„PALETA” wydawnictwo Epideixis


Pokazuję Wam często gry i zabawki, czasami puzzle, ale typowych pomocy edukacyjnych (poza tymi DIY i tymi ściśle związanymi z metodą Domana) nie było. Czas to zmienić! Na pierwszy ogień – PALETA od wydawnictwa Epideixis.

paleta epideixis

Pierwsze co muszę powiedzieć o Palecie to to, że jest produktem niepowtarzalnym. Już na pierwszy rzut oka mogłam stwierdzić, że dotychczas nie widziałam podobnej pomocy – przy czym od początku wydawała mi się niezwykle interesująca.
Powiedzieć „interesująca” to tak jakby nie powiedzieć nic. Paleta przedstawia bowiem tak wiele możliwości, że trudno je wszystkie wymienić – spróbuję je Wam choć minimalnie przybliżyć.

Co to jest PALETA?


Jak pisze Epideixis: „Paleta to System Edukacji, który łączy w sobie zabawę, naukę i samokontrolę”. Teoretycznie przeznaczony jest dla dzieci od 4 do 10 roku życia, ale wiele plansz (tarcz) jest spokojnie w zasięgu młodszych dzieci.

Paleta składa się z zestawu kontrolnego i tarcz
Zestaw kontrolny to drewniane koło z 12 wgłębieniami, do których pasuje 12 drewnianych klocków (6 krążków i 6 pierścieni). Tarcze, które nakładamy na środek naszego koła, przedstawiają natomiast najróżniejsze ćwiczenia.

paleta epideixis

Dziecko musi połączyć dwa elementy. Przy każdym z elementów na środku tarczy (zadanie) mamy kolor klocka, który należy położyć przy elemencie przy zewnętrznej części tarczy (odpowiedź). 
Tak właśnie dziecko rozwiązuje zadanie, jednocześnie mogąc samodzielnie dokonać weryfikacji swoich odpowiedzi
Wystarczy tarczę odwrócić na drugą stronę, by sprawdzić ich poprawność – kolory klocków muszą zgadzać się z kolorami wokół nich na tarczy.

paleta epideixis tarczeA tarcz do Palety jest całe mnóstwo! 
👉Możecie zakupić zestaw dla przedszkolaków lub dla pierwszoklasistów, tarcze ćwiczeń dotyczące nauki czytania, tabliczki mnożenia, dodawania i odejmowania, środowiska, a nawet puste tarcze ćwiczeń, które pozwolą realizować samodzielnie opracowany temat.

Zestaw, który widzicie na zdjęciach to Wyprawka Przedszkolaka, na który składa się Zestaw Kontrolny oraz 12 tarcz WP1 dla przedszkolaków.

epideixis paleta

W zestawie tarcz jest spora różnorodność również pod względem poziomu trudności.
Najprostsza plansza wymaga bowiem wyłącznie położenia klocka o takim samym kolorze przy jego rysunku, kolejna natomiast wymaga odszukania jaki klocek znajduje się przy wskazanym zwierzęciu. Następne plansze są coraz bardziej skomplikowane – należy odszukać rysunek (sam kontur) na kolorowym obrazku, połączyć kredkę z obrazkiem o tym samym kolorze, czapkę z właściwym szalikiem czy ciastko z odpowiednią foremką.
Możliwości jest zatem sporo, a to tylko jeden zestaw i to dla najmłodszej grupy odbiorców.

paleta epideixis

Wszystkie elementy PALETY wykonane są na najwyższym poziomie, jedyne na co muszę zwrócić uwagę swoim czepialskim okiem to kolory.
W naszym zestawie na większości tarcz kolor fioletowy zupełnie nie przypomina fioletowego krążka – kolorowi z tarczy zdecydowanie bliżej do brązu, a na jednej nawet do szarości. Podobnie jest z czerwonym – na niektórych planszach w ogóle go nie ma, jest po prostu ciemniejszy pomarańcz – podczas gdy klocek jest o wyrazistej czerwonej barwie.
Jestem przekonana, że starsze dziecko nie będzie miało najmniejszych problemów z rozszyfrowaniem tej małej nieścisłości, jednak w przypadku maluszków, może zaburzać to poprawne rozwiązywanie zadania.


Zastanawiam się także jak długo dziecko będzie chciało rozwiązywać kolejne plansze, wykonując tak naprawdę to samo zadanie – układanie klocków.
Wydaje mi się, że dla młodszych dzieci fascynacja Paletą może być dość ograniczona w czasie - podobnie jak w przypadku zabawek, starszaki powinny korzystać z niej dłużej.
Z drugiej jednak strony, wykorzystując Paletę do realizacji programu przedszkolnego czy wczesnoszkolnego – wiele zestawów zgodnych jest z wytycznymi MEN – dzieci z pewnością docenią możliwość nauki w formie zabawy w miejsce nielubianego wykonywania działań czy zadań domowych w zeszycie.

Podsumowując, uważam Paletę za atrakcyjną pomoc edukacyjną, zupełnie inną niż powszechnie znane i używane, a co istotne o szerokim spektrum zagadnień, których można uczyć za jej pomocą.

A jeśli szukasz edukacyjnych gier zobacz także grę „Jaki zniknął zwierz?” lub „Pamięć 3D”.

I nie zapomnij podzielić się PALETĄ z przyjaciółmi😊
👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇

Komentarze

Najlepsze układanki lewopółkulowe!

Najlepsze układanki lewopółkulowe!
i plansze edukacyjne :)