"Poznaj swój kraj!" Wydawnictwo Aksjomat – recenzja"Poznaj swój kraj!" To seria książek, skierowana do dzieci w wieku szkolnym, choć w moim odczuciu również młodszych, zwłaszcza samodzielnie czytających.

👉Jak sama nazwa wskazuje, książki te pomogą dziecku poznać podstawowe – i nie tylko – fakty o Polsce, jej najpiękniejszych zakątkach i najważniejszych wydarzeniach w historii.

W serii "Poznaj swój kraj!" wydane zostały „Polska moja ojczyzna”, „Polska historia” i „Polska przyroda”. W naszych rękach znalazły się dwie pierwsze i te właśnie Wam przedstawię.

Poznaj swój kraj! Wydawnictwo Aksjomat – recenzja"Poznaj swój kraj! Polska moja ojczyzna” sprawi, że czytelnik pozna najważniejsze fakty, liczby i ciekawostki na temat naszego kraju. 
Nie tylko czytelnik mały, ale i duży – sama z zainteresowaniem przeglądałam kolejne strony, nie wiedząc choćby, że Bałtyk był niegdyś jeziorem.

Poznaj swój kraj! polska moja ojczyzna Wydawnictwo Aksjomat – recenzja

Kilka pierwszych stron to ogólne informacje o naszym kraju – tutaj dowiadujemy się ✔jak wyglądają granice Polski, skąd wzięła się nazwa naszego państwa, poznajemy symbole i święta narodowe, a także możemy przeczytać co nieco o naszym członkostwie w Unii Europejskiej.

polska moja ojczyzna Wydawnictwo Aksjomat – recenzja


Dalej zaczynamy poznawać zasoby naturalne naszego kraju, zagrożone gatunki, aż wreszcie wyruszamy w podróż po Polsce.

Poznaj swój kraj! polska moja ojczyzna Wydawnictwo Aksjomat – recenzja

Podróż ta jest zorganizowana pierwszorzędnie – strona po stronie możemy odwiedzić każde województwo. 
Zobaczymy zdjęcia przypominające pocztówki z tych regionów, poznamy najważniejsze lub najpopularniejsze miasta, a także ich umiejscowienie na mapie Polski. Do tego przeczytamy masę ciekawostek, opisów miejsc i wydarzeń, z których słynie dane województwo.

Poznaj swój kraj! polska moja ojczyzna Wydawnictwo Aksjomat – recenzja

Na koniec przeniesiemy się w polskie góry, by zakończyć wędrówkę informacjami o ludności, religiach czy tradycjach w Polsce.

Poznaj swój kraj! polska moja ojczyzna Wydawnictwo Aksjomat – recenzja

✅To na co muszę zwrócić uwagę to czytelność i estetyka książki. 
Informacji i ciekawostek jest sporo, na ilość zdjęć także nie można narzekać, a mimo tego zachowany został umiar. Wszystko ma tu swoje miejsce, każdy element na stronie, widać, że został przemyślany, dzięki czemu z książką przyjemnie się pracuje.

Kolejna sprawa to jakość informacji – w moim odczuciu są tu nie tylko te podstawowe dane, ale także ciekawostki, o których starsi czytelnicy też mogą nie wiedzieć.


Bardzo fajnym rozwiązaniem jest także wspomniany podział na województwa, dzięki czemu możemy zacząć „zwiedzanie” od wybranego miejsca albo po prostu zacząć od regionu, w którym żyjemy.
Zdradzę Wam, że sama nie wiedziałam, że mój region słynie z ogrodnictwa. 
Może dlatego, że mieszkamy w „najważniejszym mieście województwa”, czyli niesławnej Łodzi, w której dużo miejsca między centrami handlowymi a parkingami i sklepami na ogrody nie zostało 😁 Koniecznie sprawdźcie ciekawostki o Waszym regionie 😉 Może też czegoś nie wiedzieliście?


"Poznaj swój kraj! Polska historia."


Czy wiesz kim zajmował się bartnik lub łazęka? Albo jak wyglądały historyczne grody i domy? Tego wszystkiego dowiesz się już na pierwszych stronach książki.

Dalej przedstawione są najważniejsze wydarzenia w historii Polski, przecinane sylwetkami władców. 


Wszystko zaprezentowane jest oczywiście chronologicznie, najpierw pojawia się władca, a następnie przedstawione zostają kolejne wydarzenia, mające miejsce w okresie jego panowania. 
Dodatkowo, usystematyzowanie wiedzy i osadzenie jej we właściwych ramach czasowych ułatwia, pojawiająca się co jakiś czas u dołu strony, oś czasu.


Kiedy już nastaje kres panowania królów w Polsce, na kolejnych kartach przedstawione zostają upadek Rzeczpospolitej i walka o niepodległość, a dalej najważniejsze wydarzenia XX wieku, włączając w to oczywiście I i II wojnę światową.

Informacje zawarte w książce kończą się krótką, a jakże celną wzmianką o Okrągłym stole i wyborach w 1989r.

Na końcu książki znajdziemy cytaty wielkich Polaków, zestawienie bitew wygranych przez polski oręż, najważniejsze daty w historii Polski, a także powtórkę z pocztu władców Polski.
Warto wspomnieć również o słowniczku, który znajduje się u dołu strony, tłumaczący trudne pojęcia. 

W tej części „Poznaj swój kraj” także znajdziemy mnóstwo ilustracji, zdjęć i map. Wszystko to usystematyzowane i poukładane, tak, by zdobywanie wiedzy było łatwe i intuicyjne.

Obie pozycje polecam zarówno dla tych, którzy dopiero chcą poznać omawiane zagadnienia, jak i dla tych, którzy z jakiegoś powodu mają zaległości w szkole – dzięki tym tytułom, istnieje duża szansa, że geografia czy historia staną się ich ulubionymi przedmiotami.

Jeśli recenzja okazała się dla Ciebie przydatna lub po prostu książki przypadły Ci do gustu, podziel się nią proszę ze znajomymi.
👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇

Komentarze

Najlepsze układanki lewopółkulowe!

Najlepsze układanki lewopółkulowe!
i plansze edukacyjne :)