Bity inteligencji - Etap 1 - noworodek/niemowlę Stymulacja wzroku metodą Domana

kontrastowe karty wczesna edukacjaTak jak nauka czytania i liczenia wg metody Domana – z powodzeniem stosowanej w Stanach Zjednoczonych czy Finlandii – jest już w Polsce względnie znana, tak bity inteligencji to wciąż tajemnica.

Dlaczego tak jest? Być może dlatego, że ta część zabawy wymaga przygotowania większej ilości materiałów – bardziej skomplikowanych?
A może dlatego, że wielu z nas nie chce uwierzyć w fakt, że ta mała, kilkumiesięczna czy kilkuletnia istotka bije nas na głowę swoim potencjałem. 
Nie wiem dlaczego bity inteligencji nie są w Polsce czymś znanym i popularnym, ale wiem, że chcę to zmienić. By także Wasze dzieci mogły chłonąć wiedzę w zastraszającym tempie i cechować się niebywałą pamięcią. 

Bity inteligencji - Etap 1 - noworodek/niemowlę Stymulacja wzroku 


Zacznę od tego, że wiele informacji na tym blogu przeplata się ze sobą i łączy. Dzieje się tak dlatego, że jak już wspominałam, rozwijając jeden obszar mózgu, „przypadkiem”, chcąc nie chcąc rozwijamy inny.
Tak jest również z bitami inteligencji. Mogłabym napisać kolejny artykuł poświęcony wyłącznie zaletom płynącym z tego programu, których nie sposób podważyć.

Pierwszy etap bitów może być niektórym z Was znany z prostego powodu – niektóre wydawnictwa wprowadziły je na rynek, często w formie małych kartoników – często zbyt małych, jako „narzędzie” rozwijania wzroku u niemowląt i dzieci. I super! To jest jedna z ról jakie spełniają bity inteligencji, zwłaszcza jeśli zaczynamy z noworodkiem.
Jednak trzymając się faktu, że nigdy nie rozwijamy tylko jednej umiejętności czy jednego zmysłu, bity także mają szereg pozytywów. Przede wszystkim rozwijają drogę wzrokową, słuchową i inteligencję dziecka.


Na początek: prostota


Początkowo zaczynamy od prostych kart z prostymi informacjami. Wraz z rozwojem wzroku u Twojego dziecka będziesz coraz bardziej je uszczegóławiać, aż powstaną złożone zarówno wizualnie, jak i intelektualnie karty. Takie jak możesz zobaczyć w poście "bity inteligencji szczegółowe ilustracje" lub jakie możesz obserwować na naszym kanale
❕Jeśli Twoje dziecko jest starsze, te karty prawdopodobnie go nie zainteresują. Dziecko, którego wzrok jest już dobrze rozwinięty może swobodnie oglądać zaawansowane bity inteligencji. 

Na początku musimy się jednak trzymać tego, że noworodek widzi niewiele. Najlepiej widzi jednak kontrasty i właśnie takie muszą być nasze pierwsze karty.

Dane techniczne kart z bitami inteligencji:


Wielkość: 28cm x 28 cm,
Zawartość: Czarny, prosty obrazek na białym tle.

stymulacja wzroku metodą Domana


Obrazek musi być duży i wyraźny. Ma on stanowić większą część kartonika.

Co pokazywać?


Możesz pokazywać co chcesz. Co do zasady jednak, zaczynamy od najprostszych kształtów.

Propozycje wg metody Domana

Zestaw 1 : kwadrat, koło, trójkąt, gwiazda, banan, stopa, ręka
Zestaw 2:  kubek, łyżka, ryba, kot, drzewo, słoń, okno
Zestaw 3:  oko, usta, motyl, ptak, kwiat, nożyce, pająk

bity inteligencji metodą Domana

Jak pokazywać kontrastowe bity inteligencji?


