przy kropkach. Na tym etapie niektóre kubki na planszach nie mają zapisanej cyfry - dziecko musi samo wydedukować, obliczyć, jaki kubek powinien się tu znaleźć.
Przy tym etapie koniecznie obejrzyj nasze karty pracy - chwilkę je przygotowywałam, w końcu wyniki wszędzie muszą się zgadzać. Tutaj możesz oszczędzić sporo czasu.

liczenie z kubkami, piramidy z kubków, wieże z kubeczków, piramida matematyczna, kubeczki kodowanie, matematyka intuicyjna

👉Mam nadzieję, że wykorzystasz te propozycje zabaw z kubeczkami, bo dają masę możliwości.
Wszystkie karty pracy możesz zakupić w naszym sklepie zarówno w formacie PDF, jak i zalaminowane, gotowe do zabawy. Razem prawie 130 kart! Koniecznie zajrzyj😎

👀👀A może zainteresuje Cię także post "8 sposobów edukacyjnych zabaw z patyczkami kreatywnymi"?

Zajrzyj do naszego sklepu po inne układanki lewopółkulowe, plansze edukacyjne i materiały do wczesnej edukacji maluszków 😁


I jak zawsze będę zobowiązana, jeśli podzielisz się tym postem z przyjaciółmi, niech i oni wpadną w kubeczkowe szaleństwo 😍
👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇

Komentarze

Najlepsze układanki lewopółkulowe!

Najlepsze układanki lewopółkulowe!
i plansze edukacyjne :)