Gry do plecaka - 4 karciane propozycje od wydawnictwa Egmont


Gry do plecaka to zestaw 4 gier karcianych, które jak sama nazwa wskazuje są świetną propozycją na wycieczkę, wyjazd czy nawet długą kolejkę do lekarza.
Wszystkie w formacie 13 x 10 x 3 cm, więc zmieszczą się do naprawdę małych plecaków.

„Pędzące żółwie” oraz „Ubongo” to gry, które mogliście już poznać w wersji planszowej, „Szybkie bańki” i „Lato z komarami” to natomiast całkiem nowe propozycje wydawnictwa Egmont.
„Szybkie Bańki” - gry do plecaka


Przegląd gier do plecaka zacznę od tej, która zrobiła na mnie najlepsze wrażenie i choć nie jest to propozycja dla maluszków (jak nasza Hania) to zdecydowanie dla rodziców może stanowić wciągającą rozrywkę.
„Szybkie Bańki” ze wszystkich gier do plecaka spodobały mi się najbardziej. To jedna z nielicznych gier, w którą wygrywam z tatą dziewczynek, zawodowego „wygrywacza” :D
Jak się domyślacie z tego samego powodu jemu ta gra przypadła do gustu najmniej;)


Gra jest przeznaczona dla 2 do 5 graczy powyżej 6 roku życia i ćwiczy refleks i spostrzegawczość. Gdy grają dorośli gra nabiera naprawdę niezłego tempa, sprawiając, że koncentracja i szybkość reakcji zostają wystawione na niezłą próbę, podnosząc adrenalinę :D
Zasady są nieco bardziej zawiłe niż w pozostałych propozycjach z tej serii.

Na każdej z 55 dwustronnych kart znajdują się po jednej stronie bańki w różnych kolorach i o różnej wielkości oraz buteleczka z płynem do baniek, po drugiej natomiast znajdujemy swego rodzaju „polecenia”.
Mówi nam ono czego i gdzie szukać – na przykład największej bańki na zielonej karcie. Rozkładamy karty w 5 stosach obok siebie bańkami do góry.

Zaczynając poszukiwania największej bańki na zielonej karcie kierujemy się na kolejną – w kolorze, w którym była bańka, będąca odpowiedzią na odkryte pytanie.

  1. Czytasz zadanie i szukasz rozwiązania, np. Szukaj największej bańki na zielonej karcie.
  2. Kolor bańki/baniek będących odpowiedzią wskazuje kolor kolejnej karty, na której kontynuujesz poszukiwania.
  3. Jeśli przeniesiesz się na kartę, na której wcześniej już byłeś to właśnie karta, którą musisz jak najszybciej zaklepać.

„Szybkie bańki” to naprawdę szybka, pełna napięcia gra – gorąco polecam dla młodszych i starszych ;)

„Lato z komarami” - gry do plecaka


A teraz gra, która nas nie urzekła. Typowa, super prosta gra karciana, która w naszym odczuciu nie nadaje się do gry w dwie osoby. Kart jest sporo, a celem jest pozbycie się ich największej ilości, zasady gry sprawiają, że przy dwójce graczy, długi czas bezsensownie wykłada się te same karty.
„Lato z komarami” przeznaczone jest teoretycznie dla 2 do 6 graczy powyżej 7 roku życia.
Mimo podpisu gry słowami „taktyka” i „ryzykowanie” wybitnie dużo taktycznego myślenia tu nie zaznamy, bez problemu grę ogarną również młodsi gracze. Zasady łączą w sobie właściwie inne znane gry karciane – jak choćby makao.


