Metoda Montessori na cztery pory roku, Brigitte Ekert, wydawnictwo RM - recenzja


Metoda Montessori na cztery pory roku, Brigitte Ekert, wydawnictwo RM - recenzja
Tym razem książka właściwie dla rodziców, ale przecież z myślą o dzieciach, więc pośrednio dla dzieci.

Nawet jeśli w Waszym domu nie jest obecna w całokształcie metoda Montessori, ta pozycja Wam się przyda.

Nie jest to jednak książka, dzięki której poznacie sedno metody Montessori. To książka, która zaproponuje Wam gotowe ćwiczenia i zabawy do wykonania, a przy okazji nadmieni co nieco o podejściu montessoriańskim.

We wstępie „Metody Montessori na cztery pory roku” otrzymacie kilka wskazówek, które przydadzą się jeśli metoda Montessori nie jest Ci znana. Autorka opisuje bardzo zwięźle okresy wrażliwości dzieci i samą Marię Montessori.

Książka dedykowana jest dla dzieci w przedziale wiekowym 3-6, ale sporo z nich jest w stanie wykonać z mniejszą lub większą pomocą, już dwulatek. 
Widzieliście choćby nasze pory roku,  które robiłyśmy ostatnio z Hanią. 
Oczywiście 6 – latek może wykonać zadanie samodzielnie, podczas gdy Hania jedynie przyklejała listki, jednak ćwiczenie świetnie zaprezentowało pory roku, a jego efekty zdobią dumnie naszą ścianę.
Metoda Montessori na cztery pory roku, Brigitte Ekert,

👉Bez względu na wiek dziecka znajdziesz więc w książce mnóstwo inspiracji na nowe aktywności, nawet jeśli nie wykonasz ich dokładnie tak jak zaleca autorka.
A propozycji nie jest mało. Są one według autorki „zgodne z rytmem pór roku”, choć w moim odczuciu wiele z  nich można naturalnie wykonać w dowolnym momencie. Inne, jak na przykład odrysowywanie liści czy robienie dyni są rzeczywiście sprecyzowane co do czasu.


Metoda Montessori na cztery pory roku recenzja
👉Na każdą porę roku przypada kilkanaście ćwiczeń, a do tego przepisy kulinarne – ponieważ gotowanie to wspólne przeżywanie chwil – joga – przyczynia się do harmonii ciała i umysłu – i rymowanki – ponieważ korespondują z rytmiczną i psychologiczną konstrukcją dziecka.


👉Ćwiczenia są najróżniejsze, często wykorzystują „dary” konkretnej z pór roku, innym razem mają ścisły związek z przeżywanymi chwilami, jak Halloween, Święta Bożego Narodzenia, pierwszy dzień wiosny...

👉Na końcu książki znajdziemy słowniczek, tłumaczący najistotniejsze aspekty z metody Montessori, a także czynności i atrybuty wykorzystywane w tej książce, jak „kolorowe tabliczki”, „katalog śladów” czy „wstęga czasu”. A do tego także 5 szablonów potrzebnych do wykonania ćwiczeń proponowanych w książce.

Metoda Montessori na cztery pory roku, szablony

Jeśli, więc szukacie inspiracji na zajęcia z Waszymi maluchami „Metoda Montessori w cztery pory roku” to dobry wybór👍

Koniecznie zajrzyjcie do naszej zabawy zainspirowanej jedną z aktywności z tej książki, uczącej pórroku i orientacji w czasie, a także innych montessoriańskich zabaw i zabawek DIY 😊

Może zainteresuje Cię także świetne memory z fotografiami polskich ptaków od wydawnictwa RM.

I oczywiście podzielcie się recenzją z przyjaciółmi.
👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇

Komentarze

Najlepsze układanki lewopółkulowe!

Najlepsze układanki lewopółkulowe!
i plansze edukacyjne :)