28 pomysłów na wykorzystanie kolorowych wielkanocnych jajek!

 Plastikowe, otwierane jajka na prezenty wielkanocne robią furorę odkąd pojawiły się pierwszy raz naszym profilu. Zachwyceni są rodzice, nauczyciele i terapeuci, bo jajeczka dają nieskończone możliwości edukacyjnego wykorzystania. Ale co nawet ważniejsze zachwycone są przede wszystkim dzieci! 

Jajka są kolorowe, otwierane i okazuje się, że wyzwalają pokłady kreatywności w dużych i małych. 

Jeśli widzisz je pierwszy raz, spieszę z wyjaśnieniem gdzie je kupisz. 


Gdzie kupić plastikowe, otwierane jajka na prezenciki?

Nasze jajeczka pochodzą z fantastycznego sklepu Action i zasadniczo nie znalazłam ich stacjonarnie nigdzie indziej. Tam też są najtańsze bo za paczkę płacisz 4 zł. 

Do tej pory można było je znaleźć też na allegro i Ebayu, ale tu oczywiście dochodzą również koszty przesyłki i cena rośnie. Do tego fakt, że niektóre aukcje to aukcje pośredniczące w handlu z Aliexpress czy innego dostawcy z Chin i czas realizacji to kilka tygodni. 

Jeśli chcesz szukać jajeczek w Internecie możesz próbować pod hasłami "otwierane jajka",, "jajka na prezenty" czy "otwierane pisanki". 

Na chwilę obecną jednak najpewniejszy jest Action, który w każdym większym mieście się już znajduje, a powoli na szczęście zdobywa też mniejsze miasteczka. 

Otwierane jajka jako układanka lewopółkulowa i zabawy w kodowanie dla dzieci 

To opcja, którą możecie od jakiegoś czasu oglądać  w naszych social mediach, a która budzi ogromne zainteresowanie. Te zabawy też są związane z planszami, które specjalnie dla otwieranych jajek stworzyłam do pobrania w moim sklepie. 

1. Układanka Wielkanocne jajeczka -  "pojedyncze jajko" - idealna dla maluchów, wzór przedstawia jedno jajko. Dziecko może albo układać według wzoru jajka albo Ty możesz położyć przed nim właściwie złożone jajka oraz rozłożyć wzory. Wtedy zadaniem dziecka jest dopasowanie właściwego jajka do właściwej planszy. KLIK


2. Układanka Wielkanocne jajeczka - "dłuższe wzory" - to już standardowa układanka, w której dziecko ma za zadanie złożyć i ułożyć po kolei jajeczka według wzoru. KLIK

3. Układanka "Jajka w pudełku" z elementami kodowania - jajka układamy w pudełku po jajkach, część plansz przedstawia wzór do odtworzenia w pudełku na jajka, a część opatrzona jest legendą, by maluch mógł ćwiczyć kodowanie. KLIK


4. Zakodowane pisanki - tę zabawę możecie realizować przy użyciu otwieranych jajek, na których się tu skupiam, ale również przy użyciu pomponów, plasteliny, pinezek czy innych akcesoriów. KLIK

Plansze przedstawiają literki, ilości (czarne kropki) czy cyfry i działania oraz legendę, prezentującą, który kolor odpowiada jakiemu symbolowi. 

Zabawy edukacyjne z otwieranymi wielkanocnymi jajkami

5. Wieże z jajek - to świetne ćwiczenie motoryki małej i wyobraźni przestrzennej. 

Wystarczy rozłożyć jajka i zachęcić dzieci do zbudowania jak najwyższej wieży z połówek naszych plastikowych pisanek. 

Oczywiście i tutaj można skorzystać z wzorów i wykorzystać wieże z jajek jako swego rodzaju układankę lewopółkulową. 

6. Sekwencje i rytmy z plastikowych jajek - to bardzo prosta zabawa niewymagająca przygotowania. 

Po prostu układasz przed dzieckiem pewien wzór z jajek lub ich połówek i zapraszasz dziecko do ułożenia takiego samego. 

Podobnie możesz rozpocząć wzór (rytmy) i zachęcić malucha do jego dokończenia. 

Dla przykładu układasz połówki jajek - czerwona, niebieska, czerwona, niebieska, a zadaniem dziecka jest ułożenie kolejnych kolorów według założenia, które prezentujesz. 

7. Zabawy słuchowe - podobną zabawę możesz zrealizować ćwicząc z dzieckiem pamięć słuchową. Powiedz dziecku jakie jajka ma ułożyć - nie pisz, nie rysuj - tu ćwiczymy umiejętność słuchania :) 

Powiedz "czerwony, zielony, niebieski" a zadaniem dziecka jest ułożenie w taki sposób jajek czy ich połówek. 

