Matematyka dla dzieci metodą Domana? Jak to działa?


matematyka dla dzieci metoda domana, matematyka na kropkach Zanim zaczniesz naukę matematyki z dzieckiem przypomnij sobie zasady obowiązujące przy nauce czytania. Tutaj tłumaczyłam jak działa mózg, a zatem jak to możliwe, że dziecko uczy się czytać. Wszystko to dotyczy także nauki matematyki dla dzieci.
Żeby nie powielać informacji, przypomnę tylko o nastawieniu i Twojej postawie, która musi towarzyszyć nauce absolutnie wszystkiego. O tym pisałam w poście o podstawowych zasadach..
Pamiętaj o radości i entuzjazmie!

Matematyka to język jak każdy inny


Dzieci to lingwistyczni geniusze – Glenn Doman powtarza to w wielu miejscach w swoich publikacjach. Z pewnością w to nie wątpisz. Nikt tak dobrze nie przyswaja obcego języka jak dzieci. W końcu gdy przychodzą na świat język używany przez dorosłych jest całkiem obcy, a większość z nas nauczyła się go do 2 czy 3 roku życia bez większego kłopotu i specjalnych lekcji. Czy byłbyś w stanie opanować teraz całkiem obcy język w stopniu biegłym w ciągu 3 lat?

Co ma do tego matematyka? Matematyka to język jak każdy inny


Litery czy wyrazy są symbolami konkretnych rzeczy, czynności, faktów. Wyrazy są więc abstrakcyjnymi symbolami – wymyślonymi przez nas. 
Tak samo jest z muzyką i nutami. Każda nuta to symbol dźwięków, ich odpowiednie zestawienia tworzą muzyczne zdania. To także język. 
Aż wreszcie matematyka... Cyfry to tylko symbole konkretnych ilości. Abstrakcyjne przedstawienie faktów.

Faktyczna ilość i abstrakcyjne cyfry


Ta wiedza jest Ci potrzebna, by zrozumieć dlaczego zaczynamy nasz program na kropkach, a nie uczymy dzieci cyfr, podobnie jak przy czytaniu uczymy dzieci czytać wyrazy, a nie alfabet.

Dzieci są od nas znacznie lepsze w poznawaniu, zapamiętywaniu i rozumieniu faktów.
Nie mamy kłopotu z wymienieniem liczb aż do miliona, czy dalej. Czy jednak  ktokolwiek z nas jest w stanie rozpoznać co się kryje pod konkretną liczbą, która przekracza 15? Widząc 30 kamyków i 38 kamyków, wiedziałbyś, gdzie jest ile bez liczenia ich po kolei? 
matematyka intuicyjna, karty do nauki matematyki metoda domana


Małe dzieci potrafią zidentyfikować faktyczną ilość, a następnie połączyć ją z odpowiednim symbolem - cyfrą, jeśli nauczysz je tego w odpowiedniej kolejności, w odpowiednio wczesnym wieku.

Jeżeli uczysz dziecko faktów, ono zaczyna dostrzegać i rozumieć zasady.
Dlatego właśnie wg metody Domana możemy nauczyć nasze dzieci wszystkiego co tylko jesteśmy w stanie przedstawić za pomocą rzetelnych faktów.
Jeżeli nauczysz małe dziecko faktów (np. matematycznych) ono intuicyjne odkryje reguły.

Listarz - naucz dzieci faktów, one zrozumieją reguły 


Glenn Doman przytacza świetny dowód tego zjawiska – mianowicie słowo „listarz”.
Z pewnością domyślasz się już, że chodzi o listonosza. Wiesz także z doświadczeń swoich lub cudzych, w zależności od wieku Twojego dziecka, że dzieci często mają takie słowne „wpadki” lub swoje własne określenia konkretnych zawodów, rzeczy czy czynności.
Zwykle uważamy je za urocze i zabawne, ale przyjrzyjmy się im bliżej. Listarz jest do tego wdzięcznym przykładem.
Dziecko słyszy wiele czasowników, nie wiedząc nawet, że wyrazy dzielą się na części mowy. Widzi jednak, że istnieją pewne powiązania. Widzi, że z czasowników można zrobić rzeczowniki określające osobę, która tę czynność wykonuje. Malować – malarz, leczyć – lekarz, murować – murarz... Aż nadchodzi listarz... Bo niby dlaczego nie? Dziecko widzi regułę, a listonosz jest jedynie wyjątkiem od tejże reguły. Jednym z wielu wyjątków w każdym języku.