Każdy gracz otrzymuje po 6 kart, pozostałe natomiast pozostają w stosie. Na odkrytą natomiast kartę można położyć jedynie kartę o 1 większą lub o takiej samej wartości co ona. W zestawie znajdują się karty od 1 do 6 oraz karta specjalna „bzzz”, która jest większa od 6 i mniejsza od 1.
Gracz może położyć kartę na odkrytym stosie lub jeśli nie chce lub nie może tego zrobić dobrać kartę ze stosu zakrytego. Może oczywiście również spasować. Runda kończy się gdy któryś z graczy położy ostatnią kartę z ręki. Pozostali otrzymują karne punkty za każdy rodzaj kart, który im pozostały, a więc otrzymasz 4 punkty karne jeśli w Twoich rękach pozostanie choć jedna karta z numerem 4, ale wciąż otrzymasz 4 punkty karne jeśli w Twoich rękach zostały trzy takie karty.
Podsumowując niezbyt wciągająca karcianka, zdecydowanie dla większej ilości osób – wówczas może nabiera tempa.

„Ubongo” - gry do plecaka


Ubongo to najbardziej frustrująca gra karciana jaką pamiętam, że miałam w ręku. Kiedy tylko wydaje mi się, że jestem na dobrej drodze i już prawie kończę swoją układankę – pyk! Zostaję wyprzedzona.. Grrrrr To naprawdę niezła gra – nie tylko dla dzieci.
Przeznaczona jest dla 2 do 4 graczy w wieku powyżej 8 lat i naprawdę mocno rozrusza mózgi graczy ;)

Każdy z graczy otrzymuje po 9 kart na każdą rundę – rund mamy 6 i w każdej używamy innych plansz. Zadaniem graczy jest ułożenie przed sobą 7 z 9 kart, tak, by dokładana karta pasowała do poprzedniej dokładnie dwoma symbolami.
A gdyby komuś brakowało adrenaliny, gracz, który ułożył swoje karty jako pierwszy musi jeszcze krzyknąć „Ubongo!” również jako pierwszy ;)
Wierzcie mi na słowo – genialna rozrywka również dla dorosłych. Zresztą nie musicie wierzyć, kupcie i sprawdźcie sami ;)

„Pędzące żółwie” - gry do plecaka


Ostatnią propozycją z serii „gry do plecaka” są znane już niemal wszystkim z wersji planszowej „Pędzące żółwie”.
Przeznaczona jest dla 2 do 5 graczy powyżej 5 roku życia, a celem gry oczywiście jest mieszczenie żółwia w swoim kolorze na początku wyścigu.


W zestawie znajduje się 5 kart koloru (po jednej dla każdego gracza), 12 kafelków z żółwiami, które będą brały udział w wyścigu oraz 50 kart ruchu, mówiących o tym jak przesunąć żółwia.
Każdy gracz otrzymuje 5 kart ruchu, reszta zostaje ułożona w stosie na stole, obrazkami do dołu. W ciagu rozgrywki każdy gracza zagrywa jedną kartę ruchu z ręki i wykonuje właściwy dla niej ruch, a następnie dobiera kolejną kartę, tak by zawsze mieć w ręku 5 kart. Gra kończy się wówczas gdy na stole pojawią się 3 karty z sałatą, które znajdują się pośród kart ruchu.
„Pędzące żółwie” w wersji do plecaka są wygodną i praktyczną wersją wyjazdową planszowego prototypu, a kto wie czy nawet nie wersją zabawniejszą i lepszą.

Wszystkie powyższe gry możesz oczywiście zakupić bezpośrednio na stronie wydawnictwa Egmont.

„Gry do plecaka” to genialny pomysł na spędzenie czasu w podróży czy w czasie rodzinnego pikniku, ale to także świetny zestaw gier na wolne chwile spędzane w domu, zwłaszcza jeśli nie mamy czasu na długie rozrywki i przygotowania do gry, a chcemy rozruszać szare komórki w ciągu paru chwil dobrze się bawiąc ;)

---

Jeśli interesują Cię inne aktywności dla dzieci ćwiczące umysł koniecznie zajrzyj do naszego sklepu, w którym znajdziesz układanki lewopółkulowe, dostępne zarówno w formie „materialnej”, jak i PDF do samodzielnego wydruku.

A jeśli recenzja Ci się spodobała, koniecznie podziel się nią z przyjaciółmi.👀
👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇

Komentarze

Prześlij komentarz

Najlepsze układanki lewopółkulowe!

Najlepsze układanki lewopółkulowe!
i plansze edukacyjne :)