Ponad 30 świątecznych zabaw i aktywności dla dzieci - Boże Narodzenie + darmowe kolorowanki

 Z Bożym Narodzeniem jest tak, że najpierw jest do niego bardzo daleko i wydaje się, że to naprawdę od czapy ustawiać czekoladowe mikołaje na sklepowych półkach tuż po promocjach październikowo - listopadowych na znicze i inne cmentarne akcesoria. Nie wiedzieć kiedy okazuje się, że już dawno jesteśmy ze wszystkim spóźnieni :D Aby w ferworze przygotowań umilić czas najmłodszym zebrałam dla Was listę ciekawych aktywności, które pozwolą i młodszym i starszym pomóc poczuć magię świąt, zatrzymać się i zrobić to co najważniejsze w tym okresie - pobyć razem i zadbać o relacje! 

Wszystko zaczyna się od kalendarzy adwentowych. 

Oczywiście większość dzieci otrzymuje te okienkowe bomboniereczki z czekoladkami, które nabędziesz w każdym markecie. Niektórzy rodzice tworzą kalendarze z zadaniami i prezencikami na każdy dzień aż do wigilii. 

Jeśli jeszcze nie stworzyłaś/eś takiego nic nie szkodzi. Odliczanie można zacząć w każdym momencie, a przynajmniej cieszyć się zadaniami na każdy dzień :) 

W poszukiwaniu inspiracji na zadania, kalendarze i adwentowych przydasiów, koniecznie zajrzyj do ubiegłorocznego postu "Co włożyć do kalendarza adwentowego?

Odliczanie do Bożego Narodzenia

Odliczać może Wam jednak pomóc wiele innych fajnych akcesoriów, jak:

 święty Mikołaj z kartonów po soku  

   

łańcuchowe postaci 


lub zwyczajne choinki do odznaczania kolejnych dni. 


Choinki, które widzisz powyżej są częścią zestawu "Co włożyć do kalendarza adwentowego?", który pobierzesz tutaj.

Łańcuchy choinkowe lub do ozdobienia pokoju 

Większość z nas z pewnością pamięta kilka sprawdzonych sposobów na proste i efektowne, a przede wszystkim dające mnóstwo radości przy ich tworzeniu łańcuchy choinkowe. 

Choinki DIY dla dzieci 

Choinka z lampkami do kropkowania! 

Bardzo fajna opcja ćwiczenia precyzji i motoryki małej. 
Potrzebujesz wzoru choinki do wycięcia - możesz go narysować lub pobrać tutaj, farb i opcjonalnie korków, patyczków higienicznych czy innych przyborów, którymi chcesz tworzyć choinkowe lampki. 
Paluszki działają równie dobrze. 
Po odciśnięciu we właściwych miejscach naszych bombeczek trzeba choinkę zrolować. Jeśli chcesz choinki powiesić po złożeniu, przed rolowaniem przyczep na środku tasiemkę. 
Po złożeniu choineczki doklej na czubku gwiazdkę i gotowe. 


Choinka - kolaż 

Z tektury lub pudełka wytnij duży trójkąt. Przyklej na niego taśmę izolacyjną lub taśmę ochronną do malowania. Zdaniem dziecka jest pomalowanie wolnych miejsc farbami. 


Na koniec usuwamy paski, przyklejamy gwiazdkę na czubku i gotowe! 

 

Choinka z rolek 


Możesz stworzyć rolki z zielonego papieru lub tak jak u nas wykorzystać rolki po papierze toaletowym i dać maluchom do pomalowania ich farbami. 


Choinka z pasków! 

Tę propozycję możesz wykorzystać do zabawy wielkoformatowej, przyczepiając duży karton lub papier np. na ścianie lub drzwiach lub do stworzenia kartek dla bliskich. 
Wystarczy, że przykleicie różnej długości paski papieru w kształt imitujący choinkę :) 


Choinka lewopółkulowa - kodowanie i matematyka dla dzieci


Choinka może być również okazją do zabaw lewopółkulowych. Zobacz koniecznie naszą zabawę "ubierz choinkę", w której zadaniem dziecka jest odtwarzanie wzoru bombek - w zależności od wybranej wersji może być to zwyczajna układanka lewopólkulowa, układanka z kodowaniem lub nawet nauką liczenia. 
Zabawę tę możesz wykorzystac również do ćwiczenia motoryki małej. 


Bombki można bowiem układać z pomponów, pinezek, koralików, plasteliny, malować farbami czy mazakami, stemplować i wyklejać! 
Ozdoby choinkowe z różnych mas!