Na takiej zasadzie działa również nauka matematyki. 
Dajesz dziecku dostęp do faktów, a ono robi resztę!

Często przekazujemy dziecku opinie zamiast faktów. Nasze obawy, upodobania i punkt widzenia. Staramy się je przekazać dziecku, nie myśląc o tym, że mogą one okazać się błędne, a nawet szkodliwe.


Mózg jest jak mięśnie


O tym także już wspominałam wielokrotnie. Mózg rozwija się gdy jest używany. Więcej możesz przeczytać w poście "jak działa mózg?"
Kiedy ćwiczysz na siłowni Twoje działo wygląda lepiej, a Ty czujesz się lepiej. Twoje mięśnie są większe i cieszysz się lepszą sprawnością fizyczną. Gdy musisz gonić autobus nie będzie to dla Ciebie wielkie wyzwanie. 
Podobnie jest z mózgiem. Gdy jest ćwiczony i używany rozwija się i zadania stawiane przed nim są rozwiązywane szybciej, wydajniej i z większą łatwością.

Funkcja określa strukturę” - a zatem jesteś taki jaki jesteś, ze względu na to czym się zajmujesz.

👉Jeśli nie masz sposobności do aktywności fizycznej, nie jesteś silną i cechującą się dobrą kondycją osobą. Jeśli nie ćwiczysz umysłu nie cieszysz się także kondycją mózgu.

Każdy z naszych 5 zmysłów rozwija się w ten sam sposób – przez używanie

Im więcej dasz sposobności dziecku do rozwoju każdego z nich, tym więcej informacji będzie przechodziło przez drogę słuchową, dotykową, wzrokową, smakową czy węchową.
Im więcej wiadomości będzie przez nie przechodziło tym lepiej i skuteczniej będą działać.
Jeśli nic do nich nie dotrze nie rozwiną się w ogóle.

Ważne jest też to, że ulepszając jedną ze ścieżek rozwijasz „przypadkiem” również inną. Dlatego też dziecko, które umie czytać, łatwiej nauczy się matematyki i odwrotnie. 
„Jeśli ulepszasz jedną funkcję mózgu, do pewnego stopnia ulepszasz wszystkie”.

Zacznij natychmiast! 


Matematyka, działania matematyczne należą do najwyższych funkcji naszego umysłu, dlatego powinieneś uczyć dziecko liczyć jak najwcześniej.

Przypomnij sobie ten post i fakt, że dziecko 2-letnie uczy się szybciej niż 3-letnie, a 3-letnie szybciej niż 4-letnie, itd.
Im jesteśmy starsi tym gromadzimy więcej mądrości, ale im jesteśmy młodsi, tym łatwiej zdobywamy i zapamiętujemy wiedzę.

"Łatwiej jest nauczyć się tego [nawet] dziecku w wieku jednego roku niż dwulatkowi - jeżeli będziesz miał na tyle cierpliwości, aby czekać do ukończenia przez niego drugiego roku życia, by Ci to udowodnił"

Jeśli ten post zainspirował Cię do nauki Twojego dziecka matematyki lub wspierania jego rozwoju w ogóle, podziel się nim proszę ze znajomymi - razem zainspirujemy więcej Rodziców 😊
👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇Komentarze

Najlepsze układanki lewopółkulowe!

Najlepsze układanki lewopółkulowe!
i plansze edukacyjne :)