Tydzień pierwszy
Jeśli zaczynasz z noworodkiem, każda aktywność tego typu jest głównie programem stymulacji wzroku. Na etapie noworodka możesz na chwile zapomnieć o zasadzie „tak szybko jak to możliwe”. Wybierz kartę, najlepiej najprostszą z nich czyli kwadrat i pokazuj ją przez jeden dzień. Dla noworodka 1 karta dziennie jest ilością optymalną, większa mogłaby go zmęczyć.
harmonogram bity inteligencji metodą domana

Kartę pokazujesz maluchowi trzymając ją w odległości 30-45 cm od jego buzi i jednocześnie mówisz „kwadrat”. Jako, że na tym etapie stymulujemy dopiero wzrok, nie zabieramy karty szybciutko jak przy nauce dzieci nieco już starszych. 
Pozwól dziecku skupić wzrok na karcie, obserwuj kiedy zauważy kwadrat. Gdy to nastąpi pochwal malucha najlepiej jak potrafisz – to jego pierwsze kroki w drodze do nieograniczonego rozwijania inteligencji. Twoje dziecko musi wiedzieć, że jego postępy Cię cieszą, że ta aktywność to fajna zabawa.
Takie sesje przeprowadzaj 10 razy dziennie. A więc 10 razy w ciągu pierwszego dnia, Twoje dziecko ma zobaczyć kwadrat i usłyszeć, że jest to kwadrat, 10 razy dziennie skupi na nim wzrok. Jeśli jest zmęczone lub głodne, wybierz inny moment na pokazywanie obrazków – pamiętaj, że już teraz to zabawa, nie żaden obowiązek!

Co dalej? Drugiego dnia pokazujesz nową kartę, trzeciego następną i tak co dzień przez tydzień. Kiedy dojdziesz do ostatniego dnia, Twoje dziecko widziało już 7 różnych kart. 

Tydzień drugi i trzeci
Teraz zaczynamy nowy tydzień. Pierwszego dnia pokazujesz znów kwadrat, a potem każdego dnia dowolną inną kartę z tych, które już Twoje dziecko widziało. W kolejnym tygodniu tak samo.
A zatem w ciągu 3 tygodni Twoje dziecko widzi 7 kart 10 razy dziennie każdą, w sumie przez 3 dni każdą. Mam nadzieję, że to zrozumiałe – jeśli nie, pisz w komentarzu, odpowiem na wszystkie wątpliwości.

Tydzień czwarty
W czwartym tygodniu zwiększamy zawartość pojedynczej sesji. A więc podczas 1 sesji dziecko widzi już 2 karty! Bierzesz jedną kartę z tych, które już zna (zestaw 1) i jedną nową kartę (zestaw 2)
W ciągu tego tygodnia robisz tak co dzień – 1 karta z poprzedniego zestawu i 1 karta z nowego zestawu. Oczywiście każdego dnia pokazujemy inną kartę, tak by w ciągu tygodnia zostały pokazane wszystkie z zestawu 1 i zestawu 2.

Tydzień piąty
W piątym tygodniu wymieniasz karty, które pokazywałeś na początku (zestaw 1) na nowe karty z zestawu 3. I znów pokazujesz w ciągu 1 sesji 2 karty, tylko tym razem jedną z zestawu 2 i jedną z zestawu 3. Karty z zestawu 1 były przez dziecko oglądane 4 tygodnie. Gdy ukończysz 5-ty tydzień Twoje dziecko ma za sobą 21 kart, które rozwijają jego drogę wzrokową, słuchową i inteligencję.
bity inteligencji stymulacja wzroku

Wykonanie kart - gotowe karty kontrastowe 


W dobie wszechobecnego Internetu i komputerów, ta część zabawy jest naprawdę prosta. Wystarczy stworzyć dany kształt i wydrukować. Można też wykorzystać zdjęcia z Internetu.
Tutaj możesz ściągnąć darmowe wzory i je wydrukować.
A tutaj możesz kupić gotowe do pokazania karty we właściwym rozmiarze, zgodne z metodą Domana.
W rzeczywistości wyglądają tak:
bity inteligencji kontrastowe karty wczesna edukacja

Formalności


Chciałam dodać wskazówki, które pozwolą Ci od początku dostosować się do wspólnej przygody, jaką jest rozwój Twojego dziecka, by jak najbardziej usunąć bariery wejścia.