Na naszej choince każdego roku gościł inny kolor bombek. W tym roku postanowiłyśmy udekorować choinkę... własnoręcznie wykonanymi ozdobami. 

Na pierwszy ogień pójdą oczywiście wszelkie ozdoby z mas - najpopularniejsze to pewnie masa solna i porcelanowa. 

Bez kłopotu kupisz je również gotowe, tylko do uformowania kształtów. 

Jeśli nie masz w domu zbyt wielkich łakomczuchów, świetną propozycją jest również zrobienie pierniczków, które będą wisiały na choince, jako ozdoby. 


Zdobienie WIELKICH bombek! 

Przyznam Wam, że to jedna z moich ulubionych zabaw, sama chętnie biorę w niej udział. 

Potrzebujesz dużego arkusza papieru - dobrze, żeby był to papier techniczny, przynajmniej w formacie A3, a do tego ozdób, takich jak cekiny, naklejki, brokat czy cokolwiek, czym Twój maluch będzie bombkę ozdabiał. 


Na papierze rysujesz kształt bombki z kilkoma szlaczkami, wycinasz i gotowe! 

Teraz wystarczy dać się ponieść fantazji!


KROPKOWANIE świątecznych kształtów! 

To jest zabawa, która na każdą okazję robi furorę wśród większości dzieci. A do tego, ćwiczy motorykę małą, co niezwykle mnie cieszy. 


Potrzebujesz tylko wzoru do kropkowania - gotowy zestaw możesz pobrać tutaj - farb i pałeczek higienicznych (potocznie patyczków do uszu :)). 

Macasz patyczek w farbie i kropkujesz. 


Sam spróbuj, zobaczysz jak relaksująca jest ta aktywność!


Wieniec adwentowy!

No nie może być Adwentu bez wieńca! A opcji na zrobienie efektownego wieńca przez malucha jest naprawdę sporo! 

A to tylko kilka propozycji:


Bałwany lub choinki do udekorowania! 

Dzieci uwielbiają przyklejać naklejki żelowe dekorując okna. Przy tej okazji możesz zapewnić im dodatkową rozrywkę tworząc coś bardziej wielkoformatowego. 

W zależności od twoich możliwości, przyczep kształt bałwana lub choinki do ściany lub szyby - wyciętych z papieru lub w przypadku choinki równie dobrze możesz kształt wyznaczyć kolorową taśmą izolacyjną na przykład na drzwiach balkonowych. 

Pozwól dziecku na ozdabianie i dokończenie dekoracji :) 


Opowieść o Bożym Narodzeniu 

Skoro tyle wysiłku wkładamy w świętowanie Bożego Narodzenia, fajnie byłoby wyjaśnić dziecku o co tu właściwie chodzi. Możesz skorzystać z Biblii dla dzieci lub własnej opowieści, 
ale z pewnością przydadzą Ci się te kartoniki obrazkowe, które wspierają również naukę czytania. Pobierz je i przedstaw dziecku sedno Świąt Bożego Narodzenia. 

Opowieść o Bożym Narodzeniu pobierzesz tutaj.

Bałwany!

Bałwany to oczywiście opcja zimowo - świąteczna, ale kto ich nie uwielbia? 

Sposobów, tworzenia bałwanów jest całe mnóstwo, wybierzmy jednak te, które będzie naprawdę łatwo zrobić maluchom lub będą potrzebowały przy nich tylko niewielkiej pomocy! 

Bałwany skarpetkowe

Bałwany z jednorazowych talerzy

Bałwanki z korków po winie lub rolek po papierze toaletowym 

Bałwany wacikowe 

i nie może zabraknąć bałwanów patyczkowych 

i jeszcze kilka innych bałwankowych pomysłów


Lampki choinkowe 

Były już łańcuchy choinkowe, no to teraz lampki! 

Narysuj na papierze czarnym mazakiem wzór kabla od lampek choinkowych. 

Dziecko wyposaż w farby i korek od butelki po winie, ewentualnie może również używać paluszków lub pałeczek higienicznych, a nawet pomponów, trzymanych szczypcami lub spinaczem do bielizny. 

