Kąpielowe kaczki w oceanie, ekologiczna refleksja i garść eko - wiedzy, czyli recenzja "Plastik fantastik?" od wydawnictwa BABARYBA


Czy wiesz, że tony śmieci pływają w wodach oceanów zabijając żyjące w nich stworzenia? 
Wiesz to na pewno
Czy wiesz, że w oceanach pływają całe obszary zebranych przez prądy śmieci, z czego niektóre są nawet 5 razy większe niż terytorium Polski?


A czy wiesz, że wraz z nawet najświeższymi rybkami, które trafiają na nasz stół, do naszych żołądków trafiają te same plastikowe śmieci?

Dziś wyjątkowa recenzja. 
Recenzja, będąca okazją do przybliżenia kilku faktów, które i mnie zszokowały, a o których dowiedziałam się przy okazji tej właśnie książki dla dzieci - „Plastik fantastik?” od wydawnictwa BABARYBA. 
Przeczytaj więc post nawet jeśli nie jesteś zainteresowany nabyciem książki.

Kąpielowe kaczki w oceanie, ekologiczna refleksja i garść eko - wiedzy, czyli recenzja "Plastik fantastik?" od wydawnictwa BABARYBA

„Plastik fantastik?” to książka o... plastiku. 😁
Książka dla mnie przerażająca. Nie dlatego, że jest w niej coś strasznego, ale dlatego, że przedstawia dane, o których niby wiemy – przecież to oczywiste, że śmiecimy, że niszczymy planetę, że zużywamy za dużo plastiku, spalin, papieru, etc... Niby wiemy, ale...
Ale ja, jako zupełnie nieekologiczny człowiek nie zdawałam sobie sprawy z tego jak wielki, jak bliski każdemu z nas, jest to problem.
Że jakaś torebka zabłąka się nad ocean i uwięzi ptaka? Tak, wiedziałam. To straszne, ale nie wydawało mi się „masowe”, dotyczące konkretnie mnie.
Tymczasem nie tylko plastikowe butelki i torebki są kłopotem. Przynajmniej nie w takiej formie jak to sobie wyobrażałam.

Plastik fantastik wydawnictwo babaryba recenzja i ekoligiczne refleksje

W „Plastik fantastik?” przeczytamy, że plastik potrzebuje od 100 do 1000 lat, by się rozłożyć.
Butelka PET potrzebuje tyle. Możemy się łudzić, że rozłoży się po 100 latach. Ale średni czas rozkładu pieluchy (pampersa) to ok. 450 lat! Torebki z tworzywa sztucznego 400! Nawet puszka po coca-coli rozłoży się szybciej!

recenzja Plastik fantastik wydawnictwo babaryba ile rozkłada się plastik

Nie przeraża Cię to jeszcze wystarczająco mocno? Segregujesz śmieci, nosisz materiałowe torby...
A czy wiesz, że ryby lądujące na naszych talerzach pełne są... plastiku?

Ale od początku.
W pierwszym już akapicie „Plastik fantastik?” dowiadujemy się o niezwykłej „katastrofie”. Wydarzeniu, o którym nigdy nie słyszałam, a o którym obowiązkowo powinno się uczyć w szkołach, skoro nawet na przyrodzie w szkole podstawowej jest blok poświęcony ekologii.

Kąpielowe kaczki odkrywają prądy morskie i ekologiczny dramat


10 stycznia 1992 z pokładu kontenerowca „Evergreen Ever Laurel” na Oceanie Spokojnym, z powodu silnego sztormu wpada do wody 12 kontenerów. W jednym z nich znajduje się... 28 800 zabawek kąpielowych!

zabawki kąpielowe w oceanie sztorm na pacyfiku Plastik fantastik wydawnictwo babaryba

Wiesz już co to oznacza?
👉Historia jest niezwykła. Dzięki tym kąpielowym kaczuszkom, bobrom czy żabkom oceanografowie mogli lepiej poznać specyfikę prądów morskich. Bo te odporne przecież na działanie wody zabawki rozpierzchły się po dalekich wodach. 
Przemierzyły setki kilometrów, w ciągu 15 lat dopływając do najróżniejszych miejsc – Ameryki Północnej, Alaski, a nawet Szkocji.
Promieniowanie usunęło farbę z zabawek, temperatura i słońce zrobiło resztę – plastik stał się łamliwy. W efekcie nie wszystkie kaczuszki dopłynęły do brzegu. Niektóre rozpadły się na kawałeczki. Rozpadły się w drobny mak. Myślisz, że plastik rozłożył się w takich warunkach?
❗Ta część tej historii zrobiła na mnie największe wrażenie. Nie spodziewałam się bowiem, że plastikowe tworzywo po wielu, wielu latach wciąż będzie w wodzie. 
Coraz mniejsze kawałeczki, wreszcie niewidoczne gołym okiem, tworzą plastikowy płaszczyk oceanu, stając się pokarmem zwierząt, a niektóre z nich stają się... naszym pokarmem.😱
Nie zdałabym sobie z tego sprawy, gdyby nie lektura "Plastik fantastik?" - książki dla dzieci!