Zabawy artystyczne i eksperymenty z plastikowymi jajkami

8. Malowanie połówkami jajek - to bardzo prosty i ekscytujący dla dzieci pomysł. Przy okazji można ćwiczyć kolory, maczając w tej samej farbie ten sam kolor pisanki. 

Odciskając kolorowe kółeczka można tworzyć kwiaty, tęcze i inne fantastyczne obrazki. A i tu można pobawić się w odtwarzanie wzoru, choćby przy użyciu żonglującej foki czy powtarzanie rytmów. 

9. Co pływa, co tonie? - świetna zabawa pozwalająca na nieskończone eksperymenty. Dajemy dziecku kilka, kilkanaście drobnych przedmiotów, które można włożyć do naszych plastikowych pisanek. 

Dziecko może również samo zaproponować wypełnienie jajek. Następnie zamykamy jajko i wrzucamy je do wody, oglądając co utonęło, a co beztrosko dryfuje. 

Dobrze jest również zapisać co włożyliśmy do którego jajka, by wiedzieć, co jaki efekt nam dało. Jeśli chcesz możesz pobrać gotową kartę, którą przygotowałam do takich notatek KLIKA co można włożyć do środka jajek? W zasadzie wszystko co się do nich zmieści: małe kamyczki, guziki, koraliki, piórka, plastelinę, małe figurki, żelki, cokolwiek Ci przyjdzie do głowy. 

10. Instrumenty! - te otwierane pisanki same się proszą, by zrobić z nich dźwięczne marakasy! Włóż do nich fasolę, groch czy ryż. Grajcie i porównujcie wydawane dźwięki.

Wielkanocne jajka i zabawy w segregację

11. Najprostsza opcja - po prostu pogrupujcie jajeczka według kolorów. 

12. Narysuj na dużym papierze lub kartonie kolorowe kropki - zadaniem dziecka będzie przykrywanie ich połówkami jajek w tym samym kolorze. U nas ta zabawa wciągnęła obie dziewczyny, a do tego obie chciały sobie te kropki dorysowywać, więc walorów edukacyjnych mamy tu kilka. 

13. Ze starszym dzieckiem możesz odrysować kółka, tak, by musiało według koloru poukładać połówki jajek w sposób bardziej precyzyjny. Świetną zabawą motoryczną będzie dla dziecka również samo odrysowywanie połówek jajek na papierze. 

14. Kolorowe jajka lub połówki posegregujcie wkładając je do kolorowych miseczek o tych samych kolorach. Jeśli nie masz takich miseczek użyj zwykłych misek, do których włożysz kolorowy papier. 

Tu również możesz zabawić się w kodowanie. Zrób szybką legendę, np. czerwony zastępuje zielony. I wówczas zadaniem dziecka jest wrzucenie jajek czerwonych do zielonej miseczki. 


15. Segregacja dla dzieci czytających - segregowanie jajek możesz połączyć z ćwiczeniem czytania. Po prostu ułóż zapisane kolory na talerzykach czy miskach. 

Jeśli chcesz stworzyć trudniejsze zadanie, weź kolorowe miski i włóż do nich kartki z zapisanym kolorem, ale innym niż kolor miseczki! Zachęć dziecko, by segregowało jajka według napisu, a nie koloru miseczki. 

16. Segregacja, pompony i motoryka mała. To zadanie idealne na obecny lockdown, bowiem wciąga dzieci na dłuższy czas. Pierwszym zadaniem jest ułożenie połówek jajek na przykład na słoiczkach po plakatówkach lub po prostu w pudełku po jajkach (to będzie łatwiejsza opcja). 

Drugi etap zabawy to segregowanie kolorowych koralików lub pomponów według koloru, wrzucając je do połówek jajek . Jeśli do tego dziecko będzie używało przy tym spinacza do bielizny lub szczypiec otrzymamy ćwiczenie motoryki małej na najwyższym poziomie. 


17. Dopasuj połówki - pomieszaj wszystkie połówki i zachęć dziecko do poskładania ich w całość, tak by powstało jednokolorowe jajko. Jeśli bawisz się z dwójką dzieci (lub więcej) w podobnym wieku możesz zachęcić dzieci do małego wyścigu - kto złoży więcej takich jajek w całość w ciągu minuty czy dwóch. 

Zabawy ruchowe z plastikowymi jajkami.

