"MEMO przestrzenne. Pojazdy", Epideixis - pomysły na wykorzystanie i recenzja

MEMO przestrzenne. Pojazdy od wydawnictwa Epideixis to jedna z najbardziej wszechstronnych i dających – wydaje się – nieskończone możliwości pomoc edukacyjna, jaka znalazła się w naszym domu.
zabawki dla dzieci "MEMO przestrzenne. Pojazdy", Epideixis  recenzja

"MEMO przestrzenne. Pojazdy" jest elementem całej serii przestrzennego MEMO i obok nich w serii znaleźć możemy również „Owoce i warzywa” oraz „W świecie zwierząt.”

Pojazdy są z nami już dłuższy czas, niestety przez ograniczone możliwości czasowe, dzielę się recenzją z Wami dopiero teraz. Ale może to i lepiej, bo dziś już mogę spokojnie powiedzieć, że nie jest to zabawka na chwilę i wciąż stanowi pudełko chętnie wyciągane przez obie nasze córki.


MEMO przestrzenne – informacje podstawowe


Zacznę od przedstawienia czym w ogóle MEMO przestrzenne jest, choć nazwa wydaje się wszystko zdradzać.
To zestaw 12 drewnianych klocków i 12 drewnianych daszków, pozwalających na ogromną ilość różnorodnych zabaw – dokładnie takich jak lubię – rozwijających, pobudzających kreatywność, wyobraźnię przestrzenną i wiele, wiele więcej.


Każdy z klocków jest swego rodzaju ramką, w której mieszczą się 2 identyczne pojazdy – jeden w naturalnym kolorze drewna, drugi kolorowy, a więc 12 ramek, 12 kolorowych pojazdów i 12 pojazdów kolorze drewna.
Pojazdy są najróżniejsze. Mamy tramwaj, wywrotkę, ciężarówkę, rakietę, żaglówkę, a nawet hulajnogę!
zabawki dla dzieci "MEMO przestrzenne. Pojazdy", Epideixis
Już sama ta różnorodność stanowi ogromną wartość edukacyjną. Staje się okazją do zaprezentowania pojazdów, których być może dziecko nie widuje na co dzień i krótkiego przedstawienia ich. Możesz powiedzieć dziecku do czego te pojazdy są potrzebne człowiekowi, kto z nich korzysta czy w jaki sposób się poruszają.

Pojazdy otrzymujemy w drewnianym pudełku z zasuwanym wieczkiem, które skradło moje serce, bo i ono, samo w sobie jest niezwykłą pomocą, ćwiczącą małe rączki. 
Minęła chwilka, zanim 2,5 letnia Hania zauważyła w jaki sposób należy wkładać wieczko w wyżłobienia, by udało się je właściwie zamknąć. 
Oprócz tego, pojazdów nie można po prostu wrzucić do pudła i odstawić na półkę. Trzeba je choć minimalnie poukładać, by dało się je w pudełku zamknąć – chyba nie muszę tłumaczyć zalety tej cechy produktu :) ?

Drewniane pojazdy są wykonane z ogromną dbałością o szczegóły, nie ma najmniejszych wątpliwości co przedstawia dany klocek, poza tym są naprawdę trwałe
Mimo niektórych wąskich elementów, jak choćby w przypadku hulajnogi, absolutnie nie ma szans na ich złamanie, pęknięcie, itp.

A teraz przejdźmy do tego co najważniejsze, czyli o tej mnogości zabaw, na którą pozwala przestrzenne MEMO.


  Po prostu włóż w ramki.


To pierwsza rzecz, którą najprawdopodobniej zrobi każde dziecko. 
To także pierwsza rzecz, którą może ćwiczyć nawet maluszek. Wbrew pozorom włożenie pojazdów we właściwe ramki nie jest takie super łatwe. Głębokość otworu sprawia, że należy wkładać je pod właściwym kątem – uczy, więc dziecko precyzji i cierpliwości.

Przestrzenne MEMO jako... memory


To zabawa oczywista, ze względu na nazwę.
Rozłóż wszystkie pojazdy, przykryj je daszkami i poproś malucha, by spróbował znaleźć pary. W zależności od wieku dziecka możesz włączać do zabawy kolejne pary pojazdów.

zabawki dla dzieci "MEMO przestrzenne. Pojazdy", Epideixis memory dla dzieci

  Przestrzenne MEMO. Pojazdy – odtwarzanie wzorów.