Organizacja - kiedy zaczynaliśmy uczyć Hanię czytać, miała około 3 miesięcy. Jako że to nasze pierwsze dziecko wszystko było dla nas nowe i każdy nowy obowiązek był wyzwaniem. Często wspominamy tamten czas. Dzisiaj bowiem Hania jest bardzo żywiołowym dzieckiem, wychodzimy na spacer niemal co dzień, uczymy się bitów, czytania, liczenia, dodatkowo mamy jeszcze kilka innych aktywności, o których będę wspominać, a wszystko udaje nam się ogarnąć. Nie wiem jak to się działo, że 3 sesje z czytaniem niemal rok temu były dla nas wielkim organizacyjnym przedsięwzięciem 😁
👉Jeśli jesteś więc na początku drogi jaką jest macierzyństwo postaraj się od razu wszystko zaplanować. A zatem, przygotuj sobie wszystko wieczorem, dzień wcześniej, tak by następnego dnia absolutnie wszystko co chcesz pokazywać swojemu dziecku mieć pod ręką i w należytym porządku – to naprawdę pomoże Ci realizować program systematycznie i starannie, a jednocześnie się nim cieszyć!
Oświetlenie – kiedy zaczynasz z noworodkiem jest to szczególnie ważne, w ciemnym pokoju nikt nie lubi czytać czy uczyć się. Zadbaj o to, by pokazywać karty w dobrze oświetlonym miejscu. Za jakiś czas dla Twojego dziecka nie będzie to duże wyzwanie, ale teraz dostrzeżenie tych dużych, czarnych kształtów to dla niego spora sprawa. Pomóż mu więc jak najbardziej to możliwe 😊

Stymulacja wzroku w praktyce 


❕❗Ten post to dokładny opis wprowadzenia w bity inteligencji metodą Domana (książkowo). Pamiętaj jednak, że najważniejsza nie jest ilość sesji, a dobra zabawa i to, by wszyscy jej uczestnicy czuli się komfortowo.
Bity inteligencji pozwalają wytrenować pamięć i poszerzać słownictwo - samą stymulację wzroku osiągniesz również pokazując noworodkowi kontrastowe karty w dowolnych momentach dniach. Nie przywiązuj się więc tak bardzo do harmonogramów - postaraj się po prostu stworzyć swojemu dziecku pełne stymulacji otoczenie. Zajrzyj także do postu "Emocje w nauce, czyli jak efektywnie uczyć dzieci i nie tylko", by przekonać się dlaczego radość jest ważniejsza niż sesje 😄


Będzie mi oczywiście niezwykle miło, jeśli podzielisz się tym postem ze znajomymi 😀
👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇


Komentarze

 1. Muszę przyznać, że jak tylko będę miała dzieci to na pewno skorzystam z bitów inteligencji, bo jednak jest to ważne przt rozwoju dziecka :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo ciekawe rady. Szkoda, że wcześniej takiej wiedzy nie miałam.

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo ważne informacje, o których wciąż niewiele się pisze. Warto zdecydować się na taki program, tym bardziej, że maluchy bardzo szybko i bez większego trudu są w stanie opanować czytanie, a nawet podstawy matematyki. Grunt, żeby pokazywać im ją w formie użytkowej, np. ułamki na owocach.

  OdpowiedzUsuń
 4. bardzo przydatny post, muszę sobie wydrukować te karty

  OdpowiedzUsuń
 5. Od którego tygodnia życia dziecka można zacząć?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Najlepiej od urodzenia :) Początkowo to stymulacja drogi wzrokowej - czym wcześniej zaczniesz, tym szybciej dziecko będzie widziało więcej i lepiej i będzie można zacząć kolejne etapy :) Powodzenia!

