Piramida edukacyjna, nauka czytania i liczenia dla dzieci, wydawnictwo Aksjomat

Tym razem krótko i konkretnie, bo przed Wami megafantastyczna pomoc edukacyjna od mojego ulubionego wydawnictwa Aksjomat - piramidy edukacyjne.
To, że mnie urzekła ta "zabawka" nie jest niczym istotnym, najlepszą recenzją niech będzie fakt, że dziewczyny potrafią się pobić o to, która będzie układać wieżę! Na szczęście przez pomyłkę dostałyśmy dwie takie same, więc problem szybko się rozwiązuje. 


Piramida edukacyjna to jak sama nazwa pozwala Wam się domyślić to zabawka do układania wieży. 
Mamy 10 sześcianów, które dziecko ma za zadanie ułożyć od największego do najmniejszego. 
Jeszcze większej frajdy dodaje fakt, że wieża po ułożeniu jest naprawdę wielka - na stronie wydawnictwa czytam, że jest to 95 cm, ale nie jestem pewna, czy nie jest nawet nieco wyższa. 
W końcu czy nie fantastycznie zbudować wieżę wyższą od siebie? Dla wielu dzieci będzie ku temu okazja dzięki tej zabawce. Piramida edukacyjna od wydawnictwa Aksjomat jest dostępna w dwóch wersjach - literki i cyferki. 
Wersji z literkami nie trzeba tłumaczyć ;) 
Na jednej ściance sześcianu mamy zapisane literki, na które zaczynają się wyrazy na pozostałych ściankach. Te zaś są jak to bywa w czytaniu globalnym zilustrowane uroczymi obrazkami. 

Wersja z cyferkami jest połączona nieco z czytaniem globalnym. Na jednej ze ścianek widnieje cyfra, na drugiej przedstawiono ilość, np. trzy lody, z podpisem "trzy", na pozostałych ściankach natomiast widnieją niezwiązane z cyfrą napisy, zilustrowane obrazkami, dokładnie tak jak w piramidzie do nauki czytania.

Mimo absolutnego zachwytu jaki roztaczamy nad piramidkami mają one drobny mankament - sześciany nie do końca są sześcianami, bo jednej ścianki nie mają - można je włożyć jeden w drugi. Samo w sobie nie jest to problemem - a nawet fajną dodatkową aktywnością, wkładanie pudełeczek w drugą stronę, mniejszy w większy też jest niezwykle rozwijające. Problem polega na tym, że niektóre sześciany nieco mogą się odkształcić i nie zawsze współpracują w równym układaniu wieży ;)
Niemniej jest to uwaga, która nie umniejsza fantastyczności tej pomocy dydaktycznej. 

A teraz jak wykorzystywać te fantastyczne piramidki edukacyjne? 

✅Oczywiście można je po prostu układać. 
✅Można układać je z dzieckiem uprzednio pokazując każdy napis/liczbę. 
✅Można wskazywać przy układaniu - teraz połóż sześcian z autobusem. (Pamiętaj wskazywać na napis)
✅Możesz również przygotować karteczki z napisami, które znajdują się na sześcianach i pobawić się w wyszukiwanie słów na piramidzie. Ta zabawa świetnie sprawdzi się również w grupach, np. w przedszkolach - ja sprawdziłam ją na moich zajęciach z dziećmi w łódzkiej bibliotece i maluchy były naprawdę pochłonięte. 
Mianowicie - najpierw układamy wieżę - wskazując na napisy, które mamy na układanych sześcianach.
Następnie pokazując wyraz na kartce prosimy o jego odszukanie na piramidzie. Pokazujemy i odczytujemy, np. "lody" i prosimy o znalezienie tego słowa na sześcianach. 

✅Podobnie można działać z piramidą z cyferkami. Z tym, że tutaj możesz pokazać dziecku planszę z cyfrą lub z ilością (np. z kropkami lub z jakimiś animowanymi obrazkami - takie plansze możesz pobrać w naszym sklepie)

Książeczki - harmonijki dołączone do piramid edukacyjnych. 


Do każdej piramidy dołączone są książeczki - harmonijki. 
I o ile do książeczki dołączonej do piramidy z cyferkami przyczepić się nie można - na każdej "stronie" widnieje cyfra oraz odpowiednia ilość obiektów - ptaszków, kredek, kwiatków, etc., tak już z książeczką do nauki czytania jest nieco gorzej. Otóż napisy w książeczce dołączonej do piramidy edukacyjnej przeznaczonej do nauki czytania, napisane zostały wielkimi, drukowanymi literami. Jest to zabieg dla mnie niezrozumiały, szczególnie w obliczu tego, że podpisy cyfr w drugiej książeczce są napisane "jak należy" małą drugkowaną czcionką. 
Podobnie nie rozumiem zasady oznaczeń literek przy wyrazach w książeczce do nauki cztania. Mamy np. wyraz cymbałki i wyszczególnione litery "C" oraz "Y", a obok autobus i literki "A" i "T". 
Z powyższych powodów książeczka dołączona do piramidy:literki nie jest zbyt przydatna - wciąż jednak moje zauroczenie samą piramidką nie mija, bo to ona jest kluczową częścią tego zestawu. 

Piramidki edukacyjne Aksjomat - podsumowanie


Podsumowując piramidki edukacyjne od wydawnictwa Aksjomat są jedną z fajniejszych pomocy - zabawek, wspierających naukę czytania i liczenia, jakie można znaleźć, polecam więc gorąco 😍

A jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat nauki czytania, koniecznie zajrzyj do nagrania z mojego webinaru "Jak nauczyć dziecko czytać w zabawie?" A jeśli brakuje Ci pomysłów i inspiracji na zabawy w czytanie przyda Ci się mój niepowtarzalny e-book "Nauczanie przez otaczanie: 98 zabaw w czytanie"
Nie zapomnij przejrzeć też innych materiałów wspierających naukę czytania u dzieci


Piramidka edukacyjna : Literki
Piramidka edukacyjna: Cyferki

Komentarze

  1. Bardzo ciekawe propozycje zabaw dla dzieci. Super blog! Moje dzieci uwielbiają bawić się zabawkami firmy Bruder. Koniecznie je sprawdź ;)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Najlepsze układanki lewopółkulowe!

Najlepsze układanki lewopółkulowe!
i plansze edukacyjne :)