18. Jajko na łyżce - Połóż jajko na łyżce i ćwicz z dzieckiem przechodzenie z pokoju do pokoju, trzymając łyżkę tak, by jajko nie spadło. Jeśli dziecko świetnie sobie radzi, możesz utrudnić zadanie - położyć na podłodze sznurek lub przykleić taśmę izolacyjną, by zadanie dziecka było trudniejsze chodząc "po linie". 

19. Jajko do celu! Stwórz start i metę - może to być zwykła kartka papieru. Jajko połóż na podłodze. Zadaniem jest rolowanie jajka przy użyciu łyżki (albo większej łychy sałatkowej :)) z punktu A do punktu B. 

Jeśli masz plastikowy czy drewniany młotek od jakiejś zabawki (np. przebijanki z IKEI) możecie również spróbować transportowania jajka za pomocą lekkich uderzeń młoteczkiem. 

20. Dmuchanie jajek! - Dokładnie taka sama zabawa przetransportowania jajka z punktu A do punktu B, tym razem jednak próbując dokonać tego dmuchając w jajko. 

21. Zabawy ruchowe - zapisz na kartce kilka ciekawych zadań. Mogą to być proste rzeczy jak "stój na jednej nodze", ale i zabawniejsze - "lataj jak nietoperz", "rycz jak lew", "chodź jak żyrafa". Ukryj te polecenia w pisankach i albo pochowaj je w mieszkaniu, by dzieci miały zabawę z ich odkrywania albo po prostu włóż je do miski czy koszyczka, by można było wylosować zadanie. 

Pozostałe zabawy z plastikowymi jajkami

22. Kółko i krzyżyk - wystarczy, że narysujesz plansze i użyjesz dwóch kolorów połówek jajek, jako kółko i jako krzyżyk. Zasady gry znasz :) 


23. Gdzie się schowało? - to również prosta, znana zabawa. Weź 3 czy 4 połówki jajek - zależy od zaawansowania dziecka , pod jedną schowaj mały przedmiot - figurkę czy klocek i przemieszczaj połówki. Zadaniem dziecka jest oczywiście odgadnięcie gdzie schował się nasz przedmiot. 

24. Puzzle, cyfry, układanki, schowane w plastikowych jajkach. 

Schowaj po jednym puzzlu układanki do każdego jajka, a następnie jajka pochowaj w mieszkaniu. Zadanie jest oczywiście dwuetapowe - należy poszukać jajek, by odnaleźć elementy układanki, a następnie ją ułożyć. 

Możesz również pochować w jajkach kartoniki z zapisanymi literami czy cyframi. Wówczas zadaniem dziecka będzie poukładanie ich według właściwej kolejności. 

Możesz pochować działania matematyczne, a na kartce zapisać ich rozwiązania. Zadaniem dziecka będzie przyporządkowywać znalezione działanie do właściwego wyniku. 

Możliwości są nieskończone. 

25. Jajeczka kwiatki - wystarczy, że dołożysz do jajeczek, które zresztą mają małe dziurki, zielone druciki kreatywne i kwitnące jajeczko gotowe.


26. Zwróć uwagę, że z tych cudnych jajeczek możesz również układać większość układanek lewopółkulowych, które dostępne są w moim sklepie, jak na przykład ta żonglująca foka. Jeśli więc jakąś posiadasz koniecznie spróbuj takiego nowego wykorzystania. 

A jeśli nie posiadasz, koniecznie przejrzyj, szczególnie te, które tworzone były dla plastikowych piłeczek, one bowiem będą całkowicie kompatybilne z kolorowymi pisankami. Zobacz.

27. Zbieraj jajka! - stwórz ścieżkę aktywności, którą przemierzając dziecko ma za zadanie pozbierać nasze kolorowe jajka. 


28. Rzucanie jajek do celu + ćwiczenie liczenia. Potrzebujesz wiaderka lub jakiegoś innego pojemnika, do którego będziecie celować jajkami. Jeśli dołożysz do tego działania lub liczby, będzie to również fajna, aktywna zabawa matematyczna - dziecko będzie miało za zadanie wrzucić do wiaderka tyle jajek ile widnieje na  kartce. 


To już koniec moich propozycji na wykorzystanie tych wszechstronnych jajeczek. Zajrzyj jednak do postu z poprzedniego roku z ogólnymi pomysłami na wielkanocne zabawy i aktywności dla dzieci. 

Nie zapomnij również o moich grach i zabawach do pobrania w sklepie. 

TYLKO TERAZ PROMOCJA! KLIK


Nie zapomnij również udostępnić postu znajomym! :) 


Komentarze

Najlepsze układanki lewopółkulowe!

Najlepsze układanki lewopółkulowe!
i plansze edukacyjne :)