Jak wspierać fizyczny rozwój niemowlaka – ćwiczenia metodą Domana


Jest duża szansa, że metoda Domana kojarzy Ci się wyłącznie z nauką czytania małych dzieci. 
Jeśli śledzisz nas od dłuższego czasu, wiesz już pewnie, że metoda Domana to szerszy temat, obejmujący również naukę liczenia i ćwiczenia pamięci (bity inteligencji).
Jeśli te wszystkie tematy zainteresowały Cię zajrzyj koniecznie do naszego spisu treści, gdzie znajdziesz spis wszystkich treści związanych z metodą Domana – zarówno konkretny opis, jak i nasze doświadczenia ze wszystkich realizowanych przez nas programów.


Ale dziś mówimy o rozwoju fizycznym! Ta część metody Domana jest w Polsce niemal nieznana, a przynajmniej nie w sposób świadomy.
Jestem bowiem przekonana, że wiele z poniżej opisanych ćwiczeń wykonujesz z dzieckiem intuicyjnie po prostu się z nim bawiąc i wygłupiając
W końcu metoda Domana zakłada od początku do końca „naukę” tylko przez zabawę i taką właśnie formę rozwoju promuję na tym blogu.
Na końcu zobaczysz również filmik z opisywanymi ćwiczeniami👇


Program motoryczny metodą Domana


Brzmi to bardzo poważnie, ale jak zawsze jest całkiem łatwo 😊 
Metoda Domana przy każdym programie prezentuje kilka etapów i instrukcji jej realizacji. I tym razem nie jest inaczej.
Program motoryczny dzieli się na etapy, a przede wszystkim na 3 podstawowe działy – rozwijanie sprawności ruchowej, manualnej i równowagi.

Ćwiczenia, które Ci dzisiaj zaprezentuję to pierwszy etap działu dotyczącego ćwiczenia równowagi, którego celem jest wykształcenie, poprawa i utrwalenie umiejętności poruszania się w przestrzeni. Te ćwiczenia Glenn Doman proponuje już dla noworodków, jak zobaczysz na filmie👇 sprawdzają się również w przypadku nieco starszych niemowląt – choć gdy malec jest już starszy i ma na koncie nieco więcej kilogramów potrzeba proporcjonalnego przyrostu siły 😁

Zanim zaczniesz ćwiczenia z niemowlakiem


Glenn Doman w swojej książce zaleca, by zawsze podczas ćwiczeń podtrzymywać główkę i kark dziecka.
Zaleca również zakładanie na czas ćwiczeń specjalnego kołnierza ochraniającego kark dziecka, zwłaszcza w przypadku ćwiczeń na kolejnych etapach.
Jak widzisz na tym etapie, a zupełnie szczerze, również później, nie korzystaliśmy z tego typu ochraniaczy. Jeśli jednak czujesz taką potrzebę i uważasz, że będzie to bezpieczniejsze dla Twojego dziecka skonstruuj taki atrybut.

Jak wykonywać ćwiczenia?


Glenn Doman zaleca, by na jedną sesję przypadało tylko jedno ćwiczenie. 
Nie ukrywam, że u nas często było to kilka ćwiczeń, z tego względu, że obie nasze dziewczynki bardzo je lubiły 😉
Teoretycznie jedno ćwiczenie powinno trwać od 15 sekund na początku do 45 sekund (wydłużamy z czasem).

Ćwiczenia równowagi – program umożliwiający rozwój motoryczny noworodka metodą Domana


  1. Kręciołek na brzuchu

Połóż malucha na swoim ramieniu (dziecko jest na brzuchu) i delikatnie zakręć się w jedną, a następnie w drugą stronę.
  1. Kręciołek na boku

Połóż malucha na swoim prawym ramieniu. Tym razem dziecko ma być na jego lewym boku. (Po prostu dziecko musi być twarzą do Ciebie). Zakręć się w jedną, a następnie w drugą stronę.
  1. Kręciołek na drugim boku

A teraz zrób to samo na drugim ramieniu. Twoje lewe ramię, malucha prawy bok :) Zakręć się w jedną, a następnie w przeciwną stronę.
  1. Truchtamy

Przytul malucha do siebie, tak by jego główka była stabilna i truchtaj po mieszkaniu. Jeśli wydaje Ci się to niezbyt pomocne w rozwoju motorycznym niemowlaka, pomyśl przez chwilę jak unosi się i opada Twoje ciała podczas tego ćwiczenia, a razem z nim ciało Twojego dziecka.
  1. Na Simbę 😁

Jeśli Twój bobas jest małą kluchą (tak jak nasza Zosieńka ;)) to ćwiczenie może okazać się dla Ciebie wyzwaniem. Jedną dłonią podtrzymuj główkę dziecka, a drugą pupę. Niczym Rafiki Simbę podnoś swojego małego lewka w górę i na boki, w przód i w tył.
W ten sposób możecie spacerować po mieszkaniu nazywając otoczenie. O ile Twoje mięśnie dadzą radę ;)

Zawsze obserwuj swoje dziecko i zaprzestań ćwiczeń gdy tylko wyda się zdenerwowane czy przestraszone. Bądź spokojny/a i zaczynaj powoli.✅Przybliżyłam Ci 5 ćwiczeń w zakresie rozwoju równowagi niemowlaka, które pomogą mu poznawać swoje ciało i umiejscawiać je w przestrzeni. Poczuje, że porusza się i odczuje siłę grawitacji. 
To jednak dopiero początek. Tylko na tym etapie metoda Domana zakłada 15 ćwiczeń, a to tylko pierwszy etap 😉
Już niebawem druga część z kolejnymi propozycjami ćwiczeń.
Jeśli nie chcesz ich przegapić zapisz się na Mądry Newsletter i koniecznie obserwuj nasz Fanpage!

A tymczasem życzę Wam dużo dobrej zabawy!

Pamiętaj zajrzeć do spisu treści, w którym możesz dowiedzieć się jak nauczyć dziecko czytać i liczyć czy jak rozwijać jego pamięć wyłącznie w zabawie!
A może zainteresuje Cię nasze szkolenie "Jak nauczyć dziecko czytać w zabawie?"

I oczywiście podziel się postem z przyjaciółmi👀
👇👇👇👇👇👇👇

Komentarze

Najlepsze układanki lewopółkulowe!

Najlepsze układanki lewopółkulowe!
i plansze edukacyjne :)