   Usuń
 6. Słyszałam o tym i uważam, że jest to super sprawa, aby rozwijać dziecko od najmłodszych lat :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Moja córka ma w tej chwili 10 miesięcy ,ale dopiero teraz dowiedziałam się o tych metodach nauczania .Czy ucząc ja np.nazw zwierząt czy części ciała lepiej nadal pokazywać czarno białe obrazki czy juz kolorowe?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wszystko zależy od Twojego dziecka. My w wieku 10 miesięcy już byliśmy przy pełnych bitach - czyli dokładnych zdjęciach, jakie możesz zobaczyć na naszym FB. Takie bity można pokazywać kiedy dziecko znajduje się już na III etapie rozwoju wg Domana. Przeciętnie ma to miejsce w okolicach 7 miesiąca życia i wówczas stymulacja wzrokowa nie jest już potrzebna, bo Twoje dziecko widzi szczegóły. Możesz sprawdzić czy Twój malec jest na to gotowy - pierwszą oznaką jest reakcja na Twoją mimikę. Spróbuj podejść do dziecka i uśmiechnąć się, nie mów nic i nie dotykaj dziecka - sprawdzisz czy malec rozpoznaje Ciebie i Twoją twarz i rzecz jasna mimikę - dotykanie czy głos zaburzy "test". Jeśli dziecko za każdym razem odwzajemnia Twój uśmiech, a do tego rozpoznaje Twoją twarz na tle innych spokojnie możesz zaczynać tak jak my obecnie z "poważaniejszymi" bitami :) Będę o tym jeszcze pisać także zaglądaj regularnie. Życzę powodzenia! :)

   Usuń
 8. Chciałam kupić kartu ale na stronie jest napisane, że jest ich 12 a nie 21 tak jak tu piszcie, na stronie darmowej nie ma do ściągnięcia kart które są jako pierwsze. Proszę o pomoc.
  agnieszka_grzegorzewska@o2pl

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witaj, na stronie możesz kupić widoczny w zdjęciu zestaw - jest on odbiegający od metody książkowej Domana, ale spełnia świetnie swoją funkcję. Jeśli chcesz mieć dokładnie takie karty jak piszę w artykule, niestety musisz zrobić je samodzielnie, nie znam wydawnictwa, które by wykonało je identycznie jak zalecenia. Proponuję Ci zakupić te, które widzisz we WczesnejEdukacji - sama je mam i dorobić te, których będzie Ci brakowało - np. buzie emocji. Jeśli chodzi o darmowe karty, które podaję w poście rzeczywiście są one rozszerzeniem programu, te pierwsze to propozycja, jeśli nie możesz ich znaleźć skorzystaj z tych gotowych. Jeśli zależy Ci na tym by kierować się propozycjami spróbuj wyszukać obrazu czarno - białego w Google Grafika, ściągnąć zdjęcie i wydrukować, a następnie przykleić na sztywną kartkę. Wpisując np. hasło "cień słonia" widzę sporo zdjęć przedstawiających poszukiwany obiekt :) Mam nadzieję, że Ci się uda. Pamiętaj, że to tylko propozycje, chodzi o prostotę obrazu i kontrast na tym etapie. To nie musi być koniecznie słoń czy banan. Powodzenia!

   Usuń
 9. 55 yrs old Accounting Assistant I Perry Hassall, hailing from Burlington enjoys watching movies like Colonel Redl (Oberst Redl) and Kabaddi. Took a trip to Rock-Hewn Churches of Ivanovo and drives a Ferrari 857 Sport. Dowiedz sie tutaj

  OdpowiedzUsuń
 10. Jestem pod wielkim wrażeniem. Świetny artykuł.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Najlepsze układanki lewopółkulowe!

Najlepsze układanki lewopółkulowe!
i plansze edukacyjne :)