Co włożyć do kalendarza adwentowego dla dzieci + pomysły na kalendarz adwentowy

Pisząc o tym co włożyć do kalendarza adwentowego mam raczej na myśli tę merytoryczną część - jeśli taką planujecie. Wiem, że wiele osób wykorzystuje kalendarz adwentowy jako... start świąt ;) Dając dziecku co dzień książkę czy inny mniej lub bardziej drobny upominek... Nie na tym chcę się skupić.
Chciałabym podrzucić Wam kilka pomysłów na wykorzystanie kalendarza adwentowego, tak jak tradycja wskazuje, a więc, by wspierał oczekiwanie na najważniejszy dzień tych świąt, a więc Boże Narodzenie. Jednocześnie będzie to forma zabawna i edukacyjna. Zapraszam! 1. Co włożyć do kalendarza adwentowego - historia o Bożym Narodzeniu 


To propozycja dla osób wierzących, chcących zaprezentować dziecku biblijną wizję tego co tak naprawdę świętujemy w Boże Narodzenie. Zdaję sobie sprawę, że dla wielu osób to tylko okazja do bycia razem, wesołego kolędowania czy ubrania choinki - dla Was będzie kolejny punkt :) 
Ja, będąc osobą wierzącą, co roku przemycam ten aspekt świąt, by dziewczynki dobrze wiedziały o co w Bożym Narodzeniu naprawdę chodzi. 
Możecie na każdy dzień przygotować inny cytat z Biblii lub po prostu stworzyć swego rodzaju "ramowy plan wydarzeń" historii Bożego Narodzenia. 
Ja postawiłam na tę drugą opcję, prezentując na 24 kafelkach wydarzenia związane z Bożym Narodzeniem. 
2. Co włożyć do kalendarza adwentowego - zadania dla dzieci 


To propozycja, którą wybiera najwięcej osób. Jakiego rodzaju zadania wybrać? Wszystko zależy od tego co chcesz maluchowi przekazać. Czy będziecie raczej udawać się w ciekawe miejsca? A może oglądać świąteczne filmy lub czytać świąteczne książki? Wówczas na każdy dzień możesz wybrać tytuł książki lub filmu. 
Ja postawiłam znów na przygotowania! I do tego walor edukacyjny - kafelki informacyjne

Jak to wygląda? 

Do niektórych z 24 ruloników dołączam dodatkową karteczkę z informacją - adwentową karteczkę edukacyjną :D Znajdują się tam informacje o tradycjach bożonarodzeniowych, jak odpowiedź na pytanie - co to jest adwent czy dlaczego ubieramy choinkę, dlaczego wypatrujemy pierwszej gwiazdki i tym podobne sprawy. Wśród zadań postawiłam na codzienne przygotowania do Bożego Narodzenia (przygotowania pełną parą!) - robienie ozdób choinkowych, sprzątanie, wspólne przygotowywanie pierogów, ale również chwile spokoju przy zdjęciach czy kakao. 


Listę 30 aktywności do wrzucenia do kalendarza adwentowego znajdziesz tutaj. 


3. Co włożyć do kalendarza adwentowego - dodatki i łamigłówki


Bardzo fajną opcją - którą kolejny rok będę praktykować - jest do codziennych karteczek z zadaniami dodać coś jeszcze. 
Może to być dawka wiedzy, jak w poprzednich punktach, przepis na ciastka, które razem zrobicie, zdjęcie wieńca adwentowego DIY, który zamierzasz dziś zrobić z dzieckiem, elementy układanki obrazkowej (jeden element jednego dnia, by zebrać całość) czy coś zabawnego, pobudzającego szare komórki, rozwijającego. 


Mogą to być kolorowanki, plansze typu I SPY, co dzień jedna flashcard prezentująca świąteczny wyraz w innym języku, świąteczne sudoku, łączenie kropek, etc. 
🎄Możliwości masz całe mnóstwo. Internet stoi przed Tobą otworem, jeśli chcesz natomiast mieć sporo takich propozycji w jednym miejscu, zajrzyj do moich bożonarodzeniowych propozycji, które rozruszają szare komórki każdego malucha. 
Jeśli ubierzecie już choinkę możesz do codziennych karteczek dołączyć jakąś miniozdobę choinkową - jest ich pełno za grosze w marketach - mini aniołki, mini bombeczki, mini buciki, mikołaje, etc. 
Dla dziecka będzie wielką frajdą co dzień znajdować nową ozdobę, którą może zawiesić na Waszej choince. 

