Bity inteligencji - Etap 2 - Stymulacja wzroku ciąg dalszy

Jeśli wykonaliście odpowiednio program z poprzedniego postu "Bity inteligencji - etap I" Twoje dziecko potrafi już bardzo dobrze rozpoznawać kontury przedmiotów. Teraz musisz zadbać o to, by nauczyło się dostrzegać także szczegóły. 

Powinno zająć Ci to około 12 dni, więc będzie to niewielka inwestycja czasu, który pozwoli Twojemu dziecku wyraźnie zobaczyć jego otoczenie. 
Wówczas będziecie mogli przejść już do pełnych, zaawansowanych bitów, takich jak te, które widzisz na filmie poniżej.

Na tym etapie jest to głównie program stymulujący wzrok, choć nie zapominaj, że rozwijając jedną drogę, rozwijamy pozostałe - w końcu nazywasz pokazywane obrazy, a zatem rozwijasz drogę słuchową i uczysz nowych słów. 

Zaczynamy więc kolejny etap stymulacji wzroku Twojego dziecka.


Czego potrzebujesz? Zestawy kart 


Jeśli wykonywałeś etap I - wykorzystasz znów te czarno - białe karty. Potrzebujesz jednak jeszcze 2 dodatkowych zestawów - a i ten musisz trochę uaktualnić. 


A zatem pierwszy zestaw to 21 czarno - białych kart, których używałeś poprzednio. Teraz jednak musisz uaktualnić je o kolorowe szczegóły. Możesz dodać ozdoby lub kolorowe kontury, wszystko zależy od Twojej inwencji oraz rodzaju obrazów, jaki uprzednio pokazywałeś. Możesz domalować elementy lub wyciąć je z kolorowego papieru i dokleić. 
Pamiętaj jednak, że nie pokazujemy jeszcze zdjęć czy szczegółowych ilustracji - to mają być jedynie kolorowe detale na czarnym tle. 


Drugi zestaw to 5 kart przedstawiających emocje - różne wyrazy twarzy. Oczywiście póki co również kontrastowe, a więc najlepiej czarno - białe. Trzeci zestaw to 10 kart z kropkami o średnicy około 4-5 cm. Karty mają być czarne, kropki natomiast białe. Karty przedstawiać mają od 1 do 10 kropek - nie mogą być rozmieszczone wg żadnego klucza. Powinny być rozmieszczone losowo. 

Cały czas najlepiej byśmy pracowali na kartach w rozmiarze 28 cm x 28 cm. Dobrze się przyzwyczaić do tego formatu, będzie on także niezbędny przy docelowych, zaawansowanych bitach. Takie puste karty możesz zakupić tutaj

W tym momencie powinieneś mieć więc 21 kart czarno - białych rysunków z kolorowymi detalami, 5 kart z buźkami oraz 10 kart z kropkami. Razem 36 kart. 

Tworzymy zestawy


Każdego dnia będziesz pokazywać 2 różne zestawy, z czego każdy 5 x dziennie. 
Jeden zestaw tym razem zawierać ma 3 karty, wg następującego schematu: 

  • 1 opcja: 1 karta z kropkami i 2 karty z rysunkami 
  • 2 opcja: 1 karta z kropkami, 1 z rysunkiem, 1 karta z buźką. 

Przez pierwsze 6 dni, co dzień twórz 2 nowe zestawy, tak by w ciągu 6 dni pokazać wszystkie 36 kart. Pierwszego dnia, pokazując kartę z kropkami, zdecyduj się na kartę z jedną kropką, bo jest ona najłatwiejszą.  
Przez kolejne 6 dni będziesz pokazywać te same 36 kart, ale wymieszaj je między zestawami, tak by znów każdy zestaw był "nowy".

Jak pokazywać?


Nadal stymulujemy wzrok, więc zasada "tak szybko jak możliwe" jeszcze nie obowiązuje. Z pewnością jednak zauważysz, że Twoje dziecko skupia wzrok szybciej i lepiej niż przy poprzednim etapie. 
Trzymaj karty około 30 - 40 cm od buzi dziecka i oczywiście nazywaj to co pokazujesz. 
Teraz Twoje dziecko prawdopodobnie bez problemu odnajdzie wzrokiem kartę, a kiedy skupi na niej wzrok, możesz przejść do następnej. To jak szybko to nastąpi, a więc reakcja dziecka zależy od częstotliwości właściwych stymulacji do tej pory. Na każdym etapie bądź więc w pełni zaangażowany, staranny i systematyczny.

Musisz się dostosować 


Kiedy Twoje dziecko zaczyna widzieć lepiej i szybciej skupiać wzrok, Ty także musisz zwiększyć tempo. Jeśli będziesz prezentować kartę za długo, dziecko będzie się nudzić i z każdym kolejnym razem stanie się bardziej rozdrażnione. 
Obserwacja malucha jest kluczowa na wszystkich etapach, każdej z aktywności. Ty jako rodzic musisz wiedzieć, kiedy dziecko jest gotowe na następny etap, kiedy się nudzi i kiedy musisz przyspieszyć. To właśnie klucz i odpowiedź na pytanie dlaczego jednym się udaje, a innym nie - wówczas łatwo jest negować metodę, podczas gdy wystarczy skupić się na obserwacji naszego dziecka - co może się okazać w całej tej zabawie najtrudniejsze. 

Nie martw się jeśli po 12 dniach Twoje dziecko wciąż nie umie dostrzec szczegółów obrazków. Każdego dnia umiejętność ta będzie się polepszać i utrwalać. Jeśli jednak 12 dni to za mało dla Twojej pociechy - nie przechodź do kolejnego etapu. Poświęć na ten kolejne 6 dni.


Kiedy możesz ruszyć dalej? 


Z pewnością to zauważysz. Twój malec będzie zwracał uwagę na mimikę twarzy, będzie częściej obserwował otoczenie i częściej zauważał szczegóły. Gdy to zacznie mieć miejsce, możesz ruszyć dalej, by dać maluchowi jeszcze większą wiedzę, na temat detali obrazów. 


Komentarze

Najlepsze układanki lewopółkulowe!

Najlepsze układanki lewopółkulowe!
i plansze edukacyjne :)