"Notes młodej pisarki" Ewa Nowak wydawnictwo Egmont - recenzja"Notes młodej pisarki" Ewa Nowak wydawnictwo Egmont - recenzja 
 "Notes młodej pisarki" to pozycja z pewnością niepowtarzalna.
Wbrew pozorom nie jest to tylko notes na zapiski z drobnymi uwagami autorki. 
To obszerne, uporządkowane i przystępnie napisane źródło wiedzy dla każdego kto chce rozpocząć swą pierwszą powieść.

"Notes młodej pisarki" Ewa Nowak - recenzja 


"Notes młodej pisarki" prezentuje 15 rozdziałów poświęconych różnym zagadnieniom, które należy poznać, by stworzyć wartościowe dzieło, a także nie poddać się i je wydać. 
To nie tylko zbiór informacji merytorycznych, choć tych tutaj nie brakuje, ale również wiele linijek motywującego tekstu. 
👉Książka ta stanie się podporą, pomocą i wsparciem w trudnych dla każdego początkującego pisarza chwilach. Są tu bowiem porady jak przetrwać brak weny i odblokować umysł czy jak nie dać się krytyce lub zwątpieniu w swoje możliwości.
"Notes młodej pisarki"


"Notes młodej pisarki" Ewa Nowak
To o czym należy wspomnieć, to to, że jest to poradnik skierowany przede wszystkim do tych, którzy chcieliby napisać powieść

Mnóstwo miejsca autorka poświęca elementom nieodłącznym właśnie dla tego rodzaju literatury. 
W pisaniu poradników czy branżowych dzieł, książki jako takiej, pozycja ta nie będzie aż tak pomocna. 👉Jest ona zdecydowanie przeznaczona dla przyszłych powieściopisarek.

Trzy najbardziej wartościowe aspekty „Notesu młodej pisarki” to przedstawienie i usystematyzowanie wiedzy na temat  elementów powieści i jej tworzenia,
zachęcenie i zmotywowanie do codziennego pisania, prezentacja ćwiczeń rozbudzających kreatywność i wyobraźnię.

👉Poza rzetelną wiedzą autorka przeciera szlaki dla początkującej pisarki – sugeruje pomysły na powieść, tłumaczy skąd brać kolejne, gdzie i w jaki sposób szukać miejsc akcji. 
Gotowe propozycje, przykłady i cytaty to niewątpliwy atut książki.

"Notes młodej pisarki" Ewa Nowak wydawnictwo Egmont - recenzja

👉To obok czego jednak nie mogę przejść obojętnie to sugestia, że przede wszystkim nieszczęśliwe osoby mają szansę na pisarską karierę. 
Mamy nawet test „poznaj swojego gryzia”, w którym im więcej nieszczęść nas dotyka, im bardziej jesteśmy niezrozumiani i samotni tym lepiej dla naszej pisarskiej kariery. 
Wszyscy pewnie mamy świadomość, jak wielu artystów to pogrążeni w smutku wrażliwcy, jednak tutaj odnoszę wrażenie, że może to być swego rodzaju zachęta dla nastolatków do jeszcze większej izolacji, szukania problemów czy pogłębienia postaw neurotycznych.

"Notes młodej pisarki" Ewa Nowak wydawnictwo Egmont - recenzja

Mam także pewne wątpliwości co do zachęty autorki, by „kolekcjonować miejsca akcji” czy bohaterów. Sugeruje, by wpraszać się gdzie tylko możliwe, oglądać jak najwięcej domów, wyjeżdżać na wycieczki, odwiedzać najróżniejsze miejsca pracy. 
Wszystko to z pewnością jest niezwykle kształcące, jednak traktowanie każdej chwili swojego życia jako przygotowania do napisania powieści nie wydaje mi się zbyt w porządku. 
W końcu czy dobrze jest wprosić się do koleżanki z klasy, by może kiedyś, wykorzystać taki dom, jako miejsce akcji w powieści?

"Notes młodej pisarki" Ewa Nowak  recenzja

Autorka jako jedną z istotnych czynności, wpływających na sukces pisarski podaje uważanie na lekcjach. Nie ma w tym naturalnie nic złego, wręcz przeciwnie, zwłaszcza pamiętając, że książka kierowana jest przede wszystkim do młodzieży szkolnej. 
👉Jednak dalej możemy przeczytać „Ucząc się na pamięć (…) rozwijasz swoją inteligencję”. Jakoś nie mogę się zgodzić z tym, że uczenie się bezmyślnie na pamięć cokolwiek rozwija, zwłaszcza jeśli kilka dni po szkolnej kartkówce większość uczniów nie pamięta co na niej było.

Dużym plusem "Notesu młodej pisarki" jest natomiast masa ćwiczeń i pól kreatywnych, przeznaczonych dla czytelnika. 
👉Autorka sugeruje, by Notes trzymać w miejscu, w którym nikt go nie znajdzie i nie będzie czytał. Mamy w nim bowiem pisać zupełnie szczerze
Jest tu sporo miejsc na notatki, a także zadania do wykonania, zarówno poprawiające warsztat pisarski, jak i rozbudzające wyobraźnię.

"Notes młodej pisarki" Ewa Nowak wydawnictwo Egmont - recenzja

❕Ewa Nowak w Notesie tłumaczy także, by nie silić się na oryginalność, bo nic dobrego wówczas nie powstanie. Przypomina, że właściwie wszystko zostało już napisane, więc jakiego tematu byśmy nie podjęli, oryginalni się nie staniemy, a robienie tego na siłę skończy się fatalnie dla naszego dzieła.

👉👉Notes młodej pisarki to ponad 200 stron rzetelnej wiedzy, która przyda się każdemu kto chciałby napisać powieść, a potrzebuje zachęcającego „kopniaka” i merytorycznych podstaw. 
Poza wspomnianymi sugestiami, które zakuły mnie w oczy, książka przeprowadzi krok po kroku początkującą pisarkę do stworzenia własnej powieści, jeśli tylko wykorzysta wskazówki w niej zawarte i wystarczy jej determinacji i konsekwencji.

"Notes młodej pisarki" Ewa Nowak wydawnictwo Egmont - recenzja

Jeśli więc Wasza córka lubi pisać, a może nawet przebąkuje o karierze pisarskiej, podsuńcie jej „Notes młodej pisarki”. Uprzedźcie ją jednak, że nie musi być nieszczęśliwa, by wydać świetną książkę 😉

A jeśli recenzja Ci się spodobała, podziel się nią ze znajomymi 😊
👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇

Komentarze

Najlepsze układanki lewopółkulowe!

Najlepsze układanki lewopółkulowe!
i plansze edukacyjne :)