Pomysły na kalendarz adwentowy dla dziecka


Z każdym miesiącem zastanawia mnie coraz bardziej, jak żyli nasi rodzice czy dziadkowie bez Pinteresta. Czy ich życie było mniej obfite w ciekawe aktywności czy może oni byli bardziej kreatywni niż ja? Pinterest bowiem otwiera nieskończone źródła pomysłów, gotowych inspiracji na każdy, absolutnie każdy temat. Jeśli wciąż należysz do tej grupy, która broni się przed Pin-tornadem koniecznie przestań. Twoje życie z Pinterestem nigdy nie będzie takie jak wcześniej :P 
I na Pintereście właśnie znajdziecie najwięcej pomysłów na kalendarze adwentowe w jednym miejscu. Od najprostszych do najbardziej fikuśnych i pracochłonnych. Zajrzyj do mojej tablicy i się przekonaj. 
A tutaj zrobimy szybki przegląd pomysłów na kalendarz adwentowy. 

1. Pudełka


Oczywiście to najprostsza propozycja, ale wcale nie najmniej gustowna. Wystarczy, że ułożysz pudełka w ładny wzór, zawiesisz je na kawałku gałęzi lub po prostu przyczepisz do ramki czy ściany, układając z nich piękną choinkę. Możesz uformować z nich małą komódkę. A możesz po prostu włożyć je do dużego zbiorczego, ładnie ozdobionego pudełka czy kosza. Dla dziecka dodatkową frajdą będzie odszukiwanie w tym zbiorowisku właściwego numerka. 
Pudełka w zależności od Twoich możliwości czasowych i artystycznych możesz ozdobić samodzielnie lub zdecydować się na gotowe pudełka, które są coraz popularniejszym produktem w marketach, drogeriach czy sklepach typu "przyda się", jak mój ukochany Flying Tiger. 


2. Koperty


Znów - prosta sprawa. Ozdobione kolorowe koperty wieszasz na ścianie, przyczepiasz na lodówce lub wkładasz w pudełeczko jedna za drugą, tworząc adwentowe mini archiwum. 

3. Rolki po papierze toaletowym !!


Tak! To mój ulubiony zbiór pomysłów. Cuda, jakie tworzą użytkownicy Pinteresta z tych, wyrzucanych przez większość, surowców to niemal dzieła sztuki! 
🎄cukierki, 
🎄 ruloniki, 
🎄 całe konstrukcje, niczym mebelki, 
🎄 choinki,
🎄 rolki ułożone w kształt mikołaja, renifera, etc. 
Z rolek po papierze toaletowym można stworzyć również przeurocze pudełeczka  

3'. Rolki po dużej taśmie klejącej. 


Podobnie i równie dużo inspiracji znajdziesz przy wykorzystaniu, równie niedocenionego surowca - rolek po taśmie klejącej.

4. Forma od muffinek! 


To naprawdę ultraproste! Wystarczy forma od muffinek i do tego 24 kolorowe kółka z papieru lub tekturki, by zakryć wypustki, w których zwykle znajdują się muffinki, a teraz znajdować się będą nasze adwentowe karteczki i niespodzianki. 

5. Skarpetki! 


Czy malutkie, dziecięce skarpetki nie wydają się urocze ABSOLUTNIE każdemu? A te puchate skarpetki świąteczne? No właśnie! Jest jakiś urok w takich skarpetach. Możesz poprzypinać je do sznurka, oznaczyć numerami i... gotowe! Najprostszy kalendarz adwentowy świata - a jaki efektowny! 
Oczywiście możesz wykorzystać do tego celu również gotowe skarpety z papieru lub świąteczne skarpety, które wiesza się np. przed Mikołajkami. 

6. Pudełka po zapałkach. 


To trochę jak ze zwykłymi pudełkami - możliwości jest cała masa. Można je przyczepiać do tekturki, tworząc wzór choinki, można zawieszać je na sznurkach lub ... stworzyć z nich szafeczkę z wysuwanymi szufladkami. Taki właśnie kalendarz miałyśmy w tamtym roku i cieszył się niezwykłym zainteresowaniem. Był z nami jeszcze długo po świętach, bo wysuwanie i wsuwanie szufladek przypadło dziewczynom do gustu. 

7. Odcinanka, odliczanka


Możesz też skusić się na kalendarz adwentowy, który ma za zadanie wyłącznie odliczać dni do Bożego Narodzenia, bez możliwości włożenia czegoś do środka. 
To fajny dodatek dla dzieci, szczególnie w wersji wycinankowej, kiedy to np. należy odciąć kolejne szczeble, bo których wspina się Mikołaj czy renifer. Na jaki kalendarz adwentowy Ty się zdecydujesz? Pochwal się w komentarzu! 

Koniecznie zajrzyj do naszych świątecznych zabaw, które usprawnią Twoje przygotowania kalendarza adwentowego i oszczędzą mnóstwo czasu. A co najważniejsze, przysporzą Twojemu maluchowi masę zabawy. Komentarze

Najlepsze układanki lewopółkulowe!

Najlepsze układanki lewopółkulowe!
i plansze edukacyjne :)