DIY dla dzieci #10: pojemniczki zapachowe, pomoce DIY Montessori


pojemniczki zapachowe Montessori pomoce DIY
Pomoce Montessori są nieocenionym atrybutem każdego rodzica. 
Niestety wiele z nich kosztuje krocie, a wystarczy pamiętać, że większość ma służyć tylko i AŻ poznawaniu świata, doświadczaniu i rozwijaniu zmysłów.
Jak już niejednokrotnie wspominałam to decyzja rodzica i opiekuna czy otworzy wrota do niezwykłej codzienności swojemu maluchowi czy z tego zrezygnuje – bez względu na pomoce jakie zakupi 😊
Tym razem pokażę Wam znów super łatwą do wykonania pomoc edukacyjną, która wpisuje się w założenia pedagogiki Montessori idealnie.
Dla odmiany nie ćwiczymy motoryki, a rozwijamy powonienie! Rozpoznajemy zapachy i odkrywamy nowe.


DIY dla dzieci #10: pojemniczki zapachowe, pomoce DIY Montessori


W poście o tym "jak sprzątać z małym dzieckiem" pisałam Wam o wykorzystywaniu każdej okazji do rozwijania potencjału dzieci – do proponowania aktywności umożliwiających aktywizowanie różnych zmysłów. 
przyprawy do pojemniczki zapachowe montessori DIY
Jednym z moich pomysłów było choćby wspólne gotowanie z Hanią i poznawanie różnorodnych przypraw. Są jednak takie, których nie używamy lub używamy niezwykle sporadycznie, a mimo wszystko warto za ich pomocą stymulować i tak rzadko stymulowany świadomie zmysł powonienia.

I tu pojawiają się nasze pojemniczki zapachowe.

Co będzie Ci potrzebne by wykonać pojemniczki zapachowe?


  • Słoiczki lub małe pojemniczki. U nas są to pojemniczki po farbach – zresztą z pozostałościami stempelków na wieczkach. Możecie wykorzystać malutkie słoiczki na dżem, jeśli macie do nich dostęp lub (dziś już chyba nieużywane😉) pojemniczki na kliszę.
  • Przyprawy, zioła i inne źródła zapachu, jak laska wanilii, wiórki kokosowe czy cokolwiek co przyjdzie Ci do głowy.

przyprawy do pojemniczków montessori diy

Jeśli chcesz wykorzystać słoiczki ze starszym dzieckiem do różnorodnych zabaw lub po prostu chcesz, by była to pomoc idealna z wytycznymi Montessori, powinieneś zadbać o to, by pojemniczki nie były przezroczyste
Jeśli nie dysponujesz takimi, możesz obkleić je izolacją lub kolorową taśmą.
Hania jest malutka i głównym założeniem było trenowanie powonienia, poznawanie zapachu, więc nie zależało mi na tym konkretnym aspekcie – stąd u nas pojemniczki są jak widzisz przezroczyste.

pojemniczki zapachowe DIY Montessori

Wykonanie jest tak proste, że trudno je nawet tłumaczyć. Do czystego i suchego pojemniczka wkładamy nasze źródło zapachu, zakręcamy i gotowe! 
diy dla dzieci pojemniczki zapachowe DIY Montessori Jeśli przyprawa nie jest dla Ciebie wizualnie do rozpoznania, zapisz jej nazwę pod spodem pojemniczka lub pod nakrętką.

Możesz wykorzystać woreczki z organzy jeśli obawiasz się, że Twoje dziecko rozsypie zawartość słoiczka.

Pamiętaj wymieniać co jakiś czas zawartość pojemniczków, ponieważ przy częstym korzystaniu z tej pomocy, oczywiście zapach zacznie wietrzeć.
Podobnie, uważaj z olejkami eterycznymi – po czasie ich zapach może się zmieniać, a i pierwotnie nie zawsze odpowiadają dokładnie temu, co ma być ich rzekomym źródłem.


Zabawy z pojemniczkami zapachowymi dla starszaków 


Jeśli chcesz uatrakcyjnić zabawę – zwłaszcza ze starszym dzieckiem, możesz dodatkowo zawiązać mu oczy. Spróbuj podsuwać mu pojemniczki pytając co to za zapach. Jeśli go nie zna, nie podsuwaj odpowiedzi od razu - nasuwaj sugestie, podpowiedzi, opisuj... Dzięki temu nie tylko wyostrza się powonienie, a zapach zostaje utrwalony, ale zabawa jest bardziej angażująca, a wspólnie uczycie się dodatkowych informacji o ziołach czy przyprawach.

Inną formą zabawy jest podzielenie Waszych słoiczków na pary – musisz mieć wówczas po dwa słoiczki z tym samym zapachem, a słoiczki nie mogą być przezroczyste. Możesz jeden słoiczek z pary oznaczyć innym kolorem niż drugi i zaproponować dziecku szukanie par wyłącznie za pomocą węchu.
Uruchom swoją wyobraźnię i kreatywność, a z pewnością wymyślisz więcej ciekawych zabaw. Będzie mi miło jeśli się nimi podzielisz w komentarzu tutaj lub na naszym Fanpage'u.

❕❕❗Zobacz koniecznie inne nasze rozwijające zabawki DIY.❗❕❕

A jeśli słoiczki zapachowe wydają Ci się fajną pomocą edukacyjną, podziel się nimi ze znajomymi!
👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇


Komentarze

Najlepsze układanki lewopółkulowe!

Najlepsze układanki lewopółkulowe!
i plansze edukacyjne :)