Jeśli chodzi o odtwarzanie wzorów "MEMO. Pojazdy" daje sporo możliwości.
👉 Możesz ułożyć ciąg z pojazdów o naturalnej barwie drewna i poprosić dziecko, by ułożyło taki sam ciąg z kolorowych pojazdów. Oczywiście możecie również zamienić się. Ty układasz wzór z kolorowych klocków, dziecko układa z naturalnych.

szeregi i sekwencje epideixis

👉 Możesz ułożyć ciąg pojazdów w różnych kolorach i poprosić, by dziecko ułożyło ciąg pojazdów o takich samych kolorach.
zabawki dla dzieci "MEMO przestrzenne. Pojazdy", Epideixis

👉 Dla starszaków możesz spróbować znacznie trudniejszej zabawy.
Ułóż pojazdy (kolorowe lub o naturalnej barwie) w kilku rzędach i kolumnach, dla maluszka zacznij od ułożenia 2 x 2, stopniowo możesz zwiększać naszą „szachownicę” i poproś, by odtworzył układ pojazdów.
Dla ułatwienia układania, jeśli zaistnieje taka potrzeba, możesz wydrukować kratki (tabelę), w której dziecko będzie układać poszczególne elementy.

Przestrzenne MEMO. Pojazdy – segregacja


Pojazdy pozwolą Wam także na zabawę w segregację. 
👉  Możesz poprosić dziecko, by posegregowało pojazdy według wyznaczonego przez Ciebie kryterium, np. który pojazd lata, który pływa, a który jeździ czy który służy do prac budowlanych, a którym można dojechać do pracy czy szkoły. 
Możesz wymyślać wiele kryteriów – który pojazd ma dwa koła, a który cztery, który z pojazdów nie ma kół, który może przewozić jedną osobę, a który więcej. Ogranicza Cię tylko Twoja wyobraźnia i początkowo również wiek dziecka – ale wszystko szybko wyćwiczycie, bo taka segregacja to świetna zabawa, więc dzieci chętnie pracują z pojazdami.

👉Spróbuj również zabawy w drugą stronę. 
To Ty posegreguj pojazdy i poproś dziecko, by opowiedziało Ci jakim kryterium się kierowałaś/eś.
nauka czytania, czytanie globalne zabawki dla dzieci "MEMO przestrzenne. Pojazdy", Epideixis

Jeśli dołożysz do zbiorów napisy stworzysz również wsparcie dla nauki czytania, idealnie wpisujące się w moją ideę nauczania przez otaczanie, której uczę rodziców i opiekunów na moich szkoleniach „Jak nauczyć dziecko czytać wzabawie?” (Tutaj możesz się na nie zapisać)


Przestrzenne MEMO. Pojazdy – co tu nie pasuje?


To kolejna zabawa, która niezwykle ćwiczy mały i duży umysł. 
👉 Duży, bo również Twój rodzicu, opiekunie, terapeuto. Wymyśl połączenia, które pozwolą dziecku wyszukiwać „intruza”. Z każdą kolejną „rundą” i każdym kolejnym podejściem, wyszukuj połączeń bardziej nieoczywistych.

ukladanki lewopolkulowe zabawki dla dzieci "MEMO przestrzenne. Pojazdy", Epideixis

👉Co najważniejsze – w tej zabawie nie musicie mieć klucza, nie ma złych odpowiedzi, jeśli tylko dziecko potrafi uzasadnić swój wybór, nawet jeśli Ty miałeś na myśli coś innego.
I tak na przykład, gdy przedstawisz przed dzieckiem hulajnogę, motocykl i statek, istnieje przynajmniej kilka możliwości wyboru „intruza”. Oczywisty wydaje się statek, bo jako jedyny pływa, ale przecież może to być również hulajnoga, bo nie jest napędzana żadną siłą mechaniczną, albo dlatego, że jako jedyna może przewozić wyłącznie jedną osobę. Można wybrać również motocykl, ze względu na prędkość jaką potrafi rozwinąć lub największe ryzyko poruszania się nim i ewentualną możliwość otrzymania mandatu ;) 
To oczywiście zabawa dla dzieci starszych, choć bardziej oczywiste zestawienia wyłapią już maluchy.
zabawki dla dzieci "MEMO przestrzenne. Pojazdy", Epideixis pomysly na zbaawy dla dzieci
👉 To co chciałam Ci udowodnić to to, że nie ma jednej odpowiedzi, jeśli tylko potrafimy uzasadnić nasz wybór. Daj dziecku szansę na kreatywność i własne zdanie.

