„Wesoła wędrówka przez jednakie słówka” Maria Trojanowicz – Kasprzak, Wyd. Alegoria


Jak wiecie, śledząc tego bloga, od pierwszych miesięcy życia Hani wykorzystywaliśmy w nauce czytania klasyczną metodę Domana, a więc zdecydowaliśmy się na karty do czytania bez ilustracji. 
Początkowo, więc byłam sceptyczna do pomysłu tego typu książeczek z obrazkami, jednak „Wesoła wędrówka przez jednakie słówka” Wydawnictwa Alegoria to pozycja bardzo pomocna każdemu dziecku – nie tylko tym, które bawią się w czytanie globalne.
Autorką serii jest Pani Maria Trojanowicz – Kasprzak, która dostosowała czytanie metodą Domana do warunków języka polskiego, a z którą wywiad na temat czytania globalnego dostępny jest na blogu.

„Wesoła wędrówka przez jednakie słówka” Maria Trojanowicz – Kasprzak, Wyd. Alegoria


W pewnym momencie nadchodzi czas, w którym bawiąc się w czytanie okazuje się, że zupełnie różne rzeczy nazywamy tak samo. Przykładając wagę do otaczania się słowem pisanym zaczynamy zauważać, że wyrazy homonimiczne pojawiają się w naszym języku naprawdę często. W tym miejscu ilustracje tych pojęć są bardzo pomocne.

A jeśli będą w formie książeczki, to dziecko rozkochane w książkach, jak Hania, będzie z nich korzystało z radością i co ważne samodzielnie, kiedy tylko przyjdzie mu na to ochota.
I to podstawowy plus „Wesołej wędrówki...”
Na razie mamy tylko dwie części – mam nadzieję, że pojawią się kolejne. 
Razem w obu, przedstawiamy dziecku 11 homonimów z estetycznymi ilustracjami Aleksandry Jamrożkiewicz.
Bezszeryfowa, duża czcionka sprawia, że książeczki są świetną pomocą już dla najmłodszych dzieci.

Jeśli nie bawisz się ze swoją pociechą w globalne czytanie to nie kłopot – po pierwsze zawsze możesz zacząć 😉 Po drugie, to także świetna okazja, by porozmawiać, zaznaczyć, że homonimy istnieją i wbrew pozorom nie jest ich mało. 
Ze starszakiem, może być to super pomysł na kolejną zabawę – poszukajcie razem innych homonimów. Zdziwicie się jak wdzięcznym językiem w tym temacie jest język polski.

U nas zatem „Wesoła wędrówka przez jednakie słówka” jako kolejna pomoc w otaczaniu się słowem, sprawdziła się bardzo dobrze – Hania chętnie wyciąga książeczki i szuka swoich ulubionych wyrazów.

Jeśli książeczki Tobie także się spodobały, podziel się tą recenzją ze znajomymi.
👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇


Komentarze

  1. 53 year old Executive Secretary Thomasina Cooksey, hailing from Courtenay enjoys watching movies like "Edward, My Son" and Sculling. Took a trip to Historic Centre (Old Town) of Tallinn and drives a Viper. post

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Najlepsze układanki lewopółkulowe!

Najlepsze układanki lewopółkulowe!
i plansze edukacyjne :)