Naukowcy liczą, że w samym północnym Pacyfiku ryby spożywają każdego roku około 24 000 ton tworzyw sztucznych!

"Plastik fantastik?" - o czym jeszcze opowiada?


„Plastik fantastik” tylko na początku wspomina o historii kontenerowca. Stanowi ona wyjście do opowieści, w której nie ma happy endu – plastik bowiem nie znika, zbiera się w coraz większe skupiska, które dzięki prądom morskim tworzą wielkie plamy śmieci.
Jak czytamy w książce „Badacze szacują, że – jeśli nic się nie zmieni – już w 2050 w oceanach będzie więcej plastiku niż ryb!”.

wielka plama smieci na pacyfiku Plastik fantastik wydawnictwo babaryba


👉Ale żebyście nie zostali zmyleni.
„Plastik fantastik” to nie akt oskarżenia pod adresem tworzyw sztucznych.
Wręcz przeciwnie. Sporo miejsca w książce poświęcono zaletom plastiku, temu dlaczego z niego korzystamy i jak bardzo ułatwił nam życie. 
Temu, że dzięki nim produkty przechowujemy i przewozimy taniej, samoloty latają dalej na tej samej ilości paliwa, a medycyna jest w stanie rozwijać się i stawać się coraz bezpieczniejsza, a dziś już zupełnie sterylna.

To książka, która wnosi masę informacji – szczególnie lubię takie książki, bo informacji nowych również dla mnie, osoby dorosłej. I to w sposób chwytający za serce.

Autorzy nie zostawiają nas jednak bez nadziei. Ostatnie strony to bowiem krótkie informacje o szansach na zmiany – badaniach nad biodegradowalnym plastikiem, paliwie z tworzyw sztucznych czy sposobie na sprzątanie oceanów wymyślonym przez Boyna Slata.

łódź plastiki Plastik fantastik wydawnictwo babaryba

A jak oceniam "Plastik fantastik?"


„Plastik fantastik” to rewelacyjne kompendium wiedzy o tworzywach sztucznych. Pokazuje jak są tworzone, jakie są ich zalety i zagrożenia z nimi związane. Co można z nich zrobić i dlaczego tak bardzo ułatwiają nam życie. 
Autorzy dosadnie zaznaczają jednak, że musimy dbać o to ile plastiku zużywamy i co dzieje się z nim później.
Plastik fantastik wydawnictwo babaryba roczne zużycie śmieci


W moim odczuciu jest to książka, która zainteresuje, a nawet zafascynuje starszego czytelnika (największe wrażenie zrobi pewnie na dorosłych😊) 
Maluchy temat może zainteresować, jeśli przełożymy go na krótsze, przystępne wypowiedzi - zwłaszcza historię o wielkiej oceanicznej wannie pełnej zabawek do kąpieli😀. 
To zatem rewelacyjna lektura dla dzieci starszych – nawet w wieku szkolnym lub młodszych, jednak już zainteresowanych tematem. Mamy tu bowiem sporo trudnych, technicznych słów, rysunki co i jak jest tworzone z plastiku i jak uzyskiwany jest sam plastik – to już specjalistyczna wiedza dla wytrwałych 😉

jak powstaje plastik z czego robi się plastik Plastik fantastik wydawnictwo babaryba


Mnóstwo ciekawostek i danych, bogate słownictwo i przede wszystkim obrazowe przedstawienie palącego problemu to atuty, dla których „Plastik fantastik” warto mieć na półce.


--
Widziałaś/eś już mojego e-booka "Nauczanie przez otaczanie: 98 zabaw w czytanie"? Znajdziesz tam niemal 100 inspiracji, które sprawią, że nauka czytania dla dzieci naprawdę będzie świetną zabawą! 

nauczanie przez otaczanie zabawy w czytanie, nauka czytania dla dzieci w zabawie, zestaw zabaw w czytanie globalne i metoda domana

Nie zapomnij podać tego posta dalej! 👀
👇👇👇👇👇


Komentarze

  1. Super, że są takie książki, które dają odpowiednią wiedzę. Ja również staram się żyć ekologicznie, jeśli tylko jest okazja, więc polecam i Wam takiego rozwiązania. Ostatnio w internecie znalazłam sposób na to, aby stworzyć własne środki piorące. Też spróbujecie?

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Najlepsze układanki lewopółkulowe!

Najlepsze układanki lewopółkulowe!
i plansze edukacyjne :)