Przestrzenne MEMO. Ćwiczenie pamięci


Pomijając już oczywistą grę w memory przy pomocy pojazdów, możesz pójść o krok dalej i zaproponować dziecku jeszcze bardziej wymagającą zabawę.

zabawki dwulatka i przedszkolaka "MEMO przestrzenne. Pojazdy", Epideixis

👉Rozłóż pojazdy w ramkach. Daj dziecku chwilę na obserwację ułożenia i przykryjcie pojazdy daszkami. Teraz zaproponuj dziecku odszukiwania konkretnych pojazdów. Zapytaj gdzie jest tramwaj czy hulajnoga. Odkryjcie daszek i sprawdźcie☺


Przestrzenne MEMO. Motoryka mała i wyobraźnia przestrzenna


👉 W tym temacie masz do wyboru zabawę, którą starsze dziecko może przygotować razem z Tobą, jednocześnie ćwicząc rękę lub, którą dla malucha przygotujesz sam.
Należy odrysować kontury pojazdów na kartce – to właśnie ta część, którą może wykonać dziecko, które będzie w stanie odrysowywać i jednocześnie ćwiczyć rękę – następnie poprosić dziecko o znalezienie konturów każdego z pojazdów.
Tego typu zabawę pokazywałam Wam już przy okazji prostego ćwiczenia na wyobraźnię przestrzenną.

pomysly na zabawy dla dzieci "MEMO przestrzenne. Pojazdy", Epideixis

Przestrzenne MEMO. Ćwiczymy pamięć dotykową.


👉To jedno z moich ulubionych ćwiczeń z drewnianymi pojazdami. 
Musiałam chwilkę zaczekać, bo Hania nie była wystarczająco cierpliwa, by bawić się tak od samego początku, ale szybko wyćwiczyłyśmy tę aktywność i dziś regularnie sięgając po pojazdy woła, by przynieść też „worek”.
Worek to u nas zwykła poszewka. Już pewnie domyślasz się co robimy?

zabawki dla dzieci "MEMO przestrzenne. Pojazdy", Epideixis
👉Wkładamy wszystkie pojazdy do poszewki, Hania wkłada do woreczka rączki, a ja trzymam go tak, by nic nie było widać i proszę by złapała jeden z pojazdów i obracała, dotykała i powiedziała mi co złapała. 
To fajna zabawa. Dla mnie i dla niej. Czasem zamyka oczy, a czasem chce podglądać, ale zawsze jest zabawnie. I całkiem nieźle idzie jej to zgadywanie.
Spodobało się jej to na tyle, że czasem sama zaczyna zabawę w zgadywanie bez podglądania, choćby z naszymi sensorycznymi rękawiczkami.


Przestrzenne MEMO. Garaże i wieże


Oczywiście nie możemy też zapomnieć o budowaniu garaży, wież, piramid i innych budowli ograniczonych wyłącznie kreatywnością dziecka. 

"MEMO przestrzenne. Pojazdy", Epideixis - pomysły na wykorzystanie i recenzja


No to już tyle pomysłów na zabawy fantastyczną pomocą jaką jest "Przestrzenne MEMO. Pojazdy". Jeśli jednak coś mi umknęło i znalazłeś/aś jeszcze jakieś fajne zastosowanie, koniecznie zostaw komentarz. A jeśli cenisz sobie rozwijające układanki, dzięki którym zapewnisz dziecku edukacyjną zabawę, koniecznie zajrzyj do naszego sklepu z takimi właśnie pomocami :) 
Niezmiennie zapraszam Cię także na moje szkolenia - najbliższe, na które możesz się zapisać to webinar o matematyce intuicyjnej oraz szkolenie "Jak nauczyć dziecko czytać w zabawie?" w Poznaniu i Łodzi. 

Jak nauczyć dziecko czytać w zabawie?

A jeśli wiesz, że post spodoba się również Twoim znajomym, koniecznie się nim podziel👀
👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇

Komentarze

Najlepsze układanki lewopółkulowe!

Najlepsze układanki lewopółkulowe!
i plansze edukacyjne :)