Jeśli chcesz do tej zabawy włączyć element jeszcze bardziej edukacyjny, skorzystaj z lewopółkulowych wzorów lampek choinkowych - znajdziesz tam wzory do odtwarzania, sekwencje do kontynuowania, szablony i mnóstwo świetnej zabawy. 
Malowanie rączkami
Kartki dla bliskich 


Bombki i motoryka mała 

Świetną zabawą, ćwiczeniem motoryki małej i całkiem relaksującym zajęciem jest również tworzenie bombek z pinezek i styropianowych kulek. 
Wystarczy, że dasz dziecku kolorowe pinezki - mnie najbardziej odpowiadają te płaskie - by w mgnieniu oka powstała imponująca kolekcja kolorowych bombek. Poza bombkami styropianowymi możesz także wykorzystać bombki plastikowe, przezroczyste, do których wnętrza dziecko może wsypać kulki styropianowe, sztuczny śnieg czy kolorowe cekiny. Na zewnątrz natomiast namalować wzorek lub przykleić ulubione naklejki. 

A jeśli już jesteśmy przy bombkach, nie możesz nie zajrzeć do ulubionej zabawy młodszej z córek - "połącz bombki". Zadaniem dziecka jest łączenie bombek na choince w kolejności podanej w legendzie na każdej planszy. 
Tradycje bożonarodzeniowe 


To kolejna propozycja przybliżenia dzieciom idei świąt Bożego Narodzenia. 
Porozmawiajcie o tradycjach bożonarodzeniowych, takich jak pierwsza gwiazdka, puste nakrycie przy stole czy po prostu czym właściwie jest adwent. 
A jeśli chcesz otrzymać również opisy poszczególnych tradycji, które będą wyjściem do rozmowy lub pozwolą na zabawę w łączenie właściwego obrazka z odpowiednimi informacjami, znajdziesz je w zestawie "Co włożyć do kalendarza adwentowego?", który pobierzesz tutaj.


Świąteczne zabawy lewopółkulowe

Skorzystaj z akcesoriów, które znajdziesz w każdym sklepie z "przydasiami" - Action, Pepco, Tiger. 

Jedną z wielu ciekawych opcji są świąteczne "kostki lodu", które zamiast kostek, przyjmują kształt choinek czy gwiazdek. Możesz układać z nich wzory, które dziecko mogłoby odtwarzać lub sekwencje, które należałoby powtórzyć lub dokończyć. A jeśli interesuje Cię ten temat, koniecznie zajrzyj do innych ciekawych układanek lewopółkulowych, które możesz układać z przedmiotów i akcesoriów, które masz z pewnością w domu tutaj.

Prezent z karteczek lub kolorowych gąbek

Kolorowe karteczki do notowania lub gąbczaste ściereczki kuchenne mogą posłużyć jako elementy do układania prezentów. 


Wymyślajcie wzory, które będziecie układać lub odtwarzać. 
A jeśli potrzebujecie gotowych, by stworzyć pierwszorzędną, świąteczną układankę pobierz gotowe wzory "Prezent z karteczek" tutaj. 

Świąteczna girlanda! 

To jedno z moich ulubionych zadań adwentowych. Bardzo łatwo można stworzyć efektowne dekoracje, które wprowadzają w bożonarodzeniowy nastrój błyskawicznie! 
We wspomnianych przydasiowych sklepach, a nawet czasami w marketach możesz znaleźć gotowe wersje girland DIY - efektowne i dające dzieciom dużo satysfakcji. 


Możesz też wykorzystać niepotrzebne pudełka i powycinać z nich świąteczne elementy imitujące pierniczki, a następnie ozdobić je według uznania :) 


Świąteczna plastelinka! 

Nie mogłoby się też u nas obejść bez świąteczno - zimowych zabaw plastelinką. Po więcej inspiracji koniecznie zaglądaj na nasze profile w mediach społecznościowych! 
A jeśli chcesz pobrać, więcej gotowych zabaw na Boże Narodzenie, koniecznie zajrzyj do całej kategorii w naszym sklepie(KLIK), gdzie znajdziesz mnóstwo aktywności do wydruku na długie zimowe wieczory za grosze. 


A jeśli szukasz jeszcze pomysłów na prezenty, może przydadzą Ci się prezentowniki z ubiegłych lat? 
I na zakończenie jeszcze jedna darmoszka - 40 stron kolorowanek świątecznych o różnym poziomie trudności w jednym pliku, wygodnym do wydruku. Pobierz darmowe kolorowanki świąteczne tutaj. 

Komentarze

  1. Mega, warto wypróbować - polecam! U nas już samo strojenie choinki jest sporą atrakcją na święta, zawsze dzieci są najbardziej zaangażowane. Dużo fajnych ozdób w tym roku kupowaliśmy, w tym bombki granatowe i nową gwiazdę.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Najlepsze układanki lewopółkulowe!

Najlepsze układanki lewopółkulowe!
i plansze